Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp bebek tedavisi, büyük ölçüde zamanlama ve doğruluğa bağlı olan birçok hareketli parçayı içeren karmaşık bir süreçtir. Tüp bebek prosedürleri boyunca, başarılı bir tedavi şansını etkileyen sayısız faktör vardır.

Önceki Hamilelik

Siz ve şimdiki partneriniz geçmişte başarılı bir hamilelik geçirdiyseniz, bu, tüp bebek ile başarılı bir hamilelik şansınız olduğu anlamına gelir. Yeni bir partnerle birden fazla düşük veya diğer doğurganlık sorunları tüp bebek için daha zor hale getirebilir.

tüp bebek tedavisi

Yaş

24 ila 34 yaşları arasında, kadınlar tüp bebek tedavisi ile en yüksek başarı şansına sahiptir. Çünkü bu, kadınların en doğurgan olduğu yaş aralığıdır. Bir kadın 40 yaşına geldiğinde, başarı oranları yaklaşık % 13,6’ya düşer. Üreme hayatının her evresindeki kadınlar, tüp bebek başarıyla kullanabilmiştir. Başarı oranları yaşla birlikte düşse de, tedavinin başarısı büyük ölçüde benzersiz vücudunuza ve tıbbi geçmişinize bağlı olduğundan, tüp bebek seçeneklerini keşfetmelisiniz.

Doğurganlık Sorunu Türü

Bazı doğurganlık sorunları, tüp bebek ile başarıyı daha az olası kılar, bunlara şunlar dahildir: miyom tümörleri, uterus anormallikleri, ikili kısırlık, yumurtalık disfonksiyonu ve çiftin gebe kalmada zorluk yaşadığı süre tedavi, başarılı olma olasılığı o kadar düşüktür. Bununla birlikte, tüp bebek birçok doğurganlık sorununun üstesinden başarıyla gelebilir.

Yumurta ve Embriyo Kalitesi

Yumurta ve embriyoların kalitesi, bu listedeki yaş, yumurtalık rezervi, stimülasyon protokolü ve sperm kalitesi gibi diğer bazı maddelere bağlıdır. Yumurta ve embriyo kalitesi ne kadar yüksek olursa, tüp bebek tedavisi o kadar başarılı olacaktır.

Sperm Kalitesi

Kromozomal embriyo sorunlarının yaklaşık % 90’ı yumurta kalitesinden kaynaklanır. Bununla birlikte, erkek doğurganlık faktörleri hala embriyoları etkiler. Erkek partnerin doğurganlık sorunları varsa, yeni teknoloji, başarılı hamileliği daha olası hale getirmek için olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı oluyor.

Donör Yumurtaları

Yaş veya diğer faktörler nedeniyle yumurta kalitesi bozulabilecek hastalar için donör yumurtaları kullanmak başarı şansını artırabilir.

Kontrollü Yumurtalık Stimülasyonu (COH) Protokolü

Bu protokoller, uygulanan doğurganlık ilacı türlerini ve bunların verildikleri programı detaylandırır. Bu protokoller, hem zamanlamada hem de dozlarda doğruluk ve yumurtlamaya bağlı olarak bireyselleştirme gerektirir. Şu anda tüp bebek için bir dizi COH protokolü mevcuttur ve doktorunuz sizin için en uygun protokollerin hangisi olduğunu belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Embriyo Transferi

Bazıları embriyo transfer sürecinin tüm tüp bebek tedavileri sürecindeki en kritik adım olduğuna inanıyor. Embriyoların sağlığı ve rahim içindeki başarılı implant, kusursuz bir nakile bağlıdır. Zamanlama veya biyolojik faktörlerle ilgili herhangi bir sorun, sürece zarar verebilir.

Rahim Alımı

Bu, embriyo kalitesi kadar önemlidir. Tohum ekmeye benzer şekilde, tohumun veya toprağın kalitesinden ödün verilirse, sağlıklı bir bitki yetiştirme olasılığı azalır. Alımı etkileyen faktörler arasında uterus astarının kalınlığı, immünolojik faktörler ve uterus boşluğunun konturu yer alır.

Yaşam Tarzı Faktörleri

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak, embriyo için gelişen bir ortam yaratacaktır. Tüp bebek başlamadan en az üç ay önce, sigarayı ve alkol almayı bırakın; bu alışkanlıkların her ikisi de başarı şansını azaltır. Sigara içenlerin implantasyon şansı sigara içmeyenlere göre % 50 daha düşüktür. Sağlıklı kilonun korunması da tüp bebek başarı oranlarının artmasında önemlidir. Obezitenin vücudun hormonları ve doğurganlık ilaçlarını işleme biçimini etkilediği, adet döngülerini düzenlediği ve fazla kilolu olmanın bir bebeği doğurmayı zorlaştırdığı gösterilmiştir. İyi haber şu ki, yaşam tarzınızı kontrol edebilirsiniz ve bu faktörler aktif olarak iyileştirilebilir.

Hamileliğe ulaşmada zorluk yaşadıysanız ve tüp bebek yapmayı düşünüyorsanız, bu faktörleri ve tüp bebek tedavisi ile başarı şansınızı artırmak için atabileceğiniz adımları doğurganlık doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

Başka Yazı Yok

Giriş Yap