Havaların soğumasıyla birlikte lezzetlenen deniz ürünlerinden omega-3 ve kalsiyum zengini taptaze levreğin ise tam zamanı!

Lokanta Nevnihal’in şefi İbrahim Bayraktar’ın hazırladığı Ekşili Levrek; hem lezzeti hem de sahip olduğu protein, potasyum, sodyum, kalsiyum ve vitaminlerle bir yandan damağınızı şenlendirirken diğer yandan da sağlığınıza katkıda bulunuyor.

Şef İbrahim Bayraktar’ın hazırladığı Ekşili Levrek özel tarifinin malzemeleri ve hazırlanışı ise şöyle:

Ekşili Levrek tarifi:

1 adet orta boy levrek

1 adet haşlanmış patates

2 adet orta boy kuru soğan

2 adet defneyaprağı

1 adet limon

70 gram kaya koruğu

Yarım sarı biber

Yarım kırmızı kapya biber

2 diş sarımsak

10 gram tuz

5 gram beyaz toz biber

60 gram tereyağı

Ön hazırlık: 

Kaya koruğunu haşlayıp sonrasında sarımsak, sarı ve kırmızı biber eşliğinde kavurup kenara alın. Patatesleri haşlayıp soyun ve 1 cm kalınlığında halka şeklinde doğrayın. Son olarak domateslerin kabuklarını soyup mikserden geçirerek ön hazırlığı tamamlayın.

Hazırlanışı: 

Malzemeleri sırasıyla tavaya koyun. Tabana patatesleri dizip üzerine piyaz soğan, biraz domates sosu, defneyaprağı ve limonu dökün. Üzerlerini kapatıp ortası açık olacak şekilde yerleştirdiğiniz levreğin ortasına kavrulmuş kaya koruğu, domates sos, tuz, beyaz toz biber, çeyrek limon suyu ve biraz su ekleyerek kapağı kapatıp ocakta pişmeye bırakın. Son olarak tereyağını ilave ederek yemeğinizi lezzetlendirin.

Afiyet olsun!