Hamilelikte stresle baş etmenin yolları nelerdir?

Hamilelik sırasında stresli olmak yaygın mıdır? Hamilelikte stres ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

Hamilelik hepimizdeki endişeleri ortaya çıkarır. Ve iyi bir sebebi vardır: İçeride bir hayat büyüyor.

Ne yediğiniz, içtiğiniz, düşündüğünüz, hissettiğiniz ve hatta yaptığınız şeyler hakkında endişelenmek doğaldır. Ayrıca bebeğinizin sağlıklı olup olmadığı, bu yeni bireyin, hayatınızı ve ilişkilerinizi nasıl değiştireceği ve gerçekten ebeveynlik görevine bağlı olup olmadığınız konusunda endişelenmeniz normaldir. Fakat eğer endişeleriniz tüm insanlar tarafından fark ediliyorsa ve günlük işlerinizi düzenli olarak etkiliyorsa, bununla başa çıkmak için daha iyi bir yol bulmanın zamanı gelmiş demektir. Baş etmek için, korkularını eşinizle paylaşın; endişeleriniz kendisiyle ilgili olsa bile çekinmeyin.

Stres hakkında açıkça iletişim kurmak, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Destek için arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize danışın ve sorunlarınızı onlarla paylaşın. Diğer deneyimli anneler, muhtemelen aynı endişeleri sizden önce yaşadıkları için muhteşem bir destek kaynağı olacaklar.

Son derece endişeli olmak için veya bebeğinizin sağlığından endişe duymak için belirli bir nedeniniz varsa, endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Endişelerinizi dile getirdikten ve bebeğinizin durumunu kontrol ettikten sonra hala stresli hissediyorsanız, profesyonel bir danışman, sıkıntılarınızın temeline ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Hamilelikte hayatınızda çok fazla stres olacak, peki bu bebeğinizi etkileyecek mi?
Günlük ve modern yaşamın bir parçası olmasına rağmen, yüksek düzeyde kronik stres, erken doğum veya düşük doğum ağırlıklı bir bebek doğurma ihtimalinizi artırabilir. Aslında başkalarının fikirlerine önem vermek yerine kendi fikirlerinize öncelik vermek bencilce görünebilir. Fakat kendinize özen göstermeniz, bebeğinizin bakımı için de gereklidir. Stresi azaltmak ya da bu durumu nasıl idare edeceğinizi öğrenmek, daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

Nasıl sakin olabilirsiniz?

Stresi yönetmenin ve iş yerinde ve evde endişe halini azaltmanın birkaç yolunu aşağıda bulabilirsiniz:

Hayır deme konusunda alıştırma yapın. Hamilelik, başkaları için fedakarlık yapma zamanı değil, bu yüzden hayır demeyi öğrenin. Herkesi memnun edemezsiniz. Bu yüzden süper kadın olmadığınızı kabullenin ve başkalarının da yardım etmesine izin verin.
Ev işlerini bırakın, ayağınızı kaldırın, gün içinde uyumaya çalışın veya kitap okumak için kendinize zaman tanıyın.
Mümkün olduğunda izin günlerinden veya tatillerinden yararlanın. İzin günlerini güzel şekilde geçirmek, zor bir haftanın üstesinden gelmenize yardımcı olur.

Derin nefes alma egzersizleri, yoga veya meditasyon yapmayı deneyin.
Yüzme veya yürüyüş gibi düzenli egzersizler yapın.
Sağlıklı ve dengeli bir beslenme için elinizden gelenin en iyisini yapın, böylece ihtiyacınız olan fiziksel ve duygusal enerjiye sahip olursunuz.
Erken yatın. Vücudunuz büyüyen bebeği beslemek için fazla mesai yapıyor ve alabileceği tüm uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyor.

Aşırı bilgi ile yüklenmeyin. Hamilelik hakkında okumak ve arkadaşlarınızın hamilelik hikayelerini dinlemek yararlı olabilir ancak hamileliğiniz sırasında başınıza gelebilecek her korkutucu ihtimali düşünerek kafanızı boş endişelerle doldurmayın. Bunun yerine, nasıl hissettiğinize ve şimdi size neler olduğuna odaklanın.

Bir destek grubuna katılın veya çevrenizdeki anneleri toplayıp o grubu siz oluşturun. Zor bir durumla baş edecekseniz, aynı durum içindeki başkalarıyla vakit geçirmek yükünüzü hafifletebilir. Birçok kadın sosyal medyayı kullanarak veya sosyal medya gruplarına katılarak destek ağı oluşturur. Benzer durumlardaki diğer anneler ile bağlantı kurmak için araştırmalar yapın.

Alışılmadık bir stres altındaysanız ya da kırılma noktasındaymış gibi hissediyorsanız, sağlık uzmanınızdan sizi, bir terapiste yönlendirmesini isteyin. Terapist, kaygınızın ne kadar güçlü olduğunu ve daha iyi hissetmek için ne yapmanız gerektiğini söyleyebilir. Söyleyeceklerine dikkatlice kulak verin. Hamilelik sırasında yardım almak sizi ve bebeğinizi gereksiz risklerden koruyacak ve doğum sonrası endişe ve depresyon şansını azaltacaktır.

Annenin stresli hali bebeğin beyin gelişimini etkiler mi?

Kronik stres, beynin gelişmesiyle ilgili olarak, bebek büyüdükçe davranışsal sorunlara yol açabilecek ince farklılıklara da katkıda bulunabilir. Bu alanda yapılan araştırmalar henüz yeterli değil ve doktorlar hala stres ile gebelik sonuçları arasındaki kesin bağlantıyı bulamadılar. Ancak, özellikle kronik stresle uğraşmak, hamile kadınların dikkate alması gereken önemli bir faktördür. Anne adayı stresten dolayı kendini suçlu hissetmemeli ve elinden geldiğince durumu kontrol etmeye çalışmalıdır.

Yürüyüş yapın

Yürüyüş, hamilelik sırasında güvenli bir egzersiz şeklidir. Yürüme konusunda doktorunuza danışın. İşe ya da güne başlamadan önce sabahları hızlı bir yürüyüş yapmak, günün devamı için uyanıklığı artırır. Yürüdükten sonra daha fazla enerjik ve daha az stresli hissedeceksiniz. Yürüyüşler öğle yemeğinden ya da akşam yemeğinden önce harikadır. Ancak yatmadan önce yürümekten kaçının, çünkü geceleri uykuya dalmakta zorluk çekebilirsiniz.

Hamilelik günlüğü tutun

Birçok kadın hamilelik günlüğü tutmayı eğlenceli ve yararlı buluyor. Bir günlük tutmak için yazar olmanız gerekmiyor. Renkli bir defter alın. Gün boyunca ne düşündüğünüzü veya ne hissettiğinizi yazın. Yazacak bir şey bulamazsınız, defteri günün ilerleyen saatlerine kadar bir kenara koyun. Hamilelik günlüğü tutmak gün boyunca rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, hamilelik günlüğünü büyüdüğünde çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

Ayak banyosu yapabilirsiniz

Yorgun olduğunuzda veya uzun bir gün geçirdiğinizde ayaklarınızı rahatlatın. Genellikle hamilelik sırasında ayaklarınız şişebilir, ayrıca hamileliğin ekstra ağırlığından dolayı acı verebilir. Ayak banyosu yapmak için geniş bir kap alın ve içine ılık su koyun. Rahat bir pozisyonda oturun ve 20-30 dakika kadar ayaklarınızı suyun içinde bekletin. Etkiyi artırmak için, esansiyel yağlar kullanabilirsiniz.

Organizasyon yapın

İster inanın ister inanmayın, organize olmak hamilelik sırasında stresi azaltmak için harika bir yoldur. Yeni bebek için hazırlayacak çok şey var. Eğer yapılacakları, küçük listeler halinde not alırsanız, organize olmanıza yardımcı olacaktır. Satın alacağınız şeylerin bir listesini yapabilirsiniz. Bebeğe hazırlanmak için başka bir görev listesi oluşturabilirsiniz. Her şeyi bir seferde tamamlamaya çalışmak yerine, her gün uygulamak için bir liste seçebilirsiniz. Başkalarından da listenizdeki görevler konusunda size yardımcı olmalarını isteyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap