Hindistan Cevizi Yağı’nın Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Elde Edilir? Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi, tropik bölgelerde yetişen bir tür meyvedir ayrıca hindistan cevizi güzel bir kokuya da sahiptir. Hindistan cevizinin içindeki beyaz bölümünün kurutulması ve soğuk sıkım yöntemiyle sıkılması sonucu Hindistan cevizi yağı elde edilir.

Hindistan cevizi yüksek miktarda doymuş yağı bünyesinde barındırır. Aslında bu doymuş yağlar pek iyi bir şöhrete sahip değildir ancak Hindistan cevizi yağı, doğru kullanılırsa eğer vücuda fayda sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir ancak dediğimiz gibi ölçüsünde kullanmak şartıyla.

Hindistan cevizi yağı, yaygın bir şekilde pazarlanmakta ve satılmaktadır. Hindistan cevizindeki yağ asitleri kombinasyonu, sağlığınız üzerinde yağ kaybını, kalp sağlığını ve beyin fonksiyonunu artırma gibi olumlu etkilere sahiptir. Hindistan cevizi yağı tüm ciltlere uygundur denilebilir. Kuru veya yağlı ciltleri nemlendirmeye ve kırışıklıklarını önlemeye yardımcı olur.

İşte alternatif tıbbın en mucizevi ürünlerinden hindistan cevizi yağının faydaları;

1. Kalp sağlığına faydalı
2. Doyurucu
3. Sağlıklı yağ asitleri
4. İyi (HDL) kolesterolü yükseltebilir
5. Cilt, saç ve diş dost
6. Yağ yakımını hızlandırabilir
7. Antimikrobiyal
8. Alzheimera etkisi
9. Zararlı karın yağını azaltmak

Hindistan Cevizi Yağının Kalp Sağlığına Faydaları

Hindistan cevizi, 1981 yılında yapılan bir araştırmada, Güney Pasifik’teki ada yerlilerinin %60’ından fazlasının hindistan cevizi tükettiğini ve genel sağlık durumlarının ve aynı zamanda düşük kalp hastalığı oranlarının olduğunu bildirdiler.
Papua Yeni Gine’deki halk ise meyve ve balıkların yanı sıra çok fazla hindistan cevizi tükettiği ve çok azının felç veya kalp hastalığına yakalandığını bildirdi.

Hindistan Cevizi Yağının Doyurucu Etkisi

Hindistan cevizi, MCT’lerin en zengin doğal kaynaklarından biridir ve MCT’ler açlığı azaltabilmektedir. Yapılan bir çalışmada,
6 sağlıklı erkek değişen miktarlarda MCT ve LCT tüketti. MCT tüketenlerin gün içerisinde daha az kalori aldıkları hesaplandı.
Bir başka çalışma ise, 14 sağlıklı erkek üzerinde yapıldı. Kahvaltıda MCT tüketenlerin de öğle yemeğinde yine daha az kalori aldıkları hesaplanmıştır.

Hindistan Cevizi Yağı Sağlıklı Yağ Asitleri İçerir

Hindistan cevizi yağı, daha kısa yağlı asit zincirleri olan trigliseritler (MCT’ler) içerir. Hindistan cevizi yağının birçok diyet yağına göre farklı etkileri mevcuttur. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri vücudunuzu yağ yakmaya teşvik eder. Hindistan cevizi , vücudunuza ve beyninize enerji sağlar ve kanınızdaki iyi kolesterolü yükselterek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. MCT’ler, doğrudan karaciğerinize gitme eğilimindedirler ve vücut MCT’leri hızlı enerji kaynağı olarak kullanır.

Hindistan Cevizi Yağı İyi (HDL) Kolesterolü Yükseltebilir

Hindistan cevizi yağı, vücuttaki iyi kolesterol seviyelerinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bunu da içeriğinde sağladığı doymuş yağlarla yapmaktadır. Yapılan bir çalışmada;
40 kadına, hindistan cevizi  ve soya fasulyesi yağı karşılaştırılarak verildi. Bu sayede, HDL artarken toplam ve LDL (kötü) kolesterol azaldı.
Yapılan bir başka çalışma ise, hindistan cevizi yağını içeren bir diyet programının ardından koroner arter hastalığı olan kişilerin iyi kolesterol düzeyleri arttı.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt, Saç Ve Diş dostudur

Hindistan cevizi yağının farklı birçok kullanımı mevcuttur. Hindistan cevizi, birçok insan tarafından cilt, saç ve dişlerinin görünümünü iyileştirmek için kozmetik amaçlı kullanılmaktadır.
Yapılan çalışmalar;
Hindistan cevizi yağının, kuru cildi nemlendirdiğini, egzama semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir.
Yapılan bir çalışma, hindistan cevizi yağının güneşin ultraviyole ışınlarının yaklaşık %20 oranında engellediğini göstermiştir. Bu sayede saçların güneş tarafından yıpranmasını engelleyebilir.
Hindistan cevizi ile ağzı çalkalamak, ağızdaki bazı zararlı bakterileri öldürebilir. Bu da diş sağlığını iyileştirebilir ve ağız kokusunu azaltabilir.

Yağ Yakımını Hızlandırabilir

Obezite, dünyada büyük sağlık problemlerinden biri konumundadır. Obezite de alınan tüm kalorilerin kaynağı önemli bir faktördür. Hindistan cevizi yağındaki MCT’ler, vücudunuzun yaktığı kalori sayısını artırabilir. Yapılan bir çalışmada;
Günde 15-30 gram MCT tüketiminin 24 saatlik enerji harcamasını %5 artırdığını bulmuştur.
NOT: Hindistan cevizi yağının kalorilerde çok yüksek olduğunu ve büyük miktarlarda yenildiğinde kolayca kilo alımına yol açabileceğini unutmayın.

Antimikrobiyal Özelliği

Hindistan cevizi yağınını yaklaşık %50’sini laurik yağ asitleri oluşturmaktadır. Laurik asidi sindiren vücut, monolaurin adı verilen bir madde oluşturmaya başlar. Hem laurik asit hem de monolaurin, bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilmektedir. Yapılan bir test tüpü çalışmasında;
Staph enfeksiyonlarına neden olan bakterinin ve yaygın bir mantar enfeksiyonu kaynağı olan maya Candida albicans’ı öldürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Hindistan Cevizi Yağının Alzheimera Etkisi

Alzheimer hastalığına genellikle yaşlılar yakalanmaktadır. Araştırmacılar, ketonların alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmak için hindistan cevizi, alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini öne sürdüler. 2006 yılında yapılan bir çalışmada;
MCT’lerin hafif alzheimer hastalığında beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini bildirmiştir.

Zararlı Karın Yağlanmasını Azaltabilir

MCT’lerin, LCT’lere kıyasla göbek yağını azaltmada etkili olduğu görülmektedir. Hindistan cevizi, bu sayede kilo vermenize yardımcı olabilir. Karın yağı birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır. Yapılan bir çalışmada;
Karın obezitesi olan 40 kadın, 12 haftalık bir sürede günde 2 yemek kaşığı hindistan cevizi tüketti. Hem vücut kitle indeksi hem de bel çevresinde önemli bir azalma görüldü.
Obezite hastası 20 erkekte yapılan 4 haftalık bir çalışmada, günde 2 yemek kaşığı hindistan ceviziyağı aldıktan sonra, bel çevresinde 2.86 cm azalma olduğu kaydedildi.

NOT: Hindistan cevizi yağının kalorisi yüksektir. Bu yüzden az kullanılmadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap