Bebeğinizin Diş Çıkartma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkartma, her çocuğun hayatında önemli bir aşamadır, ancak bunun üstesinden gelmek çocuklar için acı verici ve ebeveynler için endişe verici olabilir.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarmaya Başlar?

Çoğu bebeğin ilk dişleri yaklaşık altı ila dokuz ayda çıkar, ancak diş çıkartma semptomları genellikle ilk dişin göründüğünü görmeden birkaç ay önce başlar. Genellikle dişler çiftler halinde büyür, en yaygın olarak iki alt ön dişten başlar. Çocuklar iki buçuk ile üç yaşları arasında olduklarında, tam bir diş setine sahip olmaları gerekir.

diş çıkartma

Diş Çıkarma Belirtileri

Bazı bebeklerin diş çıkartma problemi olmayabilir, bazıları ise çok fazla rahatsızlık ve acı çekebilir. Diş çıkarma semptomları, yüksek ateş, sıcak olabilen kızarık yanaklar, kızarık diş etleri, bebeğin çenesinde kızarıklığa neden olabilecek iştahsızlık, çiğneme, huzursuzluk ve sinirlilik olabilir. Bebeğinizde ayrıca bir diş kırılmadan hemen önce yüksek ateş, mide bulantısı veya ishal gelişebilir. Bunları diş çıkarmanın ayrı sorunları olarak ele almak en iyisidir. Endişeleniyorsanız, doktorunuza görünün. Yeni bir rutin veya uyku düzeni getirmeyi planlıyorsanız, önce diş çıkarmanın en kötüsünü atlatmak daha iyi olabilir.

Diş Çıkarma Semptomları Nasıl Hafifletilir?

Diş Çıkarma Jelleri – Bunlar genellikle ağrıyı dindiren ve enfeksiyonu önleyen antiseptik ve anestezik içerir. Etkiler yaklaşık 20 dakika sürer, ancak günde yalnızca birkaç kez kullanılabilir, bu nedenle her zaman talimatları okuyun. Yetişkin diş çıkarma jelleri çocuklar için uygun olmadığından, özellikle bebekler için olan diş çıkarma jeli satın aldığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için eczacınıza danışın.

Diş Çıkarma Halkaları – Bir şeyi çiğnemek çocuğunuz için büyük bir dikkat dağıtıcı olabilir, ancak bir diş çıkarma halkası da bebeğin rahatsızlığını azaltır. Diş çıkarma halkaları, bebeklerin diş etlerini rahatlatacağı için buzdolabında soğutulabilir, ancak çok soğuk ve sert olursa bebeğin ağzına zarar verebileceğinden, diş çıkarma halkaları asla dondurucuya koyulmamalıdır. Boğulma tehlikesi olabileceğinden, asla bebeğin boynuna diş çıkarma halkası bağlamamalısınız. Kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun. Katı silikon bazlı diş çıkarma halkaları, sızıntı yapabileceği ve sterilize edilemeyeceği için sıvı dolu ürünler yerine önerilir. Ağrıyı geçici olarak hafifletmek için soğuk bir kaşık veya temiz bir parmak da kullanabilirsiniz.

Sevgi – Bazen bebeğinizi acıdan uzaklaştırmak için kucaklamak gibisi yoktur. Bebekleri tutmak veya oynamak dikkatlerini başka yöne çekmelidir. Bebek huzursuz veya sinirli ise bu her zaman işe yaramayabilir.

Çiğneme – Çocuğunuzun diş çıkardığının ana işaretlerinden biri çiğniyor. Çocuklar parmaklarından oyuncaklarına kadar her şeyi çiğneyebilirler. Onlara çiğ meyve veya sebze gibi çiğnemeleri için sağlıklı bir şeyler verin, ancak yemek yerken asla denetimsiz olmadıklarından emin olun.

İlaç – Bebek parasetamolü ağrıyı hafifletmek için yardımcı olabilir. Çocuğunuzun dişlerini korumak için şekersiz satın alın. Her zaman dozaj talimatlarını kontrol edin ve daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa eczacınıza danışın.

Soğuk İçecekler – Soğuk içecekler çocukların diş etlerini yatıştırmaya yardımcı olur. En iyi seçenek sudur, ancak şekersiz herhangi bir içecek işe yarar.

Kızarıklıkların önlenmesi – Bebekler diş çıkardıklarında daha fazla salya sürme eğiliminde olacaktır. Bazıları giysilerini ıslatarak neredeyse sürekli salya sürüyor. Yumuşak pamuklu bir bezle bebeğinizin çenesindeki nemi olabildiğince sık silin. Bebeğiniz için ağrılı ve huzursuz olabileceğinden çenenizi ovalamamaya dikkat edin. Ayrıca çenesine vazelin gibi bir koruyucu krem ​​sürebilirsiniz. Bu, cildini daha fazla tahrişten koruyacaktır.

Diğer Belirtiler – Bazen diğer enfeksiyon veya virüslerin belirtileri diş çıkarma ile karıştırılabilir. Ateş veya ishal genellikle diş çıkarmayla bağlantılı değildir ve başka bir şeyin sonucu olabilir. Endişeniz varsa, doktorunuza başvurun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap