Alıç Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Alıç bitkisinin, damarları genişletir ve kan dolaşımını arttırarak kronik baş ağrısı şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bitkinin sakinleştirici etkisi vardır ve strese bağlı oluşan baş ağrılarını hafifletmeyi sağlar.

Alıç Çayı Nelere İyi Gelir?

alıç çayı
alıç çayı
alıç çayı
alıç çayı

Alıç çayı bitkisel bir çay olmakla birlikte Almanya, Avusturya gibi Avrupa kıtasında yer alan birçok ülkede kullanılır. Meyvesi faydalı olduğu kadar yaprakları ve çiçekleri de oldukça yararlı olup klinik tıp alanında yerini alan önemli bitkiler arasındadır. Alıç çayı çeşitli hastalıkları tedavi eder, cilt sağlığını iyileştirir. Gelin birlikte detaylı olarak alıç çayının muhteşem etkilerine bir göz atalım;

 

Bazı yazılı kaynaklarda alıç çayı, 1800’lerin başında Amerikalı doktorlar tarafından yaprakları ve yemişleri yenilmiştir. Alıç, kan dolaşımı bozuklukları ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek sebebiyle kullandıkları yazılı kaynaklarda yer almaktadır. İçerisinde bulundurduğu meyvelerdeki vitaminler, organik bileşenler ve minerallerden meydana gelen karışımlardan elde edilir. İnsan vücudunda antioksidan bileşik görevi gören c vitamini içerir. Aynı zaman da vitexin, rutin, kateşinler, saponinler, folik asit gibi önemli miktarda B vitaminleri içerir.

alıç çayı
alıç çayı

 

Alıç çayı angına olarak bilinen göğüs ağrısıyla savaşır. Bu, kalbe yetersiz kan akışının neden olduğu bir sağlık problemidir. Bir çalışmada 16 angina hastasına alıç çayı verilmiş ve kalbe daha iyi bir kan akışı sağlanmıştır ve çalışmaya katılan angına hastaları, herhangi bir göğüs ağrısından muzdarip olmaksızın daha uzun süre egzersiz yapmışlardır.

 

Kalp krizi ve felç üzerinde etkisi olan damarlarda oluşan plak (Ateroskleroz) oranı alıç bitkisiyle azaltılabilir.  Maryland Tıp Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre doğru yapılan bir beslenme programı ve düzenli egzersiz sayesinde tüketilen alıç damar tıkanıklığı oranını düşürebilirsiniz.

baş ağrısı
baş ağrısı

 

Alıç bitkisinin, damarları genişletir ve kan dolaşımını arttırarak kronik baş ağrısı şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca bitkinin sakinleştirici etkisi vardır ve strese bağlı oluşan baş ağrılarını hafifletmeyi sağlar.

 

 

enerji
enerji

Alıç çayı enerjinizi artırabilir. Çünkü kan damarları genişler ve bu şekilde vücutta daha fazla kan dolaşımı meydana gelir. Çayı içtiğinizde daha uyanık, enerjik hissedeceksiniz. Bilişsel yetenekleriniz daha iyi olacak ve metabolizmanız düzgün bir şekilde çalışacaktır. Alıç çayı aynı zamanda hawthorn, serotonin ve yüksek serotonin seviyelerini üretmeye yardımcı olan ve ruh halinizi önemli ölçüde geliştiren kimyasalları da içinde barındırır. Bağırsaklar için de oldukça sağlıklıdır.ağırsak enfeksiyonlarına ve tenya gibi parazitlere de yardımcı olarak tamamen ortadan kaldırır. Birçoğumuzun sindirim sorunları var ve alıç çayı tüketimi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Alıç bitkisinin içerisinde bulunan lifler sindirimi arttırır ve böylece genel sağlığımızı geliştiririz. Çok hoş olmayan şişkinlik ve krampları azaltabilir. Kabızlık yardımcı olur.

Alıç Çayı Hazırlanışı:

2-3 bardaklık alıç çayı yapmak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş yaprak ya da 2-3 çay kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş alıç yemişi yeterli olacaktır.

Alıç meyvesini daha sonra 10-15 dakika kaynatın.

15-20 dakika bekledikten sonra alıç çayınız hazır dilerseniz bal ekleyebilirsiniz.

Günde iki kere içebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap