Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelikle birlikte hormonal farklılıklar meydana gelir. 4. aydan sonra vücutta oluşan bazı değişimler hamile olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Bu başlıca değişimleri siz de kendinizde görüyorsanız, bir doktora gitmelisiniz. İşte hamilelik belirtileri

ADET GÜNÜNÜZ GEÇTİYSE…

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk belirtisi adet gününün geçmesidir. Regl günü geçer geçmez özellikle de bebek isteyen bir kadının aklına ilk hamilelik şüphesi gelir. Evet, bu bir belirti ama zaman zaman kadınlarda adet gününde değişimler olabiliyor. Bunu hava şartları, stres, hastalıklar ve bunun gibi birçok faktör tetikleyebiliyor. Bu yüzden kişi muallakta kalabiliyor. Ama adet gecikmesinin yanında aşağıdaki diğer belirtilerden bazıları da varsa, hamile olma ihtimaliniz çok yüksektir!

MİDENİZ BULANIYORSA…

Mide bulantısı hamileliğin belli başlı belirtilerindendir. Çoğu kadın hamileliğinin ilk dönemlerinde mide bulantısı problemiyle karşı karşıya kalır. Bunun yanında sindirim problemleri de hamileliğin ilk günlerinde başlıyor. Bu da kişide şişkinliğe sebep olabiliyor.

BAŞINIZ DÖNÜYORSA…

Halk arasında oluşan bir algı vardır. “Başım dönüyor” veya “Midem bulanıyor” diyen bir kişiye ilk sorulan soru “Hamile misin?” olur. Buradan da anlaşılacağı gibi hamilelik belirtilerinin en yaygın olanlarından biri de baş dönmesidir. Vücutta oluşan metabolik ve hormonal değişimler çoğu kişide baş dönmesi yaratabiliyor. Bu yüzden de çoğu kadın hamileliğin ilk günlerinde baş dönmesi sorununu yaşıyor.

GÖĞÜS UÇLARINDA HASSASİYET VARSA…

Tıpkı regl döneminde olduğu gibi, hamileliğin ilk günlerinde de göğüs hassasiyeti meydana gelir. Fakat bu sefer ağrı biraz daha şiddetli olabilir. Bununla birlikte göğüs uçlarında renk değişimi meydana gelebilir. Meme uçlarınızın koyulaştığını fark ettiyseniz ve buna bir anlam veremediyseniz korkmayın. Tüm bu belirtiler bir arada meydana geliyorsa hamilesiniz demektir!

AKINTI VEYA LEKELENME OLDUYSA…

Hamile kişi regl olamayacağı için vücutta akıntı meydana gelebilir. Bu gayet normaldir. Onun haricinde bazı kişilerde koyu leke gelebilir. Bu leke sadece hamileliğin ilk günlerinde oluşur. Devam eden bir duruma dönüştüğü takdirde risk teşkil eder. Lekenin devam etmesi veya kanamaya dönüşmesi düşük olabileceğinin veya dış gebeliğin habercisidir. Bu durumda direkt doktora gidilmelidir.

KASIKLARINIZ AĞRIYORSA…

Hamile kişide düşük şiddetli kasık ağrıları meydana gelebilir. Bu ağrılar regl sancısı gibi değil çok daha hafiftir. Embriyonun rahmin iç duvarına yerleşmesi sebebiyle kasık ağrıları oluşabilir. Fakat bu ağrılarla birlikte kanama da meydana geliyorsa, bu risk oluşturur. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanız en doğrusu olacaktır.

YÜZÜNÜZDE SİVİLCELER ÇIKTIYSA…

Aynı regl öncesi gibi hamileliğin ilk günlerinde de ciltte sivilce oluşumları meydana gelebilir. Tabii bu durum her kadında ortaya çıkmaz. Çoğunlukla genetik olarak sivilceye yatkın bir yapıdaysanız böyle bir durum yaşayabilirsiniz.

KOKULAR DAHA KESKİN GELİYORSA…

Hamilelikle birlikte vücuttaki östrojen hormonunun artmasından dolayı kadınlar koku hassasiyeti yaşar. Bir parfüm, yemek, deterjan ve bunun gibi birçok kokuyu her zamankinden daha yoğun hissedebilirsiniz. Bu da midenizin bulanmasına sebep olabilir. Mesela önceden sevdiğiniz bir yemek artık sizi rahatsız ediyorsa, bunun sebebi koku hassasiyetidir.

DUYGUSAL GELGİTLER YAŞIYORSANIZ…

Her zamankinden daha hassas, daha sinirli veya daha gergin hissediyorsanız, ruh haliniz çok hızlı değişiyorsa, hamile olabilirsiniz. Çünkü gebeliğin belli başlı belirtilerinden biri de duygusal değişimlerdir. Hamile kadınlar duygularını bu dönemde uçlarda yaşar. Bu ruh halinin sizi yorduğunu düşünüyorsanız bir psikolojik destek de alabilirsiniz. Böylece stres yönetiminizi ve duygularınızı bu hassas dönemde daha rahat kontrol edebilirsiniz.

ATEŞ BASIYORSA…

Hamilelikte vücutta meydana gelen hormonal değişimlerden dolayı vücut ısısı da artar. Bu yüzden de kişi “Ateş basıyor” diyerek sıcaklıktan şikayet edebilir. Sizde de bu belirti varsa, hamile olabilirsiniz.

SÜREKLİ TUVALETE GİDİYORSANIZ…

Hamile kadınlarda sık sık idrara çıkma isteği meydana gelir. Bunun sebebi ise, rahmin büyümesinden dolayı idrar torbasının baskı görmesidir. Siz de normalden daha çok tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız, sebebi gebelik olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap