İngiliz Karbonatının Faydaları

İngiliz Karbonatının Yararları

“Karbonatı biliyorum da İngiliz karbonatı da nedir?” diyorsanız hemen açıklayalım. Sodyum bikarbonat yani İngiliz karbonatının birçok önemli hastalığa iyi geldiği söylenir. İlaçlarda da kullanılan bu madde doğaldır. İşte içme suyuna bile katılabilen İngiliz karbonatının faydaları…

İngiliz Karbonatı Mikropları Ve Bakterileri Öldürmeye Etkisi

İngiliz karbonatının başlıca özelliklerinden biri bakteri ve mikropları öldürme özelliğine sahip olmasıdır. Antiseptik yönü sayesinde dişlerinizin derinlemesine temizlemesine yardım eder, parlaklığını destekler. Diş eti sorunlarını çözmede de etkilidir. Bunun için İngiliz karbonatıyla gargara yapmanız yeterli olacaktır.

İngiliz Karbonatının Boğazları Rahatlatmaya Faydası

Boğazlarınız ağrıyorsa ve öksürüyorsanız İngiliz karbonatlı suyla gargara yapabilirsiniz. Gargara mikropların ölmesine yardımcı olarak rahatsızlıklarınızı azaltacaktır.

Mide Problemlerine Son İngiliz Karbonatı ile Son

İngiliz karbonatı mide şikayetlerinize de iyi gelir. Midedeki asidi yok ettiği için şişkinlik, reflü gibi rahatsızlıkların yok edilmesinde yardımcı olur.

Gut Hastalığını Tedavi Eder

İngiliz karbonatı, vücuttaki ph seviyesini düzenler. Bu da fazla asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Asit seviyesini dengeleyen ve alkali seviyeyi artıran İngiliz karbonatı, gut hastalığının tedavisinde de kullanılabilir. Gut hastalığı eklem iltihabı hastalığıdır. Eklemlerde meydana gelen, ağrı, şişkinlik ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösterir. Doktor tedavisinin yanında İngiliz karbonatını da takviye olarak kullanabilirsiniz.

İngiliz Karbonatını Diyet Yapanlar Kullanabilir

İngiliz Karbonatının Diyete Faydaları
İngiliz Karbonatını Diyet Yapanlar Kullanabilir

Diyet yapıyor, kilo vermeye çalışıyorsanız İngiliz karbonatına da beslenmenizde yer vermelisiniz. Mesela 2 litre suyun içine 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı ilave etmeniz, suyu alkali hale getirmenizi sağlar. Yani ph seviyesini uygun hale getirdiğiniz bu suyla asidik maddeleri vücuttan atarsınız. Bu da kilo vermenizi destekler. Bu şekilde hazırladığınız bir suyu günde en az 2 litre tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu arada unutmamanız gereken bir detay var. Hazırladığınız bu alkali suyu günlük hazırlamalı, bir sonraki güne bekletmemelisiniz.

Cilt Bakımında İşe Yarar

Düzenli olarak peeling yapanlardansanız İngiliz karbonatını da malzemelerinize ekleyebilirsiniz. İngiliz karbonatını hafifçe sulandırarak yüzünüze uygulayın. Masaj yaparak cildinize yayın. Bu şekilde cildinizi doğal peeling ile canlandırabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonunuz Varsa…

Vücuttaki fazla asitle mücadele eden, mikropların ölmesine yardımcı olan İngiliz karbonatı, idrar yolu enfeksiyonu problemine de yardımcı olur. Suya ilave ederek içtiğiniz bu karışımla bu şikayetinizden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Böbreklerin Dostu

İyi çalışmayan böbrekler vücuttaki fazla asidin atılmasında sıkıntı yaşar. Bu noktada İngiliz karbonatı devreye girer. Yapılan bir araştırmada böbrek hastalığı yaşan kişilerde İngiliz karbonatı tüketiminin olumlu yönde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Spor Yapanlara Yardımcı Olur

İngiliz karbonatı ile hazırlanan suyun faydaları
İngiliz karbonatı ile hazırlanan su

İngiliz karbonatı ile hazırlanan su spor faaliyetlerinde de verimin artmasını sağlar. Kas ağrılarını azaltır, dolayısıyla spor yaparken hareketlerinizin kısıtlanmasını engeller.

Griple Mücadelede Etkilidir

Mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olan İngiliz karbonatı, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların da kısa sürede geçmesini destekler.

İngiliz karbonatı hangi durumlarda kullanılmaz?

  • Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.
  • Tok karna içilmemelidir.
  • Tansiyon hastaları İngiliz karbonatlı su tüketmemelidir.
  • Karaciğer rahatsızlığı olanlar uzak durmalıdır.
  • 60 yaş üzeri kişiler kullanacaksa önce doktora danışmalıdır.

Karbonat ile İngiliz karbonatının farkları nelerdir?

İngiliz karbonatının diğer ismi sodyum bikarbonat, karbonatın ise sodyum karbonattır. İkisinin de farklı faydaları vardır, benzer yanları yoktur. Mesela İngiliz karbonatı yemeklerde kullanılabilir. Karbonat ise daha çok yıkama sodası olarak kullanılmaktadır.

Karbonatın Faydaları
Karbonat ile İngiliz karbonatının farkları nelerdir?
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap