Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde pişik yaygındır. Bebeklerde genital bölgede, kalçalarda ve bezle kaplı bölgelerde kırmızı lekeler ve pullar rastlanabilir. Yaygın olmasına rağmen tedavi gerektirir. Evinizde bir bebek varsa ve ona sık sık çocuk bezi giydirirseniz, pişiği nasıl tedavi edeceğinizi ve önleyeceğinizi öğrenmelisiniz, çünkü muhtemelen bebeğiniz ara sıra pişik olacaktır.

Pişik Tedavisinin Doğal Yolları

Islak ve kirli bebek bezleri bebeklerde pişiklerin başlıca nedenidir. Kabarcıklar ve kaşıntıdan küçük sivilceler ve cildin soyulmasına kadar, tedavi edilmeyen bebeklerde bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir ve onlar için bir rahatsızlık nedeni olabilir. İşte bebek pişikleri için deneyebileceğiniz bazı doğal ilaçlar.

bebeklerde pişik

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleriyle bilinir ve bebeklerde pişik için en etkili çarelerden biridir. Bebeğinizin altını ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın. Sonra, yarım çorba kaşığı hindistancevizi yağı alın ve bebeğinizin altını yıkadıktan sonra etkilenen bölgeye uygulayın.

Anne Sütü

Anne sütü, pişik için etkili bir çare. Tek yapmanız gereken, kızarıklıktan etkilenen bölgeye birkaç damla anne sütü uygulamak ve kurumasını beklemek. En iyi sonuçlar için, bunu denedikten sonra yeni bezler giyin.

Yoğurt

Sade yoğurt pişiklere ve iltihaplanmayı tedavi etmek için kullanılabilir. Kızarıklıktan etkilenen bölgeye kalın bir yoğurt tabakası sürün, kızarıklıklar birkaç gün içinde kaybolacaktır. Sade yoğurdu, pişik kremi gibi kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgede oda sıcaklığında yoğurt kullanın, ardından bir bebek bezi takın.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi bebeklerde pişik için denenmiş ve test edilmiş bir çare. Ağrının giderilmesini sağlar. Bir çorba kaşığı kuru yulaf ezmesi alıp banyo suyuna karıştırabilirsiniz. Bebeğinizi 5-10 dakika banyoya oturtun (çok küçükse ve kendini dengeleyemiyorsa onu tutun), sonra cildini hafifçe kurulayın. Nazik olun ve ovalamayın, çünkü sürtünme sadece durumu daha da kötüleştirecektir. Bebek pişiği şiddetliyse, en iyi sonuç için bu yöntemi günde iki kez deneyin.

Aloe Vera

Bebeğinizin bezindeki kızarıklıklar şiddetli iltihaplanmaya eşlik ederse, aloe vera jeli kullanmalısınız. Ya taze aloe vera jeli ya da şişelenmiş versiyonu kullanabilirsiniz – her ikisi de doğaldır ve bebeğiniz için rahatlama sağlar.

Karbonat

Karbonat pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve istenmeyen bakteri ve mantarları bebeğin cildinden uzaklaştırır. İki yemek kaşığı karbonatı ılık suyla karıştırın ve bebeğinizin pişiği bu solüsyonla düzenli olarak yıkayın.

Bezini Temiz Tutun

Bebek pişikleri genellikle nemli bezlerden kaynaklanır. Bu nedenle, bebeğinizi yıkadıktan veya bez bölgesini temizledikten sonra (ve yeni bir bebek bezi takmadan önce) altını hafifçe kuruladığınızdan emin olun. Ayrıca, onu yıkarken yumuşak bir sabun kullanın ve bez bölgesini iyice temizleyin (ovalamayın!). Çocuk bezini sık sık değiştirmeyi ve alkol bazlı mendil kullanmamayı unutmayın.

Bezsiz Zaman Sağlayın

Bebeklerde pişik oluşumunun ana nedenlerinden biri alt bölgede hava sirkülasyonunun olmamasıdır. Bu nedenle, çocuk bezi kullanmadan zaman geçirmek şarttır. Bez değişimleri arasında bebeğinizin bezsiz kalmasına izin verin. Bölgeyi havalandırmak, pişiği çok daha hızlı iyileştirecektir.

Bir Doktora Ne Zaman Başvurulmalı

Bebek pişikleri genellikle birkaç gün içinde iyileşir ve kaybolur. Çoğu anne-baba, pişik için ilaçlara başvurur, ancak bunlar her zaman etkili olmayabilir. Bebeğinizde aşağıdaki semptomları fark ederseniz, bebeğinizi doktora götürmelisiniz;

  • Ateş
  • Kabarcıklar
  • Kalıcı bir kızarıklık
  • Şişme

Bebek pişikleri, basit ev ilaçları yardımıyla evde tedavi edilebilir. Yukarıda belirtilen çözümleri deneyin; bebeğiniz yakında daha iyi hissedecek. Bununla birlikte, çocuk pişikleri şiddetliyse (yani yukarıdaki semptomları fark ederseniz) ve bir hafta içinde geçmezse, bir çocuk doktoruna danışın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap