Zeytin Yaprağı Çayı – Zeytin Yaprağı Kullanımı, Yararları, Yan Etkileri

zeytin yaprağı mucizesi

Zeytin ağacı yurdumuzda bol miktarda yetişen ve yüzyıllarca sağlıkla ayakta kalabilen bir tür ağaçtır. Zeytin ağacından elde edilen zeytinleri ve zeytinlerden elde ettiğimiz zeytinyağını kahvaltılarımızda, akşam yemeklerimizde, salatalarımızda bolca kullanmaktayız. Ancak zeytin ağacını yalnızca yemeklerimizde ve lezzet arayışımızda kullanmamaktayız.

Bilindiği gibi zeytin ağacı yaprağı hem barışı hem de bereketi simgelemektedir. Akdeniz iklimi ağacı olan zeytin ağacının bir de hiç bilinmeyen yönü vardır. Bu yönünü ise ilk bulanlar eski Mısırlılardı. Bilinen kaynaklara göre eski Mısırlılar, zeytin ağacı yaprağını tıbbi amaçlı olarak kullanan ilk medeniyet olmuştur.

Bilim insanlarının son yaptığı araştırmalar ve elde ettiği sonuçlar doğrultusunda zeytin yaprağının özellikle bağışıklık sistemi ve kardiyovasküler sisteme birçok faydası bulunmuştur.
Zeytin yaprağının terapötik özelliklerini sıralayacak olursak eğer;

 • Antikanser (kanser riskini azaltır)
 • Nöroprotektif (merkezi sinir sistemini korur)
 • Antinosiseptif (ağrı uyaranlarını azaltır)
 • Antioksidan (oksidasyonu veya hücre hasarını önler)
 • Gastroprotektif (sindirim sistemini korur)
 • Antimikrobiyal (mikroorganizma büyümesini engeller)
 • Anti-inflamatuar (iltihaplanma riskini azaltır)

Zeytin yaprağı ekstraktının sahip olduğu bu özellikler kilo vermeye, kalp sağlığına ve herpes kopmalarına yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir. Gelin şimdi detaylıca zeytin yaprağının faydaları, kullanımı ve yan etkileri hakkında detaylı bir bilgi edinelim. 

Zeytin yaprağı ekstresinin faydaları nelerdir? 

Zayıflama Zeytin yaprakları
Zeytin yaprakları zayıflama konusunda doğal destek kaynağıdır

Zeytin yaprağı ekstresi, zeytin bitkisinin yapraklarından elde edilir. Bilimsel adı, Olea europaea’dır. Zeytin yaprağı ekstraktının anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklerine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin Yaprağı; Yunanistan, Fas ve Tunus gibi ülkelerde yüzyıllardır şifalı bitki aolarak popüler hâle gelmiş ve doğal antioksidanlar içeren güçlü bitki bileşikleri sayesinde çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanılmışlardır.

İşte zeytin yaprağı ekstraktının bildirilen en büyük faydaları hakkında yapılan araştırmalar.

Kanser riskini azaltır

zeytin yaprakları kansere karşı korur
Zeytin yapmakları kansere karşı doğal koruma sağlayabilir

Zeytin yaprağı, içinde bulunan oleuropein maddesi sayesinde ilerlemiş tümör hücrelerinin çoğalmasını ve büyümesini önlemeye yardımcı olur. Bilim insanları ve araştırmacılar, ekstraktın güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu, ancak zeytin yaprağı ekstraktları ve antikanser etkileri üzerine yapılan ilk çalışmalardan biri. Bu yüzden daha çok kanıta ve zamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Beyni Alzheimer ve Parkinson’lara karşı korur

Beyni Alzheimer ve Parkinson'lara karşı koruyucu doğal çözüm
Beyni Alzheimer ve Parkinson’lara karşı koruyucu doğal çözüm

Yapılan çalışmalar sonucu zeytin yaprağının beyin fonksiyonu üzerinde pozitif etkiler yarattığı bulunmuştur. Oleuropein’in ayrıca Alzheimer hastalığına karşı bir koruma sağladığı bulunmuştur. Zeytin yaprağı ekstraktının antioksidan etkileri beyindeki hasarın önlenmesine yardımcı olabilir.

Kan basıncını düşürür

2017 yılında yapılan bir çalışmada, zeytin yaprağı ekstraktının kan basıncını başarıyla düşürdüğünü buldu. Tam olarak açıklamak gerekirse eğer zeytin yaprakları ekstresi, sistolik ve diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Düşük kan basıncı, felç ve kalp krizi riskinizi de azaltmaya yardımcı olan en önemli etkenlerdendir.

Kalp sağlığını iyileştirir

Kalp sağlığını korumada zeytin yaprakları
Zeytin yaprakları kan basıncını düzenler.Kalp sağlığını korumada yardımcı olur.

Zeytin yaprakları, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu için sağlanan düşün kan basıncı sayesinde de kalp krizi riskinizi de azaltmış olur. Araştırmacılar aynı zamanda, zeytin yaprağı ekstraktının, ateroskleroz veya kalp hastalığı için en yüksek risk faktörü olan arterlerin daralması üzerinde olumlu etkileri olabileceğini bulmuşlardır. Yüksek LDL seviyeleri veya “kötü” kolesterol ve toplam kolesterol, bu hastalığı geliştirmek için risk faktörleridir.

Bilim insanlarının 2015 yılında hayvanlar üzerinde yaptığı bir çalışma sonucunda, sekiz hafta boyunca zeytin yaprağı ekstraktını alan farelerin kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azalttığını tespit etmişlerdir.  

Cildi gençleştirir

Cilt bakımı zeytin yaprakları
Zeytin yaprakları cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur

Zeytin yapraklarındaki yüksek seviyelerde bulunan antioksidanların, toksinleri yok etme kabiliyeti sayesinde yaşlanma belirtileri de dahil olmak üzere, cildin daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Daha önceki yazılarımızda zeytinyağı ve faydaları hakkında bilgiler sunmuştuk. Zeytin yaprağı özü de aynı zeytinyağı gibi cilde birçok yarar sağlamaktadır. 2008 yılında Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, zeytin yapraklarının cildin kızarmasını önemli ölçüde azalttığını, kan akışını ve dehidrasyonu artırması yönünden E Vitamini’nden daha iyi olduğunu bulmuşlardır. 

Herpes’i (uçuk) tedavi eder

Herpes’i (uçuk) tedavi eder
Herpes’i (uçuk) tedavisi için zeytin yaprakları

Herpes halk dilinde bilinen ismiyle uçuk, zeytin yaprakları ekstresi ile tedavi edilebilmektedir. Bunun için şu yolları takip edebilirsiniz;

 • 1 pamuk topunun üzerine 1-2 damla damlatın
 •  Hastalıklı bölgenin üzerine yerleştirin.

Yapılan bir çalışma sonucunda zeytin yaprakları ekstraktının, antiviral ve antimikrobiyal faktörlerinin herpes virüsünü çevreleyen hücreleri istila etme yeteneğini bulmuştur.

Tip 2 diyabeti tedavi eder

Tip 2 diyabeti tedavi eder
Tip 2 diyabeti tedavi eder.Zeytin yaprakları diyabetli hastalarda olumlu sonuçlar vermiştir.

Zeytin yaprakları ekstresi, diyabetli insanlar için kan şekeri düşürücü özelliklere sahiptir. Zeytin yaprakları yağı ekstraktının hücrelerde insülin sekresyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulunmuştur.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda;

 • Zeytin yaprakları ekstesi, insülin direncini ortalama %15 oranında düşürdüğünü, insülin üreten pankreas beta hücrelerinin üretkenliğini ise %28 artırdığını bulmuştur. 

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, zeytin yaprakları ekstraktının şunları yapabileceğini göstermiştir;

 • Hiperglisemiyi azaltmak,
 • Hiperinsülinemiyi azaltmak (kanda oluşan fazla insülin),
 • Kolesterolü düşürmek,
 • Serum glikozunu azaltmak,
 • Kan şekeri, plazma malondialdehit ve diğer oksidatif stres belirtilerini (vücuda zarar verebilecek serbest radikallerin dengesizliğini) azaltmak
 • Serum insülini artırmak

Kilo yönetimini destekler

Kilo verme konusunda zeytin yaprakları
Zeytin yaprakları doğru kullanımda kilo vermenize yardımcı olur.

Kalp yararları ve tip 2 diyabet koruması ile birlikte, zeytin yaprakları ekstraktının, kilo kaybına yardımcı olabileceği araştırılmaktadır.

2014 yılında yapılan bir hayvan çalışması sonucunda, zeytinyağı ekstraktının yüksek yağlı, diyet kaynaklı obeziteyi önlemedeki etkisi araştırıldı. Zeytin yaprakları ekstraktının kilo alımını etkileyen genlerin ekspresyonunu düzenleyerek obeziteyi önlediği düşünülmektedir. Ayrıca gıda alımını azaltmaya yardımcı olabilir.

Zeytin Yaprağı Ekstresi Dozaj Kuralları

Zeytin yaprakları ekstresi günlük ek dozaj 500 ila 1.000 miligramdır. Ekstraktı ilk kez almaya başladığınızda daha küçük dozlarla başlamanız ve vücudunuzun tepki verip vermediğini kontrol etmeniz son derece önemlidir. 

Uygulamayı yapmadan önce mutlaka zeytin yaprakları ekstresi ile birlikte gelen tüm talimatları dikkatlice okuyun. Mukavemet ve dozajlar üreticiler arasında değişebilir.

Zeytin Yaprağı Yan Etkileri

Herhangi bir tansiyon ilacı veya kan inceltici kullanıyorsanız veya şeker hastalığınız varsa, zeytin yaprakları ekstresi almadan önce doktorunuza danışın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap