Nasıl Diyet Yapmalısınız? Vücut Tipinize Göre Diyet Önerileri

Her vücudun yağ depolama şekli farklıdır. Bu nedenle her vücut tipine uygun tek bir diyet şekli de yoktur. Bu noktada vücut tipinizi yani vücudunuzun nasıl yağ depoladığını bilmek, kendinize en uygun diyet şeklini belirleyebilmek için oldukça önemli.

Vücut tipinize göre diyet yapmaya başladığınızda, vücudunuzun buna ne kadar hızlı uyum sağladığına ve ne kadar hızlı kilo vermeye başladığınıza şaşırabilirsiniz. İşte size vücut tiplerine göre etkili diyet önerileri!

Elma Vücut Tipi

Elma tipi vücut
Elma tipi vücut

Bu vücut tipi genellikle bel bölgesinden yağlanmaya eğilimlidir. Elma vücut tipine sahip kişilerin kolları ve bacakları genellikle zayıftır. Bu vücut tipi, bel bölgesinin derinindeki karın yağından dolayı en büyük sağlık riskine sahip olsa da, kilo vermesi en kolay vücut tiplerinden biridir.

Zayıf Noktası: Şekerli yiyecekler, soda ve kafein

Yanlış Diyete Karşı Vücut Tepkisi: Özellikle gün ortası veya öğle yemeğinden sonra enerji ve isteksizlik.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormon: İnsülin. Elma tipi için kilo vermenin anahtarı kan şekeri seviyesini kontrol altına almaktır.

Uygun Diyet: Tavuk, yağsız sığır eti, domuz eti ve balık gibi sağlıklı proteinlerin yanı sıra yumurta, avokado, fındık, tohum, fındık yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve tam yağlı peynirler gibi sağlıklı yağlar içeren besinleri tercih edin. Ayrıca bol miktarda yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterin.  Günde bir öğün karbonhidrat ve düşük glisemik indeks meyveleri tercih edin.

Uzak Durulması Gerekenler: Kahve gibi kortizol ve insülin seviyesi dengesini bozan kafeinli yiyeceklerin yanı sıra şekerli rafine karbonhidratlar, sporcu içecekleri ve şekerli yoğurtlar.  

Armut Vücut Tipi 

Armut Vücut Tipi Zayıflama
Armut Vücut Tipi Zayıflama

Bu vücut tipi kalçalar, uyluklar yoluyla ve genellikle küçük bir alt abdominal yağlanma ile kilo alma eğilimi gösterir. Armut vücut tipi, genellikle kollar ve göğüsten az miktarda ağırlığa sahip daha küçük bir üst vücuda sahiptir. Armut tipi, kalça ve kalçaların içinden geçen subkütanöz yağın harekete geçmesi zor olduğu için, kilo vermekte zorlanabilir.

Zayıf Noktası: Yüksek yağlı yiyecekler, yüksek şeker içeren tatlılar

Yanlış Diyete Karşı Vücut Tepkisi: Yemek aralarında ya da akşam yemeğinden sonar olağan dışı açlık hissi.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormon: Östrojen. Östrojen vücut için gerekli bir hormon olasına rağmen fazlalığı özellikle alt vücut bölümünde aşırı yağlanmaya neden olabilmektedir. 

Uygun Diyet: Yüksek lifli sebze ve meyvelerin yanı sıra yulaf, kinoa, karabuğday ve esmer pirinç gibi yiyecekleri diyetinize dahil edin. Aynı zamanda yağsız protein alımını arttırın.

Uzak Durulması Gerekenler: Yüksek yağlı yiyeceklerden ve kafein, alkol gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.  

Ters Piramit Vücut Tipi 

Vücut Tipleri

Bu vücut tipi, bel ve kalçaya doğru daralan ancak geniş omuzlu bir yapıya sahiptir. Kas kütlelerini genellikle üst vücutta taşırlar, ancak göğüsten, kolların arkasından ve sutyen çizgisinin üzerinden fazla yağ depolamaya eğilimlidirler.

Zayıf Noktası: Tuzlu, yağlı yiyecekler ve alkol.

Yanlış Diyete Karşı Vücut Tepkisi: Sabahları yüksek olan enerji seviyesi akşama doğru azalır ve gereksiz akşam acıkmaları yaşanır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormon: Kortizol. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol, fazla salgılanması halinde insulin gibi kilo artışına neden olan diğer salgıları hareketlendirir.  

Uygun Diyet: Karmaşık karbonhidratlar (yulaf, kahverengi pirinç, karabuğday) ve az yağlı süt ve çok çeşitli taze sebze suları, yapraklı yeşillikler ve yüksek lifli meyveler içeren bir temel ile diyete başlayın.

Uzak Durulması Gerekenler: Ağır etler, ağır peynirler, tuzlu atıştırmalıklar, protein bar ve kafeinli içecekler.

Kum Saati Vücut Tipi

Kum saati vucüt tipi
Kum saati vucüt tipi

Bu vücut tipi, genellikle vücudunun her yerinde ancak özellikle yüzde dikkat çeken ve aynı zamanda kollar, göğüs, dizler ve ayak bileklerinde biriken yağlanmaya eğilimlidir. Kum saati vücut tipi, yumuşak ve kıvrımlı hatlara sahiptir.

Zayıf Noktası: Süt ürünleri ve şekerli karbonhidratlar.

Yanlış Diyete Karşı Vücut Tepkisi: Vücutta su tutulumunun artması ile birlikte ödem görülmesi.

Dikkat Edilmesi Gereken Hormon: Hipofiz bezi. Kortizol, insulin ve tiroid gibi birçok hormonu düzenleyen hipofiz bezi bu vücut tipi için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. 

Uygun Diyet: Çiğ sebze ve meyvelerle birlikte yulaf ezmesi, kinoa ve karabuğday gibi tahıllar ile başlayın. Yağsız proteinleri ve çeşitli baharatları kullanmayı ihmal etmeyin.

Uzak Durulması Gerekenler: Ağır ve yağlı etler, işlenmiş karbonhidratlar, tatlılar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap