Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bebekler 8 ila 16 ay arasında herhangi bir zamanda yürümeye başlar. Bazı bebekler bundan daha geç yürümeye başlar. Elbette, yürümeyi nasıl tanımladığınıza da bağlıdır. Bazı ebeveynler bebeklerinin 9 aylıkken yürümeye başladığını övünecekler, ancak genellikle bir bebeğin gezinti olarak bilinen bir şeye tutunurken yaptığı yürüyüşten bahsediyorlar. Bu yazının amaçları doğrultusunda, yürümeyi bebeğin stabilite için hiçbir şeye tutunmadan birkaç adım atması olarak tanımlıyoruz. Detaylı bir şekilde bebekler ne zaman yürür?

bebekler ne zaman yürür

Aylara Göre Yürüme İşaretleri

Bebeğiniz altı aylıkken yürümeye hazır olduğuna dair işaretler göstermeye başlayacaktır. Bebeğiniz yakında hareket edecek mi? Dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

6-9 ay: Bebeğiniz yardım almadan oturmayı öğrenecek, ardından emeklemeyi denemeye başlayacaktır. Bazı bebekler emeklemeyi atlar ve doğruca yürümeye gider, ancak genellikle bir noktada geri döner ve emeklemeye başlarlar. Bu, yürümeden hemen önce bebeğin dönüm noktasıdır, bu yüzden not etmek önemlidir. Çocuğunuz otururken ve emekleyerek erken saftaysa, yürüme gibi diğer kilometre taşlarıyla birlikte daha erken tarafta olabilir.

9-12 ay: Bebeğiniz mobilyayı tutarken ayakta durmaya başlayacaktır. Her seferinde birkaç saniye yardımsız ayakta durabilecek ve ayakta nasıl geri çekileceğini anlamaya başlayacaktır. Ayrıca seyir etmeye başlayacak (denge için bir şeyi tutarken yürümeye). İşte o zaman bebekler ne zaman yürür başlar sorusunun cevabı açıklanıyor çünkü bu bir tür yürüme.

12-18 ay: Bebeğiniz bu dönemlerde yürüyebilir, ancak muhtemelen çok titriyor ve ayakları üzerinde dengesiz. Çocuğunuz 15 ayda yürümeyecekse, çocuk doktorunuzla konuşun. Bu hala normal aralıkta, ancak 15 ay kontrol etmek için iyi bir zamandır, böylece bir sorun olması durumunda herhangi bir sorunu erken çözebilirsiniz.

Bazı çocukların doğal olarak diğerlerinden daha temkinli olduğunu ve gerçekten hazır olana kadar yürümeyi bekleyebileceklerini unutmayın. Dikkatli bir çocuğunuz olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin, temkinli bir çocuk şurada burada birkaç adım atabilir, ancak kendini güçsüz hissettiği için daha uzun mesafeler denemeyecektir, başka bir çocuk ise sadece yürür ve düşmesine aldırmaz.

Prematüre Bebek Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Prematüre bebekler genellikle gelişimsel dönüm noktalarına aynı anda veya normal bebeklerden biraz daha geç ulaşır. Yani 12 aylık çocuğunuz 2 ay erken doğduysa, düzeltilmiş yaşı 10 aydır.

Sağlık sorunları olan mikro prematüre veya prematüre bebekler aynı gelişimsel zaman çizelgesine düşmeyebilir, bu nedenle çocuğunuzun gelişimsel kilometre taşlarına ne zaman ulaşması gerektiği konusunda çocuk doktorunuzla konuşmalısınız.

Bebeğinizin Yürümeye Başlamasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Arkadaşlarınıza “bebeğimin yürümesine nasıl yardım edebilirim?” diye sorarsanız Muhtemelen milyonlarca farklı yanıt alacaksınız. Bazı ebeveynler bebeğin yürürken elini tutarak yardım etmeyi seçerler. Diğerleri yürüme becerilerini teşvik etmek için yürüteç satın alabilir. Ancak gerçek şu ki, sabır ve müdahale etmekten çekinmekten başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok – ki bu inanılmaz derecede zor olabilir! İşte doğal yürüyüş gelişimini teşvik etmek için bazı ipuçları;

Çocuğunuza güvenin. Çocuğunuzun yürümesine yardım etmenin en iyi yolu, kendi hızında yapmasına izin vermektir. Onu hazır olmadığı bir şeye itmek yardımcı olmayacaktır ve çocuğunuza şu anda bulunduğu yerin yeterli olmadığı izlenimini vermek gibi olumsuz etkileri olabilir. Her yaştan çocuk bu tür incelikleri anlayabilir.

Bebeğinizin doğal olarak gelişmesine izin verin. Her fiziksel dönüm noktası bir öncekinin üzerine inşa edilmiştir. Bir bebek oturmayı öğrenmemişse yürümeyi öğrenemez ve dönmeyi öğrenmemişse de oturmayı öğrenemez. Her yeni bir şey öğrendiğinde, kas gücünü ve dengesini geliştirir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap