Meme protezi uygulamasıyla, büyük boyuttaki göğüslerin boyutu küçültülebilir ya da küçük göğüslerin ölçüleri büyütülebilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen, meme protezi uygulamasıyla ilgili bilgi verdi.

Meme protezinin genel özellikleri

Meme protez uygulamalarıyla, meme boyutu büyüyebilir ya da büyük memeler küçültülebilir. Sarkmış, şekli bozulmuş, yapısında değişiklikler meydana gelmiş ya da emzirme sonrası deforme olmuş göğüsler için de meme protezi uygulamaları kullanılabilir. Meme protez uygulamaları sayesinde göğüslerin boyutları istenilen miktarda arttırılabilir.Meme protezleri, kişilerin vücut yapısına ve tercihlerine göre çeşitlilik gösterebilir. Basit cerrahi müdahaleler kullanıldığı için vücutta herhangi bir yara izi ya da deforme bulunmayacaktır. Silikon yapılı meme protezlerinin iki farklı türü bulunmaktadır;sıvı silikon meme protezleri akıcı ve yumuşak bir dokuya sahiptir,kohezif jel silikon protezler ise sıvı silikonlara göre daha sert ve koyu bir yapıya sahiptir.

Meme protez uygulaması, göğüs yapısına göre değişiklik göstermektedir. Meme protezlerinin göğüslere yerleştirilmesi için üç farklı giriş yöntemi kullanılmaktadır. Bu girişlerden ilki meme altından, ikincisi meme başından, üçüncüsü de koltuk altından yapılan uygulamalardır.

Meme protezi çeşitleri ve özellikleri

Meme protezi türleri ve bu protezlerinin genel özelliklerini sayacak olursak:

  • Düz yüzeyli meme protezi, göğüs duvarına daha kolay şekilde tutunulmasını sağlamaktadır. Protez kullanımı sonrasında, göğüslerde kapsül kontraktürü gelişmesi riski yüksektir.
  • Pütürlü yüzeyli meme protezleri, düz yüzeyli meme protezlerinin yapılarında değişiklikler uygulanmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanı sıra meme protezleri yüksekliklerine göre de uygulanabilir. Yüksekliklerine göre uygulanana meme protezleri, kadınların göğüs kafesi boyutuna ve göğüs çapının genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Göğüs çağı ve göğüs kafesi dar olan kadınlarda yüksek profilli meme protezi kullanılırken, geniş göğüs çağı bulunan kişilerde orta profilli meme protezleri tercih edilmektedir. Protezlerin içeriğine, yüzeyine, yüksekliğine ve profil yapısına göre birçok türde meme protezi türü bulunmaktadır.

Silikon jel meme protez kullanmanın avantajları

Silikon meme protez uygulamasının sağladığı avantajlar bu protezin diğer protez türlerinden ayrılmasını sağlar. Silikon meme protezleri için sıvı ve kohezif yapıda iki farklı model kullanılmaktadır.İçerisinde silikon jel barındıran meme protezlerinin kullanımı, kohezif yapıdaki meme protezlerinden daha doğal ve avantajlı sayılmaktadır.İçerisinde sıvı jel bulunan meme protezleri, göğüslerin doğal görünümde olmasına yardımcı olmaktadır.Göğüslere dokunulduğu zaman, doğal meme hissinden ayırt edilemez.Sıvı yapıları sebebiyle ısı iletimi gerçekleşmediğinden, soğuk ya da sıcak havalardan etkilenmez.Cerrahi müdahalelerde kullanılan CPG meme protezleri ve damla meme protezlerinin kullanımına olanak sağlamaktadır.Meme dokusunun alt kısmında yer alan subglanduler yerleşime olanak vermektedir.Göğüslerde kapsül kontraktürü probleminin oluşmasına izin vermez.Meme protezlerinin, dışarıdan far edilmesinin önüne geçmektedir.Meme protezlerinin dış etkenler sebebiyle patlama riskini azaltmaktadır.

Meme protez uygulamasının sağladığı getiriler nelerdir?

  • Meme protezleri sayesinde, küçük göğüsler sebebiyle bunalım yaşayan kadınların göğüs yapıları normal forma dönüştürülebilir.
  • Doğum ve emzirme dönemi sonrasında deforme olan göğüsler, meme protezi sonrasında eski yapılarına kavuşturulmaktadır.
  • Meme protezleri istenildiği zaman çıkarılabilir ve göğüsler eski yapısına geri dönebilir.
  • Meme protezi operasyonlarında herhangi bir risk bulunmamaktadır.
  • Meme protezlerinin formları değişebildiği için kişilerin isteklerine ve beden yapılarına uygun şekilde görünümler elde edilebilir.
  • Meme protezleri dışarıdan anlaşılmadığı için doğal görünümden uzaklaşılmamaktadır.