Dudaklarının hacmini artırmanın ve şeklini düzeltmenin çeşitli yolları olsa da dolgu maddelerinin daha iyi bir seçenek olduğuna inanılıyor. Çünkü sonuçta yüzünüzün dinamikleri doğal yaşlanma ile değiştiğinde, dudaklar kalıcı olarak dolduğunda on yıl sonra garip görünebilir.

Dudak dolgunlaştırma da günümüzde en fazla tercih edilen tedavilerden biri de enjekte edilebilir dolgu maddeleridir (dermal dolgu maddeleri olarak da bilinir). Dudak dolgu maddelerinin kalıcılığı seçilen ürüne ve kişiye özgü faktörlere bağlıdır.

Prosedürün kendisi ortalama 15 – 20 dakika sürer ve rahatsızlığı azaltmak için uyuşturma özelliği olan krem kullanılabilir.

Dudak dolgusunun etkileri:

  • Dudak hacmini artırır
  • Dudak çizgisini tanımlar
  • Yüzün estetik görünümünü artırır
  • Yüze daha enerjik ve yumuşak bir görünüm sağlar
  • Özgüvenin artmasına yardımcı olur

Çok iyi araştırılmalı

Dudak dolgusu yapmak istiyorsanız; hem cerrahınızı, hem dudak tasarımını hem de tercih edeceğiniz dolgu maddesini iyi araştırmalısınız. Doğal görünüm için cerrahınızın size sunacağı önerileri dikkate alın.

Bir hafta öncesinden hazırlığa başlamalı

Cerrahınız tarafından size verilen talimatlara uyum sağlamalısınız. Bir hafta öncesinden sigarayı bırakmalı, bol sıvı tüketip sağlıklı beslenmelisiniz. Tıbbi olarak belirtilmedikçe, kan sulandırma özelliği olan ilaçlar da kullanmamalısınız. Bu özelliği olan ilaçlar dudakta geçici morluk oluşmasına neden olabilir.

Birden fazla dolgu türü vardır

İki ana dolgu türü geçici ve yarı kalıcıdır. Yarı kalıcı dolgu maddelerinin düzeltilmesi daha zor olduğundan, birçok cerrah ilk dudak dolgusu işleminin geçici dolgu maddesi seçilmesini tavsiye eder. Piyasadaki en yaygın geçici dolgu maddeleri hiyalüronik asit bazlıdır. Hyaluronik asit vücutta doğal olarak bulunur, ancak yavaş yavaş yaşlanma ile kaybolur. Hyaluronik asit dolgu maddeleri hem hacim katar hem de daha doğal bir görünüm kazandırır.

Geçici dolguların kalıcılığı 6 ile 12 ay arasında değişiklik gösterir. Bu süre ilk kullanımda daha kısa olabilirken tekrarlayan uygulamalarda daha uzun olabiliyor.