Bu tarifler uykunuzu geri getirecek!

Uykusuzluk tüm gününüzün sinir harbi ile geçmesine sebep olabilir.Geceleri rahat bir uyku çekmek hem ertesi günü zinde geçirmeye hem de daha enerjik olmaya yardım eder. Uyuyamamak, uykusuzluk, tüm gece bir sağa, bir sola dönmek herkesi rahatsız eder. Ertesi gün baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, stres, sinirlilik gibi durumlara neden olur. İşte bu yüzden uykusuzluğa karşı çözüm yolları aranmaya başlar. Şifalı bitkiler, bitki çayları uykusuzluğa iyi gelerek rahat bir uyku sağlar.

Uykusuzluğa iyi gelen bitkiler

Uykusuzluk herkesin canını sıkar. Tabii ki uykusuzluğun da çareleri vardır. Özellikle birçok şifalı bitki ve şifalı çay rahat uyumaya yardım eder. İşte bu şifalı bitkilerden bazıları:

Kediotu Çayı: Bu şifalı çay yani kediotu kökünün çayı, sakinleştirici ve yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Uyku bozukluklarına, sinirsel sebeplerle uyuyamamaya iyi gelir. Nörolojik bozukluklara fayda sağlar. Bağırsak, sindirim sistemini de rahatlatır.

Papatya Çayı: Papatya çayı sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle vücudu rahatlatır. Sakinleştirici özelliği için uyumadan önce bir fincan papatya çayı içebilirsiniz.

Pasiflora: Diğer adı çarkıfelek olan bu bitki özellikle tıp dünyasında da sakinleştirici yada uykusuzluk ilaçlarının yapımında kullanılmaktadır. Sakinleştirici, yatıştırıcı, stresten uzaklaştırıcı özellikleriyle bilinir. Pasifloranın çiçeği de çok güzel ve rengarenktir. Çarkıfelek adını alması da bu rengarenk çiçekten dolayıdır.

Lavanta Çiçeği: Endişe giderici, mide ve şişkinlik giderici bir bitkidir. Sinir sistemini rahatlatır, kan dolaşımını arttırır. Kalp ritmini düzenler. Huzursuzluğu alır. Bu nedenle de lavanta çiçekleri ile hazırlanan çay, daha rahat bir şekilde uyumayı sağlar.

Alıç: Bu bitki de uykusuzluğa karşı önerilir.

Yulaf: Çiçeklenme döneminde toplanan yulaf çiçeği, gövde ve kökleri kullanılabilir. Fiziksel ve zihinssel yorgunluğun giderilmesine yardım eder. Kediotu ile de birleştirilerek kullanılabilir.

Şerbetçiotu: Sinir sistemini yatıştırıcı ve uyutucu özelliği vardır. Şerbetçiotu çiçekleri kaynatılıp içilirse şifa bulunabilir.

Kereviz Sapı: Kerevizin yeşil kısımları da uyku getirmeye yardım eder.

Kekik: Sakinleştirici etkisi vardır. Çilek ve nane yaprakları ile de birleştirilerek bir çay hazırlanırsa büyük fayda sağlar.

Hindiba: Hindiba çiçeği de yarar sağlar.

Marul: Yeşil yapraklı sebzeler arasında olan marul, askorbit asit içermesi sebebiyle uyku getirici özelliği ile tanınır. Yatıştırıcı etkisi vardır.

Nane: Sakinleştirici, rahatlatıcı ve uyutucu etkisi vardır. Sinir sisteminin düzenlenmesine de yardım eder.

Melisa Otu (Oğul otu): 2 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı melisa otu eklenir. Melisa çayı demlenir ve biraz soğuduktan sonra içilir.

Melisa otu ile hazırlanan bitki çayı uykusuzluğu gidermeye yardım eder.

Muz: İyi bir uykuya yardım eder.

NOT: Bu şifalı bitkilerin hepsi aynı zamanda kullanılmamalıdır.

Uykusuzluk için diğer çözüm yolları

Herkesin bildiği gibi ılık bir bardak süt uykusuzluk için bire birdir. Uyumadan önce ılık bir bardak süt içerseniz, rahat bir uyku çekebilirsiniz. Sütü sade içemiyorsanız, şeker yerine bal ilave etmenizi tavsiye ederiz.
Uyumadan önce yemek yememeye dikkat edin. Aşırı miktarda yemek hazımsızlığa yol açar. Bu durumda uykusuzluk oluşur.
Uyuduğunuz oda çok sıcak olmasın, sıcak odada da uyumak zorlaşabilir.
Spor yapmak da rahat ve düzenli bir uykuya yardım eder.
Uyumadan önce kahve yada bol miktarda çay içmeyin. Bu da uykunuzu kaçırabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap