Hamilelikte Mide Yanmasını Ve Mide Bulantısı Nasıl Geçirilir?

Hamilelikte mide yanması ya da ekşimesi, hamilelikte mide bulantısı gibi sıkça görülen bir rahatsızlıktır.

“Hamilelikte mide bulantısını geçirmek için neler yapılır?” Merak ediyorsanız işte size önerilerimiz.

♥ Sabah bulantısı yaşıyorsanız, sabah yataktan kalkmadan 2-3 adet tuzlu kraker ya da galeta yiyebilirsiniz. Hatta bu tip yiyecekleri başucunuzda bulundurun.
♥ Midenizi bulandıracak yoğun kokulardan uzak durun. Oda kokusu, deterjan, parfüm ve yoğun kokulu temizleyicileri kullanmayın.
♥ Yoğun kokulu çiçekleri evinizin içerisine değil balkon gibi açık alanlarda tutun.
♥ Sabahları yataktan yavaş kalkın ve hızlı hareketler yapmaktan kaçının.
♥ İçine bir miktar limon sıkarak papatya ve ıhlamur çayı için.
♥ Çaylarınızın içine az bir miktar taze zencefil ekleyin.
♥ Midenizi bulandıracak kadar yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
♥ Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
♥ Bol ve düşük belli rahat kıyafetler giyin.
♥ Şekerli içeceklerden uzak durun.
♥ Sık sık ve az yiyin. Yediğiniz gıdaları iyice çiğnemeye dikkat edin.

Hamilelikte mide yanması ya da ekşimesi neden olur?

Hamilelikte mide yanması ya da ekşimesi, hamilelikte mide bulantısı gibi sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Hamilelikte mide ekşimesinin nedeni vücudumuzdaki hormonal ve fiziksel değişikliklerden kaynaklanır. Mide asiditesinin artması ve hazımsızlık, gebelikte mide yanmasına neden olabilir.

Hamilelikte mide yanmasının başlıca nedenlerinden biri vücudun salgıladığı progesteron hormonudur. Adet döngüsü ve gebelikte büyük rol oynayan bu hormon rahim kaslarını ve yemek borusu kapakçığını rahatlatır ve sindirim için gerekli olan mide kasılmalarını yavaşlatır. Bu durum mide asiditesinin artmasına ve mide yanmalarına neden olur.Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebek büyüdükçe annenin iç organlarını sıkıştırabilir.

Bu durum da sindirimi yavaşlatarak mide asiditesini artırabilir. Mide asitlerinin yemek borusuna doğru itilmesi de hamilelikte mide yamasının nedenlerindendir.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Hafifletilir?

Mide asiditesini artıracak gıdalardan uzak durun. Mide asiditesini artıran ve mide yanmasına neden olan gıdaların başında çikolata, kahve, yağlı ve baharatlı gıdalar yer alır.İşlenmiş gıdalardan kaçının. Yüksek oranlarda tuz ve katkı maddesi içeren turşu, ketçap ve hazır yemekler mide yanmasına neden olabilir. Gazlı ve şekerli içecekler tüketmeyin.Yemek yerken ve yemekten hemen sonra sıvı ya da su tüketmeyin.

Yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakın. Geç yenen yemekler, uzandığınız zaman mide asitlerinin mide dışına çıkması nedeniyle mide yanmasına neden olabilir.Sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçının.

Hamilelikte Mide Bulantısını Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısı kadınların %75’e yakın bir bölümünde görülen bir durumdur. Gebelik esnasındaki mide bulantıları genellikle sabahları ortaya çıktığı için “Sabah Bulantısı” olarak da adlandırılır ama tüm gün boyu sürebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısının kesin nedeni bilinmiyor. Kadınların adet döngülerini ve gebelik dönemlerini etkileyen progesteron hormonunu ve bebeğin büyümesini sağlayan HcG hormonu seviyelerinde yaşanan artışın mide bulantısına neden olduğu düşünülüyor. Sabah bulantıları ve kusmanın anneye verdiği rahatsızlık dışında bebeğe verdiği herhangi bir zarar bulunmuyor.

Hamile kadınların hormon seviyelerindeki artış mide bulantısını tetikleyebilirken, stres, zihin ve fiziksel yorgunluk durumları da mide bulantısının diğer nedenleri arasında gösteriliyor.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Sabah bulantılarını tamamen geçirecek bir yöntem olmamasına rağmen gebelikte yaşanan mide bulantılarının %90’a yakın oranı ilk 3 aydan sonra geçiyor. Bulantılarınız 3 ayın sonrasında geçmediyse bu herhangi bir sorunu işaret etmez. Her kadın kendine özel bir hamilelik süreci yaşar. Bu yüzden de “Gebelikte mide bulantısı ne kadar sürer?” Sorusunun cevabı anneden anneye değişir.

“Hamilelikte mide bulantısını geçirmek için neler yapılır?” Merak ediyorsanız işte size önerilerimiz.

Sabah bulantısı yaşıyorsanız, sabah yataktan kalkmadan 2-3 adet tuzlu kraker ya da galeta yiyebilirsiniz. Hatta bu tip yiyecekleri başucunuzda bulundurun.
Midenizi bulandıracak yoğun kokulardan uzak durun. Oda kokusu, deterjan, parfüm ve yoğun kokulu temizleyicileri kullanmayın.
Yoğun kokulu çiçekleri evinizin içerisine değil balkon gibi açık alanlarda tutun.
Sabahları yataktan yavaş kalkın ve hızlı hareketler yapmaktan kaçının.
İçine bir miktar limon sıkarak papatya ve ıhlamur çayı için.
Çaylarınızın içine az bir miktar taze zencefil ekleyin.
Midenizi bulandıracak kadar yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.
Bol ve düşük belli rahat kıyafetler giyin.
Şekerli içeceklerden uzak durun.
Sık sık ve az yiyin. Yediğiniz gıdaları iyice çiğnemeye dikkat edin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap