Zatürre Aşısı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kış aylarında pek çok insan soğuk algınlığı veya grip olduğunu düşünür, ancak bu zatürreye dönüşür – bazı kişilerde yaşamı tehdit edebilen bir hastalık. Bir aşı, zatürreye yakalanma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Zatürre aşısı tüm zatürre vakalarını engellememekle birlikte hastalığın şiddetini azaltır.

Bu özellikle yaşlı yetişkinler için ve sizi komplikasyonlar için daha fazla risk altına sokan belirli tıbbi durumlarınız varsa önemlidir. Şimdi doktorunuzla riskleriniz ve sizi zatürreye karşı korumak için bir aşıya ihtiyacınız olup olmadığı hakkında konuşma zamanı.

zatürre aşısı

Zatürre Nedir?

Zatürre (Pnömoni), genellikle griple karıştırılan solunum yolu akciğer enfeksiyonudur. Akciğerleriniz iltihaplanmaya neden olan sıvı veya iltihapla dolar. Semptomlar gribe çok benzer, ancak zatürre haftalarca sürebilir ve çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Pnömoniye bakteriler, virüsler veya mantarlar neden olabilirken, çoğu vaka, daha yaygın olarak pnömokokal pnömoni olarak bilinen streptococcus pneumoniae adı verilen belirli bir bakteriden kaynaklanır. Bu form antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Doktorunuz, sahip olduğunuz zatürre türünü test edebilir. Tedavi, sahip olduğunuz zatürre türüne ve semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır. Ancak en iyi savunma aşıdır.

Zatürre İçin En Çok Kim Risk Altındadır?

Her yaştaki herkes zatürreye yakalanabilir, ancak daha sağlıklı, daha genç hastalar daha çabuk iyileşme eğilimindedir. 65 yaş üstü yetişkinler, kalp hastalığı, diyabet, amfizem, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olanlar, kemoterapi, organ nakli veya HIV veya AIDS geçirmiş hastalar daha büyük risk altındadır. Ek olarak, sigara içenler, aşırı alkol içenler ve ciddi bir ameliyat veya hastalıktan iyileşen hastalar da zatürreye daha yatkındır.

Zatürre Aşısını Kimler Yaptırmalı?

Zatürre mevsimi diye bir şey olmamakla birlikte, kışın daha yaygın olma eğilimindedir. Bu aşı, bebekleri ve küçük çocukları, belirli tıbbi sorunları olan daha büyük çocukları ve 65 yaşın üzerindeki tüm yetişkinleri korumak için kullanılır. HIV enfeksiyonu nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış 19 yaş üstü yetişkinler için tek doz PCV13 önerilir.

Sizi 23 tür pnömokok bakterisinden korumaya yardımcı olan PPSV23 (pnömokokal polisakkarit aşısı) normalde 65 yaş üstü yetişkinlere ve pnömoni açısından yüksek risk altında olabilecek iki yaş üstü çocuklara verilir. Aşının bu formu genellikle sigara içen veya astım gibi solunum hastalığı olan yetişkinlerde kullanılır.

Tek atış sizi genellikle ömür boyu korur; ancak, tıbbi durumunuzdaki değişikliklere bağlı olarak bir güçlendiriciye ihtiyacınız olabilir. Doktorunuzla konuşun ve sizin için en iyi olanı görün.

Kimler Zatürre Aşısı Yaptırmamalıdır?

Bu hastalık için endişelenseniz de herkesin zatürre aşısına ihtiyacı yoktur. Sağlıklıysanız ve 18 ile 64 yaşları arasındaysanız, büyük olasılıkla buna ihtiyacınız yoktur. Ayrıca, bazı insanlar aşıdaki bileşenlere alerjik olabilir.

Zatürre Aşısı Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Zatürre aşısı, gerçek zatürre bakterisinden bir özü içerir, ancak hastalığa neden olacak kadar güçlü değildir. Bazı hastalar aşı bölgesinde şişme, kızarıklık ve rahatsızlık, düşük dereceli ateş, sinirlilik, genel ağrı ve iştah azalması gibi çok hafif yan etkiler yaşamıştır. Bununla birlikte, bu reaksiyonlar, enjeksiyon yapılan hastaların yüzde birinden daha azında rapor edilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap