Black Friday Yaklaşırken Amerika’dan Alışveriş Yapmanın Tam Zamanı

Hepimizin, mağazalar önünde biriken devasa kuyruklarla ve oluşan izdihamlarla hatırladığımız ve her yıl kasım ayında Şükran Günü’nden hemen sonraki cuma günü gerçekleşen Black Friday (Kara Cuma), parekende satış yapan bir çok mağazanın bu güne özel büyük indirimler yapması sebebiyle hepimizin heyecanla beklediği bir alışveriş festivalidir.

Kabin sırası ve kasalar önünde uzun kuyruklar beklememek ya da mağazada aradığımızı bulamama durumuyla karşılaşmamak için ise içinde bulunduğumuz bu Black Friday haftasını online alışveriş ile değerlendirebiliriz.

Ülkemizde artık çoğu ürüne ve markaya kolaylıkla ulaşabiliyor olsak da, bazı ürünler ne yazık ki Türkiye’de bulunmuyor ya da oldukça fahiş fiyatlara satılıyor. Fakat bu durum, Black Friday ya da Cyber Monday gibi muhteşem indirimlerin olduğu fırsatlarla karşılaştığımızda bizi durdurmaya yetmiyor.

Ülkemizde olmayan ürünleri, daha uygun fiyatlara temin etmenin en uygun yolu, Amerika’daki online alışveriş siteleri. Dünyanın en büyük pazarı olan Amerika’da hemen hemen bütün markaların en yeni ürünlerini, Türkiye’den çok daha uygun fiyatlara bulabiliyoruz.

Bu noktada, Türkiye’ye gönderim yapmak istemeyen birtakım satıcılar, astronomik kargo bedelleri ya da uzun gönderim süreleri gibi bazı pürüzler olsa da, bunların da bir çözümü elbette var.

İşte Amerika’dan alışveriş yapmanın aşamaları:

Bir Amerika Adresi Edinin

En çok kafa karıştıran konulardan biri olan Amerika’dan adres edinme mevzusu aslında korkulduğu kadar karmaşık değil. Amerika’dan alışveriş konusunda İnternette kısa bir araştırma yaptığınızda bunu sağlayan pek aracı kuruluşlara rastlayabilirsiniz.

Amerika’ dan alışveriş yapmanın en kestirme ve kolay yolu şüphesiz Amerika’da bir adrese sahip olmanız. İnternet üzerinden ücretsiz üye olabileceğiniz aracı kurumların temel çalışma prensibi de aslında tam olarak size Amerika’da bir adres tanımlamak. Bu adres çoğunlukla söz konusu aracı firmanın ofisi olmakta.

Bu sayede, herhangi bir Amerikan online satış sitesinden yapmış olduğunuz alışverişiniz için gönderim adresi olarak aracı kurumun sizin için sağladığı Amerika adresini verebiliyorsunuz.

Alışverişiniz bu adrese sorunsuzca teslim ediliyor ve oraya ulaştıktan sonra aracı firma tarafından uygun kargo bedelleri ve dilediğiniz gönderi seçeneği ile Türkiye’deki adresinize gönderiliyor. Hatta hızlı gönderim seçeneğini tercih ederseniz elinize geçmesi 2- 3 günden fazla sürmüyor.

Gönlünüzce Alışveriş Yapın

Artık, Victoria’s Secret, GAP, Ralph Lauren, Abercrombie, Emporio Armani, Armani Exchange, Steve Madden, Saks 5th Avenue, Louis Vuitton, Tory Burch, Miu Miu, Urban Outfitters, Carter’s, Zappos, Guess, Hugo Boss gibi çoğu Türkiye’de olmayan dünya markalarının orijinal satış siteleri elinizin altında. Pek çok markanın Türkiye’de olmayan ürünlerini çok daha uygun fiyatlara bu sayede ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan bu yolla Amerika pazarında sunulan diğer kampanyalardan da sonuna kadar yararlanabilir, özellikle Black Friday ve Cyber Monday gibi özel günlerde yapılan çılgın indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda Ebay ve Amazon gibi online satış platformlarından da kolaylıkla alışverişinizi yapabilirsiniz. Bunların yanısıra, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi gibi elektronik eşyaları, kayak, basketbol, tenis, futbol gibi spor aksesuarlarını veya diğer hobilerinizle ilgili alışverişlerinizi çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Üstelik yeni gümrük genelgesi ile 20 Euro’ya kadar olan alışverişlerinizde ekstra gümrük bedeli alınmıyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise, kozmetik, gıda takviyesi, vitamin, kimyasal içerikli ürünler ve cep telefonlarının gönderimi, Gümrük Müsteşarlığı’nın yayınladığı genelge nedeniyle yapılamıyor.

“Benim Yerime Al” Seçeneği

Kimi zaman yabancı dil konusunda zorluk yaşıyorsanız, online alışverişe aşina değilseniz, kredi kartınız yurt dışı kullanımına kapalıysa veya nadir de olsa Amerikalı satıcı Türkiye IP adresinizi fark edip siparişinizi iptal ettiyse, birinci adımda söz ettiğimiz, Amerika adresi sağlayan aracı kurumların size sunduğu “Benim Yerime Al” opsiyonundan faydalanabilirsiniz.

Bu seçeneği kullanırsanız, sizin yerinize Amerika’dan alışveriş yapan aracı firma satın almak istediğiniz bir ürünü, satıcının sunduğu ödeme seçeneklerinden herhangi birini kullanarak sizin için satın alır. Böylece Amerikalı satıcıyı aradan çıkarabilirsiniz. Sonraki aşamada ise, ihtiyaç duyulursa, ürünün değişim ve iade süreçlerini de aracı firma takip etmektedir.

Kargo Takibi

Amerika’dan alışverişinizi iki şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlki, ürünü online olarak kendi kredi kartınızla satın alıp, aracı firmanın sunduğu Amerika adresine yönlendirmek, bir diğeri ise ürünün satın alımını da aracı firmaya bırakmak. Her iki durumda da, ürünler Amerika’da size tanımlanan adrese ulaştığında tarafınıza bir bilgilendirme mesajı geliyor.

Aracı firma ürünü, sizin için belirlediği Amerika adresinde, sizin adınıza teslim aldığında, mailinize ürünün fotoğraflarını içeren bir e posta gönderiyor. Bu aşamada aracı firmanın web sitesi üzerinden Türkiye kargo adresinizi ve dilediğiniz kargo seçeneğini tanımlayarak, gönderim talimatı oluştuyorsunuz. Kargonuz yola çıktığında, aynı web sitesi üzerinden bütün süreci adım adım takip edebiliyorsunuz. Paketinizin elinize ulaşması ise sadece 2- 3 gün sürüyor.

Black Friday indirimlerini kaçırmamak için Amerika’dan alışveriş fırsatlarına göz atın, belki de tam aradığınız şey kıtalar aşırı olup, bir tık uzağınızda olabilir.