Yaşlanmaya Son! Kolajen Nedir? Doğal Yollarla Kolajen Artırmanın 5 Kolay Yolu

Kolajen Nedir? Doğal Yollarla Kolajen Artırmanın 5 Kolay Yolu

Yaşlanmayı durdurmak ya da yavaşlatmak son zamanların en popüler sağlık araştırmalarından birisidir. Yaşlanmayı tamamen tersine çevirmenin bir yolu olmasa da yavaşlatmanın ve genç bir görünüme sahip olmanın bir yolu var.

Bildiğiniz gibi cildinizi sağlıklıyken korumak daha sonradan onarmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. İşte bu aşamada kolajenler devreye girmektedir. Kolajen sayısını artırmak ve güçlendirmek doğal olarak sadece görünüşümüzü değil, sağlığımızın geri kalanının da iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kolajen nedir?

Doğal yollarla kolajen
Doğal yollarla kolajen artırma rehberi.

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Kolajenin birçok çeşidi bulunmaktadır. Kolajen seviyeleri sağlıklı olduğunda, kolajen içeren hücreler güçlü ve genç bir görünüm alır. Vücudumuzdaki ölü cilt hücrelerinin değiştirilmesine ve cildimizin sağlamlığını artırmaya yardımcı olur.

Diğer yandan ise kolajen kemiklerde, kaslarda, tendonlarda, deride, kan damarlarında ve sindirim sistemimizde bulunur. Vücudumuzun parçalarının birbirine uymasına yani en kolay ifadeyle vücudumuzu bir arada tutmaya yardımcı olur.

Vücudumuzda kolajenle birlikte çalışan bir protein daha bulunmaktadır. Kolajenin iş arkadaşı dersek yanlış bir ifade olmamış olur. Bu proteinin ismi ise Elastin’dir. Elastin; vücutta akciğerler ve arter gibi büzülen yerlerde bulunmaktadır. Bunun sebebi elastin proteinlerinin fantastik özelliği olan orijinal şeklini koruma yeteneğidir.Elastin bu aşamada cilde doku ve şekil vermek için birlikte çalışmaktadırlar. Kolajen ve elastin proteinleri sağlıklı olan bireylerin ciltleri hem daha genç gözükür hem de daha güçlü olur.

Kolajen hakkında en ilginç bilgilerden birisi ise; kolajenlerin birbiri üzerinde domino etkisine neden olması ve birbirlerini uyarmasıdır. Yani vücudunuzda ne kadar çok kolajen varsa, vücudunuz o kadar fazla kolajen üretmeye devam eder.

Şimdi sizler için vücudunuzun kolajen üretimini doğal yollarla destekleyebileceğiniz ipuçlarını paylaşıyoruz:

Ginseng (Jinseng) Doğal Kolajen Kaynağı

Ginseng Nedir
Doğal kolajen kaynağı ginseng

Ginseng (jinseng) bitkisinin yaşlanma karşıtı olduğu ve vücudumuza karşı olumlu etkileri bilinmektedir. Ginseng (Jinseng), alımı vücudumuzun kolajen büyümesini teşvik etmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu ginseng’in (jinseng) güneşten gelen zararlı UVB ışınlarına karşı vücudumuzu koruduğunu göstermiştir. Ayrıca vücudumuz tarafından reaksiyon yaratmayan, cildimizce güvenle emilen ginseng (jinseng) kullanmak kimyasal ilaçları kullanmaktan çok daha doğal ve zararsızdır.

Bir ginseng takviyesi aldığınızda ya da ginseng içeren bir çay içtiğinizde, ginsengin içinde bulunan antioksidanlar kan dolaşımımızca emilir ve sağlıklı hücreleri koruyarak cildimizin parlamasına yardımcı olur.

 Aloe Vera ile Yaşlanmaya Son

 Aloe Vera
Aloe Vera doğal kolajen kaynağı

Aloe vera jeller, vücudumuzda bulunan yaraları iyileştirmek için uzun zamandır kullanılmaktadır. Aloe vera bitkisinin kesikleri ve yanıkları tedavi etmesinin nedeni, topikal olarak uygulandığında veya hatta ağızdan alındığında vücudumuzdaki kolajen üretiminin artmasına katkı sağlamasıdır. Aloe vera; hücre büyümesini uyarıcı özelliği sayesinde, cildinizdeki kolajen üretiminin artmasına katkıda bulunmaktadır.

Aloe vera, cilde doğrudan veya piyasada bulunan birçok ürün şeklinde uygulanabilir.

C vitamininin Etkileri

Yaşlanma karşıtı etkiler
C vitamini ile doğal yolla yaşlanma karşıtı etki yakalayabilirsiniz.

C vitamini, hiyalüronik asidin sentezi için önemlidir. Hiyalüronik asit, iyileşme süresini hızlandırmak ve ağrılı eklemleri hafifletmeye yardım etmektedir.

Hiyalüronik asit doğal olarak vücutta bulunur, ancak insan yaşlandıkça hiyalüronik asit sayısı da azalır. Hiyalüronik asidin, kolajenin üretimini artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ancak vücudumuz yeterli C vitamini seviyesi olmadan hiyalüronik asit içeren gıdalardan tam olarak faydalanamaz.

Yapılan son araştırmalarda C vitamini ve amino asitler açısından zengin yiyecekler tüketmenin, vücuttaki hiyalüronik asit ve kolajen seviyelerini artırabildiğini göstermiştir.

C vitamini bakımından zengin yiyecekler:

* Portakal

* Çilek

* Kırmızı biber

* Brokoli

* Brüksel lahanası

* Lahana

NOT: Ayrıca konsantre hiyalüronik asit eczanelerden satın alınabilmektedir.

Yosun Mucizesi

Yosun nedir
Yosun mucizesi ile tanışın

Deniz bitkileri her geçen gün öğrenilen yeni bileşenleri sayesinde, güzellik rutinlerimizi değiştiren ve giderek daha popüler bir hâle gelen yeni etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni oksidasyona maruz kalmamasıdır (ya da daha az maruz kalması).

Oksidasyon ise cilt hasarının çoğuna, cildinizin hücre büyümesine zarar verebilecek kirlilik gibi elementlere maruz kalması olarak açıklanmaktadır.

Yosun, oksidasyonun cildinizi elastikiyetinden ve kolajeninden uzaklaştırmasını önlemek için doğal ve güvenilir bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişniş

Kişniş
Kişniş

Kişniş yaprağı olarak da bilinen kişniş, tariflerde sık sık karşımıza çıkan bir bitkidir. Genellikle kulak aşinalığımızın olduğu kişniş hakkında ise şaşırtan bilgiler bulunmaktadır.

 Kişniş, kolajen üretimindeki artışlarla bağlantılı olan C vitamini içermektedir. Kişniş, aynı zamanda linolenik asit içermektedir. Linolenik asit cildiniz için güçlü bir yaşlanma karşıtı faktördür ve kan dolaşımınızdaki serbest radikallerle savaşmaktadır.

İşte sizler için doğal yollarla vücudunuzdaki sayısını artırmanın yollarını derledik.

Peki cildinizin daha genç ve daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaya çalışıyorsanız başka neler yapmanız gerekmektedir?

* Cildinizi güneşten korumaya çalışın.

* Sigara içmek cildinizi erken yaşlandırabilir.

NOT: Bazı takviyelerin yan etkileri bulunmaktadır. En yaygın görüleni ise aşırı kalsiyum üretimi, alerjik reaksiyonlar ve eklem ağrıları şeklindedir.

1) Deniz ürünlerine

2) Et ürünlerine

3) Herhangi bir alerjik reaksiyonunuz varsa takviye almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap