Uyku Hapları Ölüm Riski Taşır mı? Aşırı Dozda Uyku Hapı Alınırsa Ne Olur?

uyku hapı ölüm riski yapar mı

Uyku hapı kullanımında doz aşımı.Çoğumuz uyku haplarının her türlü uyku bozukluğu ile savaşmamıza yardımcı olacak uzun vadeli bir çözüm olmadığı gerçeğini maalesef ki bilmiyoruz. Biraz uyku problemi yaşadığımız anlarda hemen en kolay çözüm olan uyku haplarına bel bağlıyoruz. Ancak uyku hapı kullanımının ne derecede zararlar getirdiğini ya da ne derecede doğru kullandığımız hakkında pek bilgi sahibi olmuyoruz.

Bununla birlikte en çok yaşanan problemlerin başlarında ise uyku hapı kullanımında doz aşımı problemleri ile karşılaşılmaktadır. Uyku hapları, dikkatle alınmaz ve doktorlar tarafından reçete edilmezse eğer ölümcül olabilir. Bu yüzden bugün, bu yazımızda birçok insan tarafından bilinçsizce kullanılan uyku haplarının zararları ve doz aşımı gibi konulara değineceğiz. 

Kadınca Özel, yine bilimi kendine siper etti ve sizlerin en çok merak ettiği ve internette de sıklıkla araştırılan uyku hapı kullanımında doz aşımı problemini açıklık getirmeye çalıştı. İşte sizler için hazırladığımız uyku hapı kullanımında doz aşımı ile ilgili olarak derlediğimiz bazı başlıklar ve açıklamaları; 

  • Kaç Uyku Hapı Alınırsa Aşırı Doza Girer?
  • Aşırı Dozda Uyku Hapı Alınırsa Ne Olur?
  • Uyku Hapları Ölüm Riski Taşır mı?

İşte merak ettiğiniz tüm bu soruların ayrıntılı cevapları uyku hapı kullanımda doz aşımı yazımızda…

Kaç Uyku Hapı Alınırsa Aşırı Doza Girer?

Uyku hapları ölüm riski taşır mı
Uyku hapları ölüm riski taşır mı

Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Doktorunuzun reçete ettiği dozdan daha fazla olan herhangi bir dozaj sizin için aşırı doz anlamına gelecektir. Bununla birlikte, soruyu sorduğunuzda devreye giren birkaç faktör daha vardır.

Uyku hapı dozunuz önerilen miktar dâhilinde olsa bile, diğer ilaçlar ve alkol ile karıştırırsanız yine aşırı doz etkilerini elde edebilirsiniz. Bu nedenle, aşırı doza neden olabilecek herhangi bir hap sayısı arıyorsanız, bunun kişiden kişiye değişeceğini bilmelisiniz.

Aşağıda, uyku haplarına bağımlı olmanız durumunda, olası aşırı dozdan kaçınmanıza yardımcı olabilecek faktörlerini araştırdık.

Tıbbi Durumunuz ve Yaşınız

Bu iki faktör uyku hapı alımınızın yeterli miktarını belirleyecek durumlardır. Doktorunuz; yaşınıza, cinsiyetinize ve tıbbi koşullarınıza göre uyku için ilaç reçete edecektir. Örneğin, kalbiniz zayıfsa, size daha zayıf bir dozaj uyku hapı yazacaktır.

Tolerans Seviyeniz

Düzenli tüketim nedeniyle herhangi bir özel uyku hapları tolerans seviyeniz artarsa, istenen etkileri elde etmek için dozaj miktarını artırmak zorunda kalacaksınız. Bu, bu haplara uzun süreli maruz kalmanız durumunda, elbette, başarı oranında bir azalma olacağı bilinen bir gerçektir.

Haplara Karşı Bağımlılığınız

Uzun süredir uyku hapı alıyorsanız eğer vücudunuz belirtildiği gibi uyku haplarının etkilerine karşı koyacaktır. Bunun nedeni, beynin uyku hormonu olan melatonini, az miktarlarda üretmesi nedeniyle oluşur. Beyniniz, bu hormonu daha az miktarda salgıladığında, sizi uzun saatler boyunca uyanık ve uzun vadede bağımlı hâle getirir.

Maddelerin Karıştırılması

Alkol ve diğer ilaçların, uyku hapları ile karıştırılması ölümcül olabilir. Benzodiazepin içeren uyku ilaçları ile karıştırılmış alkollü içeceklerin içilmesinin çok tehlikeli olabileceği kanıtlanmış bir gerçektir.

Aşırı Dozda Uyku Hapı Alınırsa Ne Olur?

uyku hapları ölüm riski taşır mı
Uyku hapları ölüm riski taşır mı?

Aşırı doz oluşmadan çok önce uyku haplarının zararlı etkilerini yaşayabilirsiniz. Aşırı dozda uyku hapının fiziksel göstergelerinden bazıları ise şu şekildedir;

  • Solunum Düzensizlikleri: Herhangi bir aşırı doz kurbanı işlevsiz ve / veya çok yavaş nefes alabilir. Eğer kişi, solunumunun kesilmesi nedeniyle bilincini kaybederse, KPR mümkün olan en kısa sürede uygulanmalıdır.
  • Beklenmeyen Eylemler veya Davranışlar: Yorgunluk genellikle sakarlığa neden olur. Bu da genellikle hatalarla sonuçlanır. Bu aşamada kişi olduğundan daha farklı davranabilir ancak, sarhoş mu olduğu yoksa aşırı doz uyku hapları mı aldığını öğrenmek için dikkatli olunmalıdır.
  • Karın Ağrısı: Kabızlıktan iştah kaybına kadar farklı sonuçlarla karın ağrısına maruz kalabilirsiniz.
  • Aşırı Uyuşukluk: Kullanıcı tipik uyku hâli ve aşırı dozda uyku haplarından kaynaklanan aşırı yorgunluk arasındaki farkı çok iyi bilmelidir.

Uyku Hapları Ölüm Riski Taşır mı?

Evet, aşırı dozda uyku hapından ölebilirsiniz. Heath Ledger, Anna Nicole Smith, Elvis Presley, Jimi Hendrix ve Marilyn Monroe da dâhil olmak üzere aşırı doz uyku hapından ölen uzun bir ünlüler listesi bile vardır. Her kullanıcı aynı miktarda aşırı doz ve diğer faktörlerden ölmeyecek olsa da, belirli uyku hapları kategorilerinin belirli dozaj sınırlarının ölümcül olduğu bilinmektedir.

Artık uyku hapları kullanımı ile ilgili olan bazı kritik bilgileri bildiğinize göre, kaç tane uyku hapıları alabileceğiniz sorusunu sorduğunuzda almak istediğiniz uyku hapları sayısı ile ilgili değil, sadece doktorunuzun sizin yaşınıza, sağlık durumunuza ve diğer etkenlere göre reçete ettiği dozu izlemeniz gerektiğini biliyorsunuz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap