Prematüre Bebek Evde Bakımı! Prematüre Bebeğinize Evde Bakmak

Prematüre bebeğiniz hastaneden eve geliyor. Tebrikler! Beklediğiniz an nihayet geldi, ancak onunla birlikte küçük çocuğunuz için büyük bir endişe de geliyor. Bu kadar çok beklentiden sonra, erken doğan prematüre bebek nasıl bakacağınız konusundaki belirsizliğe boğulmuş olabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı bilin.

Erken doğan bebekler için beslenme, hastalıkları önleme, güvenlik ve genel bebek bakımı biraz farklıdır. Bu ilk bebeğiniz olmasa bile, prematüre bebeğinize nasıl bakacağınız konusunda endişeleriniz olabilir. Prematüre bebek normal bebeklerden farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır. İşte bekleyeceğiniz şey.

prematüre bebek

Prematüre Bebeğinizi Evde Beslemek

Prematüre bebekler iyi kilo almak için yeterli kalori almakta sorun yaşayabilir. Prematüre bebeklerin büyümeyi yakalamak için iyi kilo almaları gerekir, ancak emzirmek veya biberonla beslemek için yeterince güçlü olmayabilir.

Ebeveynler ayrıca prematüre bebeklerinin ne kadar ve ne sıklıkla yemek yemesi gerektiğini veya uykulu bir bebeği daha iyi beslemeye nasıl teşvik edeceklerini merak edebilirler.

Prematüre Bebeğinizi Sağlıklı Tutmak

Erken doğdukları için bazı prematüre bebekler, zamanında doğmuş bebeklere göre daha kolay hastalanırlar. Prematüre bebekler, solunum yolu enfeksiyonları riskine sokan kronik akciğer hastalığı, enfeksiyonla savaşmalarını zorlaştıran olgunlaşmamış bağışıklık sistem sorunlarıyla mücadele etmelerini zorlaştıran çeşitli sağlık koşullarına sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Mutlu bir şekilde birkaç basit kurala uymak, erken doğan bebeklerde birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Prematüre Bebeklerde ABÖS’yi Önleme

Ani bebek ölümü sendromu korkunç bir trajedidir. Ne yazık ki, prematüre bebekler, tam vadeli bebeklere göre ABÖS’den ölme riski daha yüksektir. Doktorlar, ABÖS’e neyin yol açtığından tam olarak emin olmasalar da, çoğu ABÖ vakasının, önerilen güvenli uyku uygulamaları izlenerek önlenebileceğini biliyorlar.

Araba Koltuğu Güvenliği

Prematüre bebek taburcu edildiklerinde çok küçük olabilirler ve tüm araba koltuklarına güvenli bir şekilde sığmayabilirler. Prematüre bebeğinizi araba koltuğuna yerleştirmek sadece zor olmakla kalmaz, aynı zamanda yarı dik pozisyon, erken doğmuş bebeğinizin hava yolunu açık tutmakta zorlanmasına neden olabilir. Prematüre bebeğinizi her zaman araba koltuğuna güvenli bir şekilde yerleştirildiğinden emin olarak koruyun.

Yıkamak

Bebeğinizi yıkamak en basit ebeveynlik görevlerinden biri gibi görünse de, prematüre bir bebeğe ilk kez banyo yaptırmak korkutucu olabilir! Bebeğinize banyo yaptırırken ihtiyacınız olan ekipmanı ve atmanız gereken adımları ve banyo sırasında prematüre bebeğinizi nasıl sıcak tutacağınızı öğrenin.

Prematüre Bebeğiniz Nasıl Görünüyor?

  • Bebeğiniz ne kadar erken gelirse, o kadar küçük olur, vücudunun geri kalanına göre başı o kadar büyük görünür ve daha az yağlı olur.
  • Çok az yağla, cildi daha ince ve daha şeffaf görünecek ve bunun altındaki kan damarlarını görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sırtında ve omuzlarında lanugo adı verilen ince saçlara sahip olabilir.
  • Yüz hatları vadede olduğundan daha keskin ve daha az yuvarlak görünecek ve muhtemelen doğumda onu koruyan beyaz, sevimsiz vernikslere sahip olmayacak çünkü hamileliğin sonlarına kadar üretilmiyor. Ancak endişelenmeyin; zamanla tipik bir yenidoğan gibi görünmeye başlayacaktır.
  • Koruyucu yağ içermediğinden, prematüre bebeğiniz normal oda sıcaklıklarında soğuyacaktır. Bu nedenle, doğumdan hemen sonra bir kuluçka makinesine (genellikle izolet olarak adlandırılır) veya radyant ısıtıcı adı verilen özel bir ısıtma cihazının altına yerleştirilir. Burada sıcaklık onu sıcak tutacak şekilde ayarlanabilir.

Prematüre Bebeğiniz Nasıl Davranır?

  • Prematüre bebeğinizin hiç değilse sadece yumuşak bir şekilde ağladığını ve nefes almakta güçlük çekebileceğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni solunum sisteminin hala olgunlaşmamış olmasıdır.
  • İki aydan daha erken yaşarsa, vücudundaki diğer olgunlaşmamış organlar yeterli oksijen alamayabileceği için solunum güçlükleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun olmadığından emin olmak için doktorlar, kardiyo-solunum monitörü adı verilen ekipmanla nefes alışını ve nabzını izleyerek onu yakından takip edecekler.
  • Nefes almak için yardıma ihtiyacı varsa, ona fazladan oksijen veya ventilatör gibi özel ekipman verilebilir; veya CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) adı verilen başka bir solunum yardımı tekniği, solunumunu desteklemek için geçici olarak kullanılabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap