Bitki çayı çeşitleri nelerdir? Bitki çayı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler

Bitkisel çay nedir? Bitkisel çay hastalıklarda kullanılır mı?

Hastalandığımızda bazılarımız hemen doktora giderken, bazılarımız ise öncelikle evde kendisi şifa aramaya çalışır. Bitkisel yöntemler ile aslında bazı hastalıkların çözümünü, şifasını evde bulmamız mümkündür.

Çeşitli kürler, şifalı çaylar, doğadan gelen bitkilerle oluşturulan şifalı yağlar ve daha birçok yöntem ile bazı hastalıklarımıza çare bulabiliriz. Aslında doktora gitsek bile bazı yöntemler ile kendimiz de çareler arayabilir, şifa kaynakları bulabiliriz. Çoğu ilacın temelinde bulunan bitkilerin çaylarının da birer şifa kaynağıdır. Bitkilerle tedavinin her zaman için, ilaç tedavisinden daha uzun süreceğini bilmemizde fayda vardır. Bitkiler, hastalığa yakalanmadan önce önlem olarak kullanılmaya başlanmalı, basit hastalıklar bitkisel çaylar, kompresler ve bitkilerden yapılmış yağlarla tedavi edilmelidir.

bitkisel çay
bitkisel çay

Ciddi hastalıklarda da doktorun verdiği tedaviye paralel olarak bitkilerden yararlanılabilir. Aslında sadece hastalıklar için değil, çeşitli zayıflama yöntemleri olarak, şifamıza şifa katmak için, sağlıklı kalmak ve vücudumuzu tüm dış etkenlere ve hastalıklara korumak için de bu şifalı bitkilerden ve çaylardan yararlanabiliriz. Sabah kahvaltılarında siyah çay içmek yerine özellikle yeşil çay veya bu şifalı bitkisel çaylardan tercih edebilirsiniz. Yada akşamüstü iş yerinde veya evdeyseniz hemen sıcak suyun içine tercih ettiğiniz çayı atarak bir şifalı çay hazırlayabilirsiniz. Üstelik aktarlardan veya baharatçılardan bu şifalı çayların otlarını bulmanız da oldukça kolaydır.

Bitkisel çay hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Doğada şifalı bir çok bitkiden şifalı bitkisel çaylar elde edilebilmektedir. Bitki çayı hazırlarken de şunlara dikkat edilmelidir :

Bitkisel çaylar hazırlarken özellikle taze kaynamış klorsuz su kullanılmalı. Birçok hastalıkta klorun zararlı olduğu saptanmıştır. Suyunuzu kaynattıktan sonra bir iki dakika dinlendirin. Porselen bir demliğe önce çayını yapacağınız bitkiyi koyun ve üzerine gerekli miktarda su ekleyin. Genellikle 1 tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ot için dörtte bir litre su kullanmak gerekir. Çayın demlenmesi için 2-5 dakika yeterlidir. Kök bitkilerden çay yapacağınız zaman (zencefil, havlıcan gibi) aynı miktarda su ve bitkiyi birlikte cezveye koyup kaynatma yoluyla bitkisel çayınızı yapabilirsiniz.

Bitkisel çaylar listesi

Ihlamur
Yogi Çayı
Isırgan
Biberiye
Rezene
Hindiba
Nane
Kekik
Zencefil
Elma
Böğürtlen
Sideritis
Kuşburnu
Melisa
Papatya
Sinameki
Arpa
Civanperçemi
Ekinezya
Karabaş otu
Kakule

Bahsettiğimiz bitkilerin çaylarını kullanarak şifanıza şifa katabilirsiniz. Çok çeşitli hastalıklarınıza çare bulabilirsiniz. Özellikle içinde bulunduğumuz kış mevsiminin bu aylarında öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığı ve balgam başlıca sorunlarımızdır.

Bu kış hastalıklarına sıcacık, şifalı çaylar sayesinde çare bulmak o kadar da zor değildir. Ayrıca zayıflamak isteyenler, kilo vermek isteyenler ve fazla kilolarından bıkan kişiler sizin adresiniz de bu şifalı çaylardır.

Artık fazla kilolarınızı dert etmeyin, çeşitli yöntemlerle fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bitkisel çaylar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. Şifanız bol olsun.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap