İshal Neden Olur? İshal Nasıl Geçer?

ishal görseli

İshal Neden Olur? İshal Nasıl Geçer? İshalden Kurtulmanın Yolları ve Öneriler.

İshal, dünyada en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Hemen hemen tüm insanlar hayatları boyunca birçok defa ishal olabilirler. İshal, sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı oluşturur. Bu nedenle günlük yaşamı, iş yaşamını, okul hayatını oldukça zorlaştırabilir.

İshal konusunda bilinmesi gereken önemli ayrıntılar mevcuttur. İshal tek başına bir enfeksiyon veya beslenme kaynaklı da olabilir, farklı bir hastalığın belirtisi de olabilir. Bu nedenle ishal sorunu yaşayanların en sık sorduğu sorular arasında ishal neden olur, ishal nasıl geçer ve ishale ne iyi gelir soruları yer almaktadır.

Tüm bu soruların cevaplarını Kadınca Özel’in bu yazısında sizlerle buluşturuyoruz.

Öncelikle ishal nedir buna bakalım.

İshal, sulu ve yumuşak olmak üzere, bağırsakların hareketlerinden dolayı sık sık dışkılama durumudur. İshal, çoğu zaman birkaç günde kendiliğinden iyileşebilir ancak ishalin de akut veya kronik olduğu durumlar mevcuttur. Akut ishal ise ishal hastalığının bir iki günlüğüne ortaya çıkıp kendiliğinden iyileşmesini ifade etmektedir. İshal;

  • Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon sonucunda oluşabilir,
  • Gıda zehirlenmesinden kaynaklı oluşabilir. Farklı ülkelere veya şehirlere yapılan kısa süreli gezilerde alışkanlıkların dışında yiyecek ve içecek içmek akut ishale neden olabilir. Halk arasında “gezgin ishal” olarak bilinir.
  • Kronik ishal, en az 4 hafta boyunca devam eder. Sağlıklı bireylerde kendiliğinden kronik ishalin ortaya çıkması durumu çok nadirdir. Kronik ishal en çok “Çölyak” veya “Crohn” hastalığı gibi bağırsakları tutan sindirim sistemi bozukluklarında görülmektedir.

Bağırsakların hareketliliğinden dolayı görülen ishalin önüne geçilebilmesi adına tedavi için muayene olunması gerekmektedir. İshal olan kişiler ciddi boyutta su ve elektrolit kaybı yaşarlar. Bu yüzden ishal önemsenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Beslenmeden kaynaklı ya da hafif enfeksiyonlar yüzünden oluşan ishaller genellikle tedavi edilmeden birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilir fakat uzun süren ishal veya sürekli ishal olmak gibi durumlarda doktora başvurmak sağlık açısından faydalı olacaktır.

İshale Ne İyi Gelir?

İshale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer, zehirli ishale ne iyi gelir soruları en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bütün ishal türlerinin altında mutlaka bir neden vardır. İshal tedavisinin sağlanabilmesi için altta yatan bu nedenlerin bilinmesi ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunlar;

  • Bakterilerin neden olduğu ishal hastalıkları tedavi edilirken antibiyotikler fayda sağlar ancak virüs kaynaklı ise ishalde antibiyotikler fayda sağlamayabilir.
  • Hamilelerin bazı gıdaları tüketmesi sakıncalı olabilir. Ayrıca ishale yakalanan tüm bireylerde olduğu gibi hamile kadınların bu dönemde özellikle bol bol su tüketmeleri çok önemlidir. 
  • Şekerli ve yağlı gıdaların tüketiminin azaltılması ishal tedavisinde fayda sağlayabilmektedir.
  • İshale iyi gelen gıdalar arasında ise medikal çaylar ve kahve yer almaktadır. Aynı zamanda en çok merak edilen sorulardan olan kahve ishale iyi gelir mi sorusunun da cevabıdır.
  • Patates püresi, pirinç lapası, balık, yoğurt, pişmiş et ve muz gibi yüksek derecede potasyum ve protein içeren gıdaların tüketiminin artırılması ishalin giderilmesi konusunda faydalıdır. 
  • Yetişkinlerde ishal ile bebeklerde ishal hastalıkları farklı seyirlerde gerçekleşmektedir çünkü bebeklerin her besini tüketmesi hem mümkün hem de doğru değildir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ishal olması durumunda daha sık emzirilmesi çok önemlidir. 
  • 6 aydan büyük bebeklerde anne sütü dışında hububat, sebze gibi gıdaların tüketimi sağlanabilir.

Bazı durumlarda evde uygulanan ve ishale iyi gelecek yöntemler işe yaramayabilir. Bu yüzden ishal konusunda daha detaylı sağlık hizmeti almakta fayda olabilir. Bir doktora giderek ishal sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir sorusunda ise karın ağrısını dindirmek için sıcak su torbası ya da sıcak bir bezin bağırsaklar üzerinde bekletilmesi fayda sağlayabilir. Tüm bu uygulamalara ek unutulmaması gereken en önemli konu mutlaka ve mutlaka bol su tüketiminin önemidir. Özellikle çocuklarda ve bebeklerde uzun süreli ishal çok su tüketimi anlamına gelir. Yeterli su tüketilmemesi hâlinde ise çok ciddi sağlık sorunları görülebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap