Susam Yağı : Susam Yağının Bilime Dayalı 4000 Yıllık Macerası

4000 yıllık doğal mucize susam yağı

Susam Yağı Nedir? Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağını aramızda bilmeyen yoktur. Mutlaka herkes susam yağını yemeklerine tat vermesi için kullanmıştır. Ancak susam yağının tat vermekten öte çok daha özel işlevleri vardır ve bunlar bilinmediği için de değeri çok bilinmemektedir. Oysa ki susam yağı, diyetinize eklemek için hem lezzetli hem de sağlıklı bir yağdır.

”Sağlıklı bir besin olan susamı ilk tarımsal olarak üretimi 4000 yıl önceside dayanır. Antik Mısır ve Antik Yunan ve Türkiye deki arkeolojik kazılarda çıkan tabletlerde şifa kaynağı olarak  belirtilmiştir”Doktor Mehmet PORTAKAL

Gelin biraz size susam yağının mucizelerinden bahsedelim.

Susam Yağının Bilim Destekli 7 Faydası

 • Antioksidan zengini
 • Anti-inflamatuar özellikler
 • Kalp dostu
 • Kan şekeri kontrolünde yardımcı
 • Artrit tedavisinde yardımcı
 • Yara ve yanıkların iyileşmesinde yardımcı
 • UV ışınlarına karşı koruma

Susam yağı, antioksidan içeriği ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde; kalbinize, eklemlerinize, cildinize ve çok daha fazla faydalarıyla insan sağlığında oldukça etkili bir yağdır. Susam yağını, tariflerinize ekleyip dengeli bir diyet oluşturabilir ve susam yağının potansiyel faydalarından sizler de yararlanabilirsiniz.

Peki susam yağı nereden geliyor?

Susam yağı başta Hindistan ve Güney Asya ülkelerinde üretilmektedir. Susam yağı, adından da anlaşıldığı gibi susam bitkisinden elde edilmektedir.

Artık susam yağı hakkında derlediğimiz bilimsel araştırmalara ve faydalarına geçebiliriz…

Antioksidan Zengini

Susam yağı, sesamol ve sesaminol içerir. Bunlar sağlığımız üzerinde güçlü etkileri sahip olan antioksidanlardır.

Diğer yazılarımızdan da hatırlayacağınız üzere ntioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını azaltmaya yardımcı olan maddelerdir. Hücrelerinizde serbest radikallerin birikmesi iltihaplanmaya ve hastalıklara neden olabilmektedir.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susam yağı;

 • Fareler üzerinde yapılan bir aylık bir çalışma sonucunda; susam yağı takviyesinin kalp hücresi hasarına karşı korunduğunu,

Aynı çalışmada; günlük vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 2 veya 5 ml susam yağı alan farelerde antioksidan aktivitesini artmıştır.

Anti-inflamatuar Özellikler

Geleneksel Tayvan tıbbında; anti-inflamatuar özelliklere sahip olan susam yağını eklem iltihabı, diş ağrısı ve sıyrıkları tedavi etmek için kullanıyorlar.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susam yağı;

 • Hayvanlar üzerinde yapılan bazı çalışmalarda; susam yağının ana sağlık yararlarından biri olabilecek iltihabı azaltabileceği,
 • Yapılan test tüpü çalışmalarında; susam yağının nitrik oksit üretimi gibi inflamatuar belirtileri azalttığı bulunmuştur.

Kalp Dostu

Kalp sağlığı için susam yağı
Susam Kolesterolü düzenler

Susam yağı %82 doymamış yağ asidi içermektedir. Özellikle susam yağı, omega-6 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bildiğiniz gibi omega-6 yağ asitleri kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susam yağı;

 • Fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalarda; susam yağının kalp hastalığını önlemeye ve hatta arterlerinizdeki plak gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu,
 • İnsan deneylerinde ise (48 kişi); yürütülen 1 aylık çalışmada 4 çorba kaşığı (59 ml) susam yağı tüketenlerin, zeytinyağı tüketenlere kıyasla LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritlerde daha fazla azalma olduğu bulunmuştur.


Kan Şekeri Kontrolünde Yardımcı

Susam yağı, özellikle diyabetli insanlar için önem teşkil etmektedir. Susam yağı, sağlıklı kan şekeri düzenlemesini destekleyebilir.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susam yağı;

 • Diyabetli fareleri 42 gün boyunca %6 susamyağı diyetine koymanın, yağla beslenmemiş sıçanlara kıyasla kan şekerinde önemli ölçüde düşüşlere neden olduğunu,
 • Tip 2 diyabetli 46 yetişkinde yapılan bir araştırma ise; 90 gün boyunca susamyağı alınmasının, bir plasebo grubuna kıyasla açlık kan şekerini ve hemoglobin A1c’yi (HbA1c) önemli ölçüde azalttığını buldu. HbA1c seviyeleri uzun süreli kan şekeri kontrolünün bir göstergesidir.

Artrit Tedavisinde Yardımcı

Osteoartrit eklem ağrısının yaygın bir nedenidir ve dünyadaki nüfusun yaklaşık %15’ini etkilemektedir.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susamyağı;

 • Kemirgenler üzerinde yapılan birçok çalışmada; susam yağını artritdeki iyileşmelere yardımcı olduğu,
 • Fareler üzerinde yapılan 28 günlük bir çalışmada; bilim insanları farelere günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 0.5 ml (kg başına 1 ml) dozlarda susam yağ verdi. Fareler, azaltılmış oksidatif stres belirteçleri ve eklem ağrısı gibi artritik semptomlar yaşamıştır.

Hayvan çalışmaları susam yağının artrit rahatlaması sağlayabildiğini kanıtlasa da, insanlarda araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yara ve Yanıkların İyileşmesinde Yardımcı

Susamyağı, yaraları ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir üründür. Susamyağı her ne kadar sağlık yararları için tüketilebiliyor olsa da topikal olarak da yaralar ve yanıklara uygulanabilir.

Bilindiği gibi Ozon, tıbbi olarak kullanılabilen doğal bir gazdır. Ozon yağları ise topikal olarak çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır.

Bilim insanlarının yapmış olduğu bazı çalışmalar ve deneyler sonucunda susamyağı;

 • Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda; ozonlanmış susamyağı ile topikal tedavi, yara dokusunda daha yüksek kolajen seviyelerine bağlandı. Kolajen yara iyileşmesi için gerekli olan bir tür proteindir.
 • Yapılan diğer çalışmalar da ise; susamyağı ile topikal tedavinin fareler üzerinde yanık ve yara iyileşme süresini azalttığını göstermiştir.

Susam yağının yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırma yeteneği, muhtemelen antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesindedir.

UV Işınlarına Karşı Koruma

Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur.
Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur.

Yapılan bazı araştırmalar, susam yağının cilde zarar verebilecek olan UV ışınlarından korunmasını sağlayabileceğini göstermektedir. Bu etki büyük ölçüde yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Ancak henüz kanıtlanmış bir sonuç bulunamamıştır, bu konu ile ilgili araştıralar devam etse de susam yağının, UV ışınlarının %30’una dayanma kabiliyetine sahip olduğu ve hindistancevizi, fıstık ve zeytinyağı gibi diğer birçok yağın sadece %20’ye kadar dayanabildiği bilinmektedir.

Bazı kaynaklar susam yağının iyi bir doğal güneş koruyucu olabileceğini ve doğal bir SPF’ye sahip olduğunu iddia etmektedir.

Susam Yağının Diğer Potansiyel Faydalar

Henüz yapılan araştırmalar oldukça yeni ve çok sınırlı olmasına rağmen, elde edilen bazı bulgular susam yağının aşağıdaki faydaları sağlayabileceğini göstermektedir:

Uyku kalitesine faydalı: 2 hafta boyunca 20 katılımcı üzerinde yapılan bir çalışmada; alnına susamyağı damlatmanın, bir plasebo tedavisine kıyasla uyku kalitesini ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini gösterdi.

Ağrılara faydalı: Topikal uygulama ağrıyı hafifletebilir. Bazı çalışmalar, susamyağı ile yapılan bir masajın kol ve bacak ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Saçlara faydalı: 8 haftalık bir çalışma sonucunda; günlük olarak sesamin ve E vitamini içeren takviyeleri almanın saç gücünü ve parlaklığını artırdığını bulunmuştur. Susam yağında bulunan bileşikler ise bu sayede saçın parlaklığını ve gücünü artırabilir.

Susam yağı besin değerleri

Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 884
Toplam yağ 100 g
Doymuş Yağ 14 g
Çoklu Doymamış Yağ 42 g
Tekli Doymamış Yağ 40 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 0 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0 g
A Vitamini 0 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 0 mg Demir 0 mg
D Vitamini 0 IU B6 Vitamini 0 mg
Kobalamin 0 µg Magnezyum 0 mg
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap