Keçiboynuzu Özünün Faydaları

Keçiboynuzu Özünün Faydaları

Keçiboynuzu özünün bilinmeyen birçok faydası var. Vücudun en büyük dostlarından olan keçiboynuzu özünün faydaları ve marifetlerini merak ediyorsanız, yazıyı mutlaka okuyun.

Keçiboynuzu Özü Hamile Kalmayı Kolaylaştırır

Doğurganlığı artıran bu bitki hamile kalmak isteyenlere önerilir. Hamile kalmayı kolaylaştıran keçiboynuzu özü, hamilelik sürecinin sorunsuz bir şekilde geçmesine de yardımcı olur.

Enerji İçin Keçiboynuzu Özü

Gün içerisinde kendinizi yorgun hissediyor, “Ne kadar uyursam uyuyayım kendimi dinç hissedemiyorum” diyorsanız keçiboynuzu özü tüketin. Düzenli kullandıktan sonra aradaki farkı göreceksiniz.

Keçiboynuzu Özü Doğal Demir Takviyesi Sağlar

Kadınların büyük bir kısmı, demir eksikliği problemiyle karşılaşıyor. Bunun için de bazı zaman dilimlerinde demir hapı kullanıyor. Siz de aynı dertten mustarip olanlardansanız düzenli olarak keçiboynuzu özüne hayatınızda yer verin. Bu sayede demir eksikliğine bağlı kansızlığınızın zamanla yok olduğunu fark edeceksiniz. Eğer problem çözülmediyse, o zaman bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

Keçiboynuzu Özü Kilo Vermeye Yardım Eder

Kilo Vermeye Yardım Eder

Tıpkı tarçın gibi keçiboynuzu özü de tatlı krizlerini dindirir. Kilo vermeye çalışan ve tatlısız yapamayan biriyseniz keçiboynuzu özü size yardımcı olacaktır. Kriz anlarınızda biraz keçiboynuzu özü tüketerek tatlı isteğinizi bastırabilirsiniz. Tabii bu tüketimi de abartmamalısınız. Unutmayın her şeyin bir dozu var!

Öksürüğe İyi Gelir

Astım, bronşit veya kuru öksürük problemi yaşayanlara keçiboynuzu özü önerilir. Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı keçiboynuzu özü ekleyerek için. Bunu düzenli olarak tekrarlayın. Öksürüğünüzün zamanla azaldığını fark edeceksiniz.

Keçiboynuzu Özü Antibakteriyel Özelliğe Sahiptir

Vücuttaki enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan keçiboynuzu özü anti bakteriyel özelliğe sahip. Keçiboynuzu gallik asit ve tanen içerdiği için hem antiviral hem de antibakteriyel olma özelliği taşıyor. Özellikle mideyle ilgili şikayetleriniz varsa keçiboynuzu özü tüketmelisiniz.

Kan Şekerini Dengeler

Yüksek lif içeren keçiboynuzu özü bu özelliği sebebiyle kan şekerini düzenler. 11 gram keçiboynuzu günlük lif ihtiyacının yüzde 45’ini karşılar.

Kırışıklıkları Önler

Cilt ve saç sağlığı için keçiboynuzu özü tüketilebilir. Keçiboynuzunda bulunan E vitamini kırışıkların ve oluşabilecek cilt hasarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, güçlü saçlar için de faydalı bir alternatiftir. Saçlarınız yıprandıysa takviye olarak keçiboynuzu özü tüketebilirsiniz.

Keçiboynuzu Özü Kemikleri Güçlendirir

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyum yönünden zengin olan keçiboynuzu özü, kemiklerin güçlenmesini sağlar. Keçiboynuzu bu anlamda günlük kalsiyum miktarı ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca kemik gelişimine de büyükj katkı sağlamaktadır.

Sindirim Dostu

Keçiboynuzu özü aynı zamanda zengin bir diyet lifidir. Vücudun sindirim faaliyetlerine yardımcı olan keçiboynuzu özü, bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ishalin önlenmesine de katkıda bulunur.

Küçük Bir Not

Keçiboynuzu özü alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Birçok farklı çeşidi olan keçiboynuzu özünü alırken ısıl işlem görmüş olanlarından kaçınmalısınız. Doğalı kadar etkili sonuç alamazsınız.

Keçiboynuzu Özünde Neler Var?

Keçiboynuzu özü şu vitamin ve mineralleri içermektedir:

  • Potasyum
  • Sodyum
  • Kalsiyum
  • Protein
  • Magnezyum
  • Demir
  • Fosfor
  • C, A, E, B, D, B2, B3 vitaminleri
  • Çinko
  • Diyet lifi
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap