Sağlık

Postür Düzeltmenin 5 Kolay Yolu

Gün içinde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 postür düzeltme egzersizi ile hayat kalitenizi arttırın.

Postür düzeltme egzersizleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Beden sağlığı ve psikoloji arasındaki doğrudan ilişki artık konunun uzmanları tarafından bilimsel olarak kabul edilmiş bir gerçek. Kötü bir postür fiziksel ağrılarınızdan depresif ruh halinize kadar birçok şeyin asıl nedeni olabilir. Bu nedenle düzgün bir postüre sahip olmak yalnızca fiziksel görünüşü değil, aynı zamanda kendimizi nasıl hissettiğimizi de olumlu yönde etkiliyor. İşte gün boyu kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 postür düzeltme egzersizi.

 

1.  Bilgisayarınızı ya da telefonunuzu kullanırken ekranı göz seviyesinde ya da göz seviyenizden çok az aşağıda olacak şekilde tutun.

Postur düzeltme

Postur düzeltme

2. Taşıdıklarınızı vücudunuza yakın tutmaya çalışın. Sırt çantanızı gövdenize tam olarak oturacak şekilde ayarlayın. Diğer ağır yüklerinizi bel hizanızın üzerinde tutarak kucağınızda taşıyın.

Sırt cantası

Sırt cantası

3. Ense kökünüzden ve başınızın en tepesinden görünmez bir iple yukarı doğru çekiliyormuşsunuz gibi boynunuzu uzun kullanmaya dikkat ederek yürüyün.

Postür Kadınca Özel

Postür Kadınca Özel

4. Bir süre oturduysanız ayağa kalkın. Omuzlarınızı geriye alın ve omuz başlarınızı aşağıya indirerek kulaklarınızdan uzaklaştırın. Baş, göğüs kafesi ve kalçanızın aynı hizada olmasına dikkat edin. Bunu her saat başı tekrarlayın.

5. Omurga sağlığı için en iyi yatış pozisyonu yan yatmaktır. Boynunuzu ve başınızı destekleyecek bir yastık kullanın. Kalça hizalanması için ise bacaklarınızın arasına yastık koyarak omurganızı destekleyin.

postur yatak modeli

Yatak modeli

Son olarak postürünüzü düzeltmek için  gerekli vücut farkındalığınızı geliştirecek pilates, yoga, tai chi ve feldenkrais gibi önemli egzersiz disiplinlerinden faydalanabilirsiniz.

 

Yorum yaz

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar

Yukarı