Virüslerden Korunurken Bilimin Işığında Etkileri Kanıtlanan Bitkiler & Doğal Destekler

Virüslerden Korunurken Bilimin Işığında Etkileri Kanıtlanan Bitkiler & Doğal Destekler

Hiç kimse, modern tıbbın etkilerini ve faydalarını inkâr edemez ve de yadsıyamaz. Modern tıbbın geliştiği her an, daha çok hastalığa çözüm bulunmakta ve onlarca hatta yüzlerce hasta tedavi olabilmekte. Ancak modern tıbbın da etkilendiği bir tarih bulunmaktadır. Antik Mısırlılar, Romalılar, Türkler ve hatta Uzak Doğu’nun birçok krallığı bitkisel tedaviler ve doğal destekler sayesinde birçok hastanın hayatını kurtarmıştır.

Günümüzde yapılan tüm ilaçlar, bir şekilde döneminin doğal tedavilerinden esinlenmiş ve bize göre o dönemin alternatif tıp teknikleri sayesinde günümüzün tıp teknikleri ilerleme kat etmiştir.

Bugün, dünya özellikle koronavirüs (COVİD-19) gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşmakta. Bu bulaşıcı hastalıklara karşı hepimiz önlemimizi almaktayız. Aldığımız bazı doğal desteklerle vücut direncimizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı artırmaya çalışıyor, henüz çaresi bulunamamış olan bu viral enfeksiyona karşı doğal tedavilerimizi uygulamaya çalışıyoruz.  

Yapılan araştırmalar sonucu bazı bitkilerin, vücudumuzun hastalıklara karşı korunmasında doğal destekler taşıdığı kanıtlanmıştır. Peki bu virüslerden ve hastalıklardan korunmamızda bize hangi bitkiler ve doğal destekler yardımcı olmaktadır? Bilimin ışığında, etkileri kanıtlanan bitkiler ve doğal destekleri, Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı Dr. Mehmet Portakal Kadınca Özel okurları için cevapladı. 

Aşağıda verilen bitkilerden hazırlanan doğal karışımlar ve özler, korona enfeksiyonu da dahil olmak üzere virütik hastalıklara karşı önemli bir koruma sağlar. Bunlar; çay, yağ, kapsül şeklinde kullanılabileceği gibi yemeklere ve yoğurda da karıştırılarak kullanılabilir.

BİTKİLER & DOĞAL DESTEKLER

PROPOLİS

propolis
Propolis nedir?

Propolis; antimikrobiyal, anti-fungal ve antiviral etkilere sahiptir. Propolis, Gram-pozitif bakterileri ve daha az ölçüde Gram-negatif bakterileri inhibe eder. Propolisin poliovirüs, influenza A ve B virüsleri, reovirüsleri ve HIV’e karşı antiviral aktivitesi gösterilmiştir.

EKİNEZYA

Bitkiler ekinezya
Ekinezya nedir?

Son çalışmalar, belirli türlerden ve bitki kısımlarından elde edilen preparatların, sitotoksik olmayan konsantrasyonlarda, özellikle membran içeren virüslere karşı güçlü antiviral aktivitelere sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, test edilen tüm insan ve kuş gribi virüs suşları (Tamifluya dirençli bir suş dahil) ve herpes simpleks virüsü, solunum sinsityal virüsü ve rinovirüsler, standart bir Ekinezya purpurea preparasyonuna karşı çok hassastı. Mekanik çalışmalarda influenza virüsüne özgü hemagglutinin ve nöraminidaz inhibe edildi. Ek olarak bazı ekstraktlar virüs bulaşmış hücrelerde antienflamatuar aktivite ve hücresel genlerin ekspresyonu üzerinde çok sayıda başka etki gösterdi. Farklı bileşiklerin ya da karışımların, çeşitli antiviral aktivitelerden sorumlu olduğu görülmüştür.

KARANFİL

Doğal takviyeler
Karanfil nedir? Karanfil ne işe yarar?

Syzygium aromaticum (karanfil), patojenik bakteriler, Plazmodyum, Babesia, Theileria parazitleri, Herpes simpleks ve hepatit C virüsleri dahil olmak üzere çeşitli patojenik parazitlere ve mikroorganizmalara karşı incelenmiştir. Çeşitli raporlar, metisiline dirençli Staphylococcus epidermidis ve S. aureus dahil olmak üzere çeşitli patojenik bakterilere karşı öjenolün anti-enflamatuar, antiviral, antifungal ve antibakteriyel aktivitesini belgeledi.

MÜRVER

Doğal takviyeler
Mürver nedir? Mürverin yararları nelerdir?

Yapılan çalışmalar, mürverin antiviral aktivitesini, virüsün hücreye girişini baskılamak, enfeksiyöz sonrası fazı modüle etmek ve diğer hücrelere viral geçişi önlemek de dahil olmak üzere bir dizi etki mekanizması yoluyla grip üzerinde gerçekleştirdiğini doğruladı.

MEYAN

Glycyrrhiza glabra meyan nedir
Meyan nedir? Meyanın faydaları nelerdir?

Meyan kökü, 20’den fazla triterpenoid ve yaklaşık 300 flavonoid içerir. Bunlar arasında, sadece iki triterpenin, GL ve GA’nın antiviral etkileri olduğu bildirilmiştir. Virüs gen ekspresyonunu ve replikasyonunu inhibe ederek, yapışma kuvvetini ve stresi azaltarak ve HMGB1’in DNA’ya bağlanmasını azaltarak virüs aktivitelerini zayıflatabilirler.

Meyan özü, bağışıklık sistemi indüksiyonu ve antimikrobik aktivite ile virutik enfeksiyonlara karşı büyük aktivite gösterir. İnterferon sentezini indükler ve glisiriza glabra bileşeni yoluyla virüsleri öldürür. Bu nedenle korona enfeksiyonuna karşı tüketilebilir.

KEKİK

kekik nedir
Kekik bitkisinin faydaları nelerdir?

Kekik, bakterileri ve virüsleri öldürme yeteneğine sahiptir ve soğuk algınlığı veya hastalığın ilk belirtilerinde alınmalıdır. Kekik, tüm vücutta iyileşmeyi destekleyen antiseptik, antiviral, antibakteriyel, karminatif, terletici ve balgam söktürücü özellikleri içerir. Timol, bugün hastanelerde ve evlerde kullanılan standart antiseptiklerden biridir.

Kekik türlerinden (Thymus vulgaris, Thymus hyemalis ve Thymus zygis) elde edilen ekstraktların antiviral özellikleri, virüs enfeksiyonu sırasında farklı aşamalarda herpes simpleks virüs tip 1’e (HSV-1) karşı değerlendirildi. Sonuçlar, hücreler kekik özleri ile önceden müdahale edildiğinde, virüs enfektivitesinde önemli bir azalmanın sağlandığını gösterdi.

Thymus zygis, özütü diğer kekik türü özütlerinden daha etkilidir. Adsorpsiyon aşaması sırasında elde edilen veriler, tedavi öncesi aşamada bulunan verilerle karşılaştırıldığında, aynı konsantrasyonda, virüs enfektivitesinin azaltılması %30 oranında artırılarak ekstraktların, adsorpsiyon döneminde uygulandığında daha etkili olduğunu gösterir. Ayrıca kekik türlerinin süperkritik özütleri, in vitro virüs replikasyonunu önemli ölçüde inhibe edebildi ve 1.74-2.25 μg / mL arasında IC50 değerleri gösterdi. Antiviral aktiviteden sorumlu bileşiklerin tipini tanımlamak için süperkritik ekstraktların bir GC – MS karakterizasyonu gerçekleştirildi. Dolayısıyla, Thymus zygis süperkritik ekstraktında bulunan daha yüksek antiviral aktivite, bu ekstraktta sunulan timol, karvakrol ve borneolün (%79.77) daha yüksek yüzdesi ile ilişkili olabilir.

Bu süperkritik ekstraktlar esas olarak HSV-1 hücre içi replikasyonu inhibe ederler, ancak virüs ekleme adımını da bozabilirler.

Uzm. Dr. Mehmet Portakal

Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Uzm. Dr. Mehmet Portakal
Fiziksel Tıp & Rehabilitasyon Fitoterapi Uzmanı

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap