Karaciğeri Temizleyen Doğal Besinler

Karaciğeri Temizleyen Doğal Besinler

Karaciğeri Temizleyen Doğal Besinler; Karaciğer, insan vücudundaki en büyük ve en yoğun olarak çalışan organlardan biridir.

Karaciğer, vücudun birincil detoksifikasyon bölgesi olarak hizmet eder. Yani alkol, uyuşturucu ve toksik kimyasallar gibi zararlı dış maddelerin metabolize edilmesi ile ilgilenir. Aşırı insülin, östrojen ve diğer hormonları parçalamak da diğer görevleri arasındadır. Bir diğer yandan karaciğer; kanı detoksifiye etmek, yağın sindirimi için gerekli safrayı üretmek ve ayrıca gerekli vitaminleri, mineralleri ve demiri depolamak için de durmadan çalışır. Karaciğer ayrıca proteinleri, kan pıhtılaşması ve diğer fonksiyonlar için önemli kılar. Karaciğerin temizlenmesi ve fonksiyonlarının iyileştirilmesi, tüm vücut için oldukça yararlıdır.

Karaciğer temizliği, genel sağlığımızı iyileştirmek ve sağlıklı karaciğer fonksiyonunu desteklemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Öncelikli olarak karaciğeri temizleyen doğal besinleri tanımamız gerekmekte. Ardından yaşam tarzınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile karaciğeri temizlemek oldukça kolay ve faydalıdır.

Karaciğeri temizleyen doğal besinler bulunmaktadır. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Sarımsak
2. Greyfurt
3. Zerdeçal
4. Avokado
5. Limonlar
6. Elma
7. Yeşil Çay
8. Pancar
9. Karahindiba Kökü
10. Ceviz
11. Tatlı Patates

Karaciğeri temizleyen doğal besinler hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin.

Karaciğerin fonksiyonları

 • Alkol ve ilaçların parçalanması,
 • Bağırsaklar tarafından emilen besinlerin işlenmesi,
 • Protein, yağ ve şekeri dengelemek için kanın düzenlenmesi,
 • Mineraller, demir ve A vitaminini depolanması,
 • Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmak için gerekli kimyasalları üretmesi,
 • Eski kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi,
 • Esansiyel proteinler ve kolesterol üretmek,
 • Bilirubin, amonyak gibi kan akışından toksinlerin uzaklaştırılması.

Karaciğer ne yapar videosunu mutlaka izleyin. 

Vücudunuzda yaklaşık 1,4 kg ağırlığında olan ve 24 saat çalışan bir fabrika var. İşte karaciğeriniz: hiç durmadan bir depo, bir üretim merkezi ve bir işleme fabrikası gibi çalışan vücudunuzdaki en ağır organ .Emma Bryce karaciğerimiz ve bizi nasıl hayatta tuttuğu hakkında hızlandırılmış bir ders veriyor.

Karaciğerinizin verimli çalışmadığını gösteren semptomlar

 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Şişkinlik
 • Gaz
 • Koyu idrar
 • Kabızlık
 • Sarımsı cilt ve / veya gözler (sarılık belirtisi)
 • Aşırı terleme
 • Asit reflü ve mide ekşimesi
 • Yaraların iyileşmemesi (geç iyileşmesi)
 • Ruh hali, endişe veya depresyon
 • Kronik yorgunluk

Karaciğeri hastalandıran nedenler

Karaciğer fazla çalıştığında ve aşırı yüklendiğinde, toksinleri ve yağları etkili bir şekilde işleyemez. Vücuttaki diğer tüm organların da düzenli çalışabilmesi için karaciğerin verimli çalışması gerekir. Sağlıksız bir diyet ve kötü yaşam tarzı karaciğeri çok fazla yorabilir. Bunun bazı nedenleri;

 • Fazla alkol tüketimi
 • İlaçlar
 • Kimyasallara ve çevresel toksinlere maruz kalma
 • Obezite
 • Kan nakilleri
 • Viral enfeksiyonlar
 • Dövmeler veya vücut pirsingleri
 • Korunmasız seks
 • Otoimmün hastalıklar

Karaciğeri temizleyen doğal besinler mevcuttur. İşte en iyi 11 karaciğer temizleyici süper yiyecek;

Limon Çeşitleri

Limon görseli
limon önemli bir antioksidandır ve Karaciğer temizliğinde önemli rol oynar

Limonlu su, diğer yiyeceklerden daha fazla enzim üretir. Ilık limon suyu karaciğerinizin detoksu için harika bir yoldur. Limon, sindirim için enzimlerin üretilmesine yardımcı olan ve karaciğer tarafından mineral emilimine yardımcı olan çok yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan D-Limonen (kanserle savaşan antioksidan) içerir.

NOT: Sabahları ılık limon suyu içmek karaciğeri uyarmaya yardımcı olur. Tatlandırmak için şeker yerine bal eklemeniz tavsiye edilir!

 Avokado

avokado
Avocado “iyi” kolesterolü (HDL) artırmaya yardımcı olur.

Karaciğer temizliği için her hafta 2 veya 3 avokado yemek, karaciğerin zararlı toksinlerden temizlenmesi ve düzgün çalışması için gerekli olan glutatyon açısından zengindir. Avokado ayrıca düşük yoğunluklu lipoproteinleri veya “kötü” kolesterolü (LDL) azaltmaya ve yüksek yoğunluklu lipoproteinleri veya “iyi” kolesterolü (HDL) artırmaya yardımcı olur.

Ceviz

ceviz görseli
Ceviz,amino asit arginin içerir.

Ceviz, karaciğer temizliği için iyi olan glutatyon ve omega-3 yağ asitleri içerir ayrıca, karaciğeri detoksifiye eden yüksek miktarda amino asit arginin içerir.

Sarımsak

SArımsak nedir
Sarımsak, karaciğer enzimlerini aktive etme yeteneğine sahip çok sayıda kükürt içeren bileşik içerir.

Sarımsak, kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Sarımsak, karaciğerin hasardan korunmasında ayrılmaz bir rol oynayan iki doğal bileşik olan allisin ve selenyum içerir. Sarımsak, toksinleri vücuttan atmaktan sorumlu karaciğer enzimlerini aktive etme yeteneğine sahip çok sayıda kükürt içeren bileşik içerir.

Elma

Yeşil elma
Yeşil elma Karaciğer detoksunda önemli rol oynamaktadır.

Elmanın, pektinin kan kolesterol (LDL) seviyelerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Elmalar, sindirim sisteminden toksinlerin salınmasına yardımcı olan yüksek miktarda pektin içerir. Bu da temizleme işlemi sırasında karaciğerin toksik yük ile baş etmesini önler.

Greyfurt

Greyfurt
Greyfurt bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Karaciğerin doğal temizleme işlemlerini artırmaya yardımcı olan Greyfurt, C vitamini ve glutatyon antioksidan bakımından zengindir. Greyfurt, karaciğere detoks enzimlerinin üretiminde yardımcı olan 70 mg’dan fazla glutatyon içerir. Glutatyon vücuttaki çeşitli süreçlere, doku yapımına ve onarımına, proteinlerin üretilmesine ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

NOT: Birkaç gün boyunca az miktarda taze sıkılmış greyfurt suyu içmek oldukça faydalı olacaktır.

Pancar

pancar nedir
Pancar, safra kesesini temizler

Pancarlar, genel karaciğer fonksiyonunu uyaran ve geliştiren bitki flavonoidleri ve beta-karoten bakımından son derece yüksektir. Pancar ayrıca doğal olarak safra kesesini temizler ve safra akışını iyileştirir.

Zerdeçal

Zerdeçal görseli
Zerdeçal güçlü bir antioksidan olup, hastalanma riskini azaltır. Zerdeçal Karaciğer dostudur.

Zerdeçal doğal safra üretimini artırır, hasarlı karaciğer hücrelerinin yenilenmesine ve vücudu toksinsiz tutmaya yardımcı olur. Zerdeçaldaki ana aktif bileşen, güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar olan kurkumindir. Zerdeçal ayrıca eklem ağrısını azaltan etkili bir anti-depresandır. Sağlıklı bir kan şekeri dengesini geri kazanmaya yardımcı olur ve sağlıklı karaciğer dokusu ve karaciğer metabolizmasını destekler.

NOT: Zerdeçalını yemeğinize dahil etmek veya iki hafta boyunca zerdeçal kapsülleri almak fayda sağlayabilir.

Yeşil Çay

yeşil çay
Yeşil çay karaciğerde yağ birikimini önleymeye yardımcı olur.

Günlük yeşil çay içmek vücudun toksinleri atmasına yardımcı olabilir. Yeşil çay, karaciğer fonksiyonuna yardımcı olan kateşinler olarak bilinen antioksidanlarla doludur. Çaydaki kateşinler, karaciğerde yağ birikimini önleyen karaciğerde lipit katabolizmasını uyarır.

Tatlı Patates

Tatlı patetes
Tatlı patates kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.Karaciğer dostudur.

Tatlı Patates potasyum ve beta-karoten bakımından zengindir. Karaciğerin temizlenmesi ve detokslanması; pestisitlerin, ilaçların, ağır metallerin vücudunuzdan temizlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı bir karaciğere neden olur. Potasyum seviyesindeki artış, karaciğerin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Potasyum açısından zengin besinler, sistolik kan basıncını düşürmeye, kolesterolü düşürmeye ve karaciğeri temizlemeye ek olarak sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi desteklemeye yardımcı olur.

Karahindiba Kökü

Karahidibağ
Karahindibağ karaciğer ve safra kesesi fonksiyonunu iyileştirilmeye yardımcı olabilir.

Karahindiba, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan şekeri seviyelerini dengelemeye, mide ekşimesini hafifletmeye ve sindirim rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olur. Karahindiba bitkisinin kökü, hafif bir müshil görevi görebilir ve sindirimi iyileştirmek için de kullanılabilir.

Yapılan bazı araştırmalar, karahindibanın karaciğer ve safra kesesi fonksiyonunu iyileştirilmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Karahindiba kökü, karaciğerinizin toksinleri daha hızlı ortadan kaldırmasına izin veren doğal bir diüretik etkiye sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap