Bebekler için Keçi Sütünden Ev Yapımı Organik Tarifler

keçi sütü bebek maması tarifi

Bu yazımızı okuyorsanız eğer keçi sütünün faydalarının farkındasınız ve bebeğiniz için keçi sütü formüllerini denemek istiyorsanız demektir.

Kimi anne, bebekleri için yeterli miktarda anne sütü üretemez. Anne sütüne alternatif bir süt kaynağına gitmek zorunda kalırlar. Anne yeterli miktarda süt üretemiyorsa bunun sebebi meme hipoplazisi olarak da bilinen IGT (Yetersiz Glandüler Doku) olabilir. Sonuç olarak ise anneler bebeklerine yedirebilecekleri güvenli ve etkili bir bebek maması alternatifi ararlar.

Yapılan birçok araştırma sonucu keçi sütü formülünün çok güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. İşte bu yazımızda bugün, keçi sütünü ev yapımı bebek maması tarifinizde uygulayabileceğiniz yöntemi araştırdık. Ayrıca, ev yapımı keçi sütü formülü hakkındaki kapsamlı araştırmamız sonucunda, keçi sütünün, bebeklerde geleneksel inek sütünden çok daha iyi olduğunu gösterdi.

Keçi Sütü Tarifi için Malzemeler:

keçi sütü
Keçi sütü
 • 2 bardak çiğ keçi sütü, tercihen merada beslenen keçilerden
 • 2 yemek kaşığı kaliteli krem
 • ¼ bardak sıvı peynir altı suyu (ev yapımı)
 • 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı preslenmiş ayçiçek yağı
 • 2 çay kaşığı besleyici maya gevreği
 • ¼ çay kaşığı acerola tozu
 • 2 çay kaşığı rendelenmiş organik çiğ tavuk karaciğeri
 • 1 su bardağı içme suyu
 • 2 çay kaşığı jelatin
 • 4 yemek kaşığı laktoz
 • ¼ çay kaşığı yüksek vitaminli tereyağı yağı (isteğe bağlı)
 • ½ çay kaşığı fermente yüksek vitamin veya 1 yemek kaşığı düzenli morina karaciğeri yağı
 • ¼ yemek kaşığı Bifidobacterium infantis (probiyotik)
 • 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Talimatlar:

Çiğ Keçi Sütü:

İlk adım çiğ keçi sütünüzü karıştırıcıya dökmektir. İçine hiçbir şey girmeyecek şekilde bir cam blender kullanın çünkü bazı plastik malzemeler daha önce başka amaçlar için kullanıldığında toksinleri dışarı atar.

İpuçları: Güvenilir bir çiğ süt tedarikçiniz yoksa, bebekler için ultra pastörize keçi sütü alabilirsiniz. Pastörize süt, iyi bakterileri yalnız bırakırken potansiyel kötü bakterilerin bazılarını öldürmek için yüksek ısıya maruz kalmaktadır. Ayrıca, uzun süre yüksek ısıya maruz kalması nedeniyle sütün iyi bakterilerinin bir kısmını da kaybettiğini unutmayın. Ancak bölgenizde çiğ keçi sütü alma seçeneğiniz olmadığında ekonomiktir.

Krem:

Eklemeniz gereken bir sonraki malzeme, pastörize kremdir. Bu krem ​​harika bir yağ ve kalori kaynağıdır ve ayrıca bebeğinizin beslemeler arasındaki kan şekeri düzeylerini dengeler.

Peynir Altı Suyu:

İhtiyacınız olan bir sonraki şey peynir altı suyu. Sıvı peynir altı suyu, sağlıklı bir bağırsak florasının mükemmel bir kaynağıdır ve buzdolabınızda 8 aya kadar korunabilir. Anne sütü yüksek miktarda peynir altı suyu içerdiğinden, formülünüzde bu bileşeni kaçırmamalısınız.

İpuçları: Sıvı versiyonda keçi sütü peynir altı suyu bulmak çok zor olabilir. Bununla birlikte, evde keçi sütü yoğurt ile kolayca yapılabilir. Yoğurdu bir süzgeç torbasına koyun ve peynir altı suyunun süzülmesine izin vermek için bir gece asın. Bu şekilde, sıvı peynir altı suyunu yoğurttan ayıracaksınız. Pudra peynir altı suyu formunu veya peynir üretim sürecinin bir yan ürünü olan peynir altı suyu kullanmayın. Her zaman kefir, yoğurt veya ayrılmış çiğ sütten yapılmış ev yapımı peynir altı suyu kullanın.

Zeytin ve Ayçiçek Yağı:

Şimdi bu yağlı malzemeleri ekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir omega 3 ve omega 6 oranı elde etmek ve daha dengeli bir formül elde etmek için, soğuk preslenmiş ve filtrelenmemiş zeytinyağı ve ayçiçek yağı gerekir.

Maya:

Bundan sonra, yerel sağlık gıda mağazanızda bulabileceğiniz besin mayalarını eklemelisiniz. Genellikle iki formda gelirler.

Aserola Tozu:

Mayayı ekledikten sonra aserola tozu eklemeniz gerekir. Bu, özellikle soğuk mevsimlerde vitamin ve minerallere ihtiyaç duydukları için bebeğinizin büyümesinde çok önemli olan bir C vitamini tozudur.

Tavuk Karaciğeri:

Bir sonraki bileşen, bebeğin beyni ve bilişsel gelişimi ve nörolojik destek için çok önemli olan karaciğerdir. Gerçek tavuk karaciğeri 14 gün boyunca dondurabilir ve sonra rendelenebilir. Bu süreç çok fazla uzun olduğundan, kurutulmuş karaciğer tozu olan ve aynı zamanda çok daha ucuz olan Radiant Life’ı sipariş edebilirsiniz.

Keçi Sütü,Su, Jelatin, Laktoz ve Tereyağı Yağı Karışımı:

Keçi sütü bebek maması tarifi
Keçi sütü bebek maması tarifi

Bu karışım için, bir tencerede bir bardak içme suyu kaynatmanız gerekir. Tencerenizi orta ila orta-yüksek sıcaklıkta ısıtırken jelatin ekleyin. Jelatin, eklem ve kemik ağrısını azaltmada ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmede harikadır.

Suyunuz ısındığında ve jelatin çözünmeye başladığında, laktozu tencereye dökün ve bir spatula ile karıştırın. Anne sütü de laktoz bakımından yüksek olduğundan birçok laktoz tozuna ihtiyacınız var.

Dilerseniz Yeşil Mera tereyağı yağını tercih edebilirsiniz. Bunu tarifinize koymak istemeyebilirsiniz, ancak bebeğinizin beyin gelişimi için harika.

Çözülmesi ve düzgün bir şekilde karıştırılması için karışımın birkaç dakika ısıtılmasına izin verin. Her şey yeterince çözündüğünde, ocaktan alın ve tüm karışımı soğutmak için kalan suyu ekleyin. Karışımı karıştırıcıya dökmeden önce her şeyin iyice karıştırıldığından emin olun.

Morina Karaciğeri Yağı:

Karışımı tencereden blenderinize döktüğünüzde, fermente morina karaciğeri yağı ekleyebilirsiniz. Fermente morina karaciğeri yağı beyin gelişimi için çok önemlidir ve birçok sağlık yararına sahiptir. Bu aynı zamanda bebeğinizin formülüne eklemek için harika bir malzemedir. Tatlandırılmamış, fermente edilmiş veya normal morina karaciğeri yağı kullanabilirsiniz.

Probiyotik:

Eklemeniz gereken son şey bebekler için B Infantis Probiyotiktir. Bir bebeğin çok erken bir zamanda sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmesi önemlidir, bu nedenle bebekler için keçi sütünüze biraz probiyotik eklediğinizden emin olun. Bebeğinizin hassas bir midesi varsa veya mümkün olduğunca çok süt ürününden kaçınmaya çalışıyorsanız, süt içermeyen bir probiyotik kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı:

Tüm malzemeleri blenderin içine döktüğünüzde, iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra bir cam şişede saklayın ve soğutun. Formülü sağlıklı tutmak için cam şişenizin altına biraz Hindistan cevizi yağı döktüğünüzden emin olun. Bebeğinizi beslemeden önce, şişeyi ılık suya veya bir şişe ısıtıcısına koyarak sütü ısıttığınızdan emin olun. Ancak mikrodalga fırında ısıtmayın.

Son olarak, ilk bakışta hazırlamanız gerçekten zor görünse de, bu keçi sütü formülünü denemenizi tavsiye ederiz. Ama alıştıktan sonra, gözleriniz kapalıyken bile yapabilirsiniz! Tarifi birkaç kez denedikten sonra artık malzemelere göz atmanız gerekmeyecek, bu yüzden sizi korkutmasına izin vermeyin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap