Doğru Bildiğimiz Yanlış: Cam Su Şişelerindeki Büyük Tehlike

Su tüketimi

DAHA STERİL SANDIĞIMIZ CAM SU ŞİŞELER

cam su şişeler
cam su şişeler

Cam Su Şişeler;

Plastik şişelerin aksine içerisinde bulundurduğu ürünün tadını, kokusunu, aromasını değiştirmez ve etkilemez. Cam su şişeler, suyu, nemi ve havayı içerisine geçirmeyerek diğer ambalajlardan daha iyi korur. Cam su şişelerin en önemli ve doğaya olan faydası da her zaman eritilebilir bir geri dönüşüm özelliğine sahip olması. İnsan sağlığı için faydalı olan bu cam su şişeleri neden tehlikeli peki?

cam su şişeler
cam su şişeler

Plastik şişelerin insan yaşamına olan olumsuz etkileri çokça konu edildi. Yapılan araştırmalar sonucunda plastik şişe kullanımı ile tehlikeler ortaya çıkarılmıştı. Hammaddesi petrol olan plastik şişeler, kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açıyor. Bu olumsuz etkilerin belirlenmesinin ardından cam şişelere olan talep hızlıca arttı. İnsan sağlığı için daha faydalı olduğunu düşündüğümüz cam su şişeleri aslında bildiğimiz ve güvendiğimiz kadar sağlıklı değil.

Gıda mühendisi Erdem Öner cam su şişeleri hakkında uyarıda bulunuyor. Tübitak MAM (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi) gıda mühendisi Erdem Öner, cam su şişelerinin sağlıklı olduğunu, fakat cam şişeleri üreten firmaların şişe kapaklarını birden fazla kullanım için uygun hale getirmediklerini belirtti. Cam su şişesi kullanırken defalarca aynı şişenin kapağı açıp kapatılarak kullanılmamalı. Kapakta bulunan alüminyum cam şişenin içerisine temas ederek insan vücuduna karışıyor ve Alzheimer’a neden olabiliyor. Şişenin içerisinde bulunan alüminyum, kapağa karıştığından itibaren insan sağlığını direkt olarak tehdit ediyor.

Aslında cam su şişeleri tek kullanımlık olarak üretiliyor fakat tüketici maalesef defalarca kez aynı şişeyi kullanıyoruz. Tek seferde tüketilmesi gereken cam şişeler, plastik şişelerden kesinlikle daha sağlıklı. Fakat cam su şişelerin “kullan-at” olarak üretildiğini unutmamamız şart.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap