Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımının Faydaları

folik asit faydaları

Hamile kalmayı planlıyorsanız, işte folik asit faydaları, neden hamilelik öncesinde ve sırasında almanız önerildiği, ne kadar folik asit almanız gerektiği ve ne zaman almanız gerektiği hakkında bilmeniz gereken on önemli gerçek var.

Folik Asit Nedir ve Hamilelik İçin Neden Bu Kadar Önemlidir?

Folik asit faydaları, B9 vitamini olarak da bilinen önemli bir B vitaminidir. Vücudun sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesine ve sürdürmesine yardımcı olur ve DNA oluşumuna yardımcı olur. Folik asit suda çözünür, bu da vücudumuzun onu çok iyi depolayamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle, her gün taze bir folik asit kaynağı aldığınızdan emin olmanız gerekir.

folik asit faydaları

Folik asit faydaları, bebeğinizin yaşamının yapı taşlarını oluşturmak için çok önemlidir, bu nedenle hücre bölünmesinin en hızlı olduğu hamileliğin ilk günlerinde özellikle önemli hale gelir.

Sağlıklı bir bebeğin gelişimi için hamilelikten önce ve hamilelik sırasında folik asit almak önemlidir, çünkü Spina Bifida gibi nöral tüp kusurları (NTD’ler) riskini önemli ölçüde azaltabilir. NTD’lerin hamilelikten önce folat düzeylerini artırarak önlenebileceğine dair güçlü kanıtlar vardır.

Bebek Denerken Ne Kadar Folik Asit Almalıyım ve Ne Zaman Almalıyım?

Nötr Tüp Kusurları (NTD’ler) riskini azaltmaya yardımcı olabileceğinden, tüm kadınların bir bebek için çalışırken ve hamileliğin en azından ilk 12 haftasında 400 μg folik asit içeren günlük bir takviye almasını önermektedir. Bu, hamile kalma ihtimaliniz varsa ve kesinlikle hamile olduğunuzu keşfetmeden çok önce folik asit almaya başlamanız gerektiği anlamına gelir.

Ek folik asit alımı alınması maternal folat durumunu artırır. Düşük maternal folat durumu, gelişmekte olan fetüste nöral tüp defektlerinin gelişiminde bir risk faktörüdür. Faydalı etki, gebe kalmadan en az bir ay önce ve gebe kaldıktan sonra üç aya kadar günlük 400 mcg ek folik asit alımı ile elde edilir.

Folik Asit Gıdalarda Doğal Olarak Nerelerde Oluşur?

Gıdalarda aşağıdakiler dahil doğal folik asit kaynakları vardır;

  • Kepekli ekmek
  • Hububat
  • Yapraklı yeşil sebze
  • Konserve somon
  • Brüksel lahanası

Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında bu yiyecekleri içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yemek önemli olsa da, doğru miktarda folik asidi tamamen gıdalardan almak için yeterince yemek yemek inanılmaz derecede zor olacaktır. Bu nedenle hamile kalmayı düşünüyorsanız takviye almanız çok önemlidir.

Hamile Kalmadan Önce Folik Asit Takviyesi Almazsam Ne Olur?

Hamile kalmadan önce folik asit takviyesi almadıysanız endişelenmeyin, ancak hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez bunları almanız önerilir. Hamileliğin ilk 12 haftasından sonra da folik asit takviyesi almaya devam etmek güvenlidir.

Folik Asitin Yanında Başka Vitaminler Almam Gerekir Mi?

Artık birçok uzman, folik asit ile çok yakın çalıştığı için B12 vitamininin şu anda folik asit ile alınmasını önermektedir. Araştırmalar, önerilen günlük 400µg folik asit takviyesine ek olarak ana öğününüzle birlikte günlük en az 2.5µg B12 (AB NRV) takviyesi almanın dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. B12 vitamini esas olarak hayvan ve süt ürünlerinde bulunur, bu nedenle B12 takviyesi özellikle vejetaryen veya vegan diyetleri takip eden kadınlar için önemlidir.

Hamileliğim Boyunca Folik Asit Almalı Mıyım?

Araştırmalar, tüm kadınların hamileliğin en azından ilk 12 haftasında 400μg folik asit içeren günlük bir takviye almasını önerirken, bilişsel gelişim üzerine yapılan yeni bir çalışma da 9 ay boyunca 400µg folik asit almanın hayati önem taşıdığını ortaya koymuştur.

Doğum Yaptıktan Sonra Folik Asit Almam Gerekir Mi?

Başka bir bebek için denemediğiniz sürece, doğum yaptıktan sonra folik asit almanıza gerek yoktur. Bununla birlikte folik, bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunması ve yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunması da dahil olmak üzere genel sağlık için pek çok faydaya sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap