İçerisinde achillein adlı acı bir madde bulunduran civanperçemi, genellikle tarla ve yol kenarlarında yetişen, sağlık açısından mucize sayılan bir bitki türüdür. Doğal bir ağrı kesici özelliği gösteren civanperçemi sadece bitki çayı olarak değil, merhem olarak da kullanılır.

Civanperçemi otunun faydaları nelerdir?

Mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa, soğuk algınlığına, öksürüğe iyi gelir. Birçok mide rahatsızlığına iyi gelmesi ile bilinen civan perçemi, mide spazmını kesmek için idealdir. Aynı zamanda bağırsaklar için de çok faydalı olan civan perçeminin ishali kestiği de bilinmektedir.

Basur memelerine haşlanıp suyu kaşık kaşık içilirse faydası görülür. Basur sıkıntısı çekenler için, oluşan basur memelerinin geçmesinde civan perçemi çayından faydalanmak mümkündür.

Bayanların sancılı ve depresif gecen regl dönemlerinde, regl gecikmelerine, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda çok etkilidir. Adet düzensizlikleri, kanamanın yoğun olması gibi sorunlar ve adetle ilgili oluşan ağrıların giderilmesinde, yüzlerce yıldır kullanılan bir yöntemdir. Bir fincan çayının tüketilmesi,  hormonal dengenin düzenlenmesinde katkı sağlar. Bu faydası aynı zamanda kadınların menopoz döneminde hormonal sorunlar nedeniyle ortaya çıkan, ateş basmaları, sıkıntı ve terleme gibi sorunlarının da büyük ölçüde iyileşmesini sağlar.

Sinirleri kuvvetlendirir.

Boğmaca, kızamık, çocukların kemik rahatsızlıklarında faydalıdır.

Ateşi düşürür, iştahı açar.

Haricen kullanımda cilt yaralarına iyi gelir.

Nasıl kullanılır?

Civanperçemi çiçeklendiği dönemde, suyu çıkarılarak banyo suyuna katılabildiği gibi, içilmek suretiyle de kullanılır. Kurutulduktan sonra çayı yapılarak, merhem veya lapa yapılarak farklı sağlık sorunlarına karşı kullanılır.

Civanperçemi çayı nasıl hazırlanır?

2-3 tutam civanperçemi bitkisini, bir bardak suya ekleyip kaynattıktan sonra 10 dakika bekletmek ve ardından süzmek, çayın hazırlanması için yeterlidir.

Civanperçemi oturma banyosunun faydaları nelerdir?

Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, oturma banyolar tavsiye edilebilir. İki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze veya 100 gr kurutulmuş civanperçemi alınır, gece boyunca soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek banyo suyuna eklenir.