Adet Sancısı Neden Olur? Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Adet gören kadınların yarısından fazlası, her ay bir ila iki gün regl dönemi ağrı yaşar. Özellikle genç kızlar adet sancısı neden olur diye her zaman merak etmiştir. Adet sancısı baş ağrısı veya genel rahatsızlık anlamına gelse de, ağrı tipik olarak adet kramplarından kaynaklanır.

Adet sancısı, rahminiz uterus zarını dökmek için kasıldığında ortaya çıkar. Bu, midenizde, sırtınızın alt kısmında, kasıklarınızda veya uyluklarınızın üst kısmında ağrıya neden olabilir. Daha önce, Adet sancısı için bir doktora görünmenin ne zaman mantıklı olduğunu konuşmuştuk. Burada, adet sancısı neden olur ve adet sancısı nasıl geçer yöntemleri hakkında bilgiler sunuyoruz.

Adet Sancısı

Adet Sancısı İçin Ne Yapılmalı?

Her ay adet ağrılarına baş etmek acı verici olduğu kadar sinir bozucu da olabilir. Neyse ki, adet ağrılarını hafifletmenize yardımcı olabilecek birçok yol var. Bu tekniklerin özellikle kronik durumlarda her zaman işe yaramayacağını unutmamak önemlidir, ancak hafif ila orta dereceli dönem ağrıları için rahatlama sağlayabilirler. Peki adet sancısı için ne yapılmalı? Aşağıdaki yöntemler adet sancılarınıza iyi gelecektir.

Daha Fazla Su İçin

Şişkinlik rahatsızlığa neden olabilir ve adet kramplarını daha da kötüleştirebilir. Su içmek regl döneminiz boyunca şişkinliği azaltabilir ve neden olduğu ağrının bir kısmını hafifletebilir. Ayrıca sıcak su içmek vücudunuzdaki kan akışını artırabilir ve kaslarınızı gevşetebilir. Bu, uterus kasılmalarının neden olduğu krampları azaltabilir.

Bitkisel Çayların Tadını Çıkarın

Adet sancısı için ne yapılmalı diye düşünüyorsanız bitkisel çaylar içebilirsiniz. Bitkisel çaylar, kramplara neden olan rahimdeki kas spazmlarını azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere ve antispazmodik bileşiklere sahiptir. Papatya, rezene veya zencefil çayı içmek adet ağrılarını hafifletmenin kolay ve doğal bir yoludur. Ayrıca bitki çaylarının stresi azaltmak ve uykusuzluğa yardımcı olmak gibi başka faydaları da olabilir.

Antiinflamatuar Yiyecekler Yiyin

Bazı yiyecekler kramplar için doğal bir rahatlama sağlayabilir ve tadı harikadır. Antiinflamatuar yiyecekler kan akışını hızlandırmaya ve rahminizi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Çilek, domates, ananas ve zerdeçal, zencefil veya sarımsak gibi baharatlar yemeyi deneyin. Yapraklı yeşil sebzeler, badem, ceviz ve somon gibi yağlı balıklar da azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyet Takviyelerini Deneyin

D vitamini, vücudunuzun kalsiyumu emmesine ve iltihabı azaltmasına yardımcı olabilir. Omega-3, E vitamini ve magnezyum gibi diğer takviyeler iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve hatta adetlerinizi daha az ağrılı hale getirebilir. En iyi sonuçlar için, takviyeleri sadece regl döneminde değil, her gün alın. Ayrıca, bazı takviyeler ilaçlarla etkileşime girdiğinden, yeni bir şey almadan önce doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Isı Uygulayın

Biraz ısı, kaslarınızın gevşemesine, kan akışını iyileştirmesine ve gerginliği azaltmasına yardımcı olabilir. Bir ısıtma yastığı ile oturmayı, sıcak bir duş almayı veya sıcak bir banyoda rahatlamayı deneyin.

Egzersiz

Acı çekiyorsanız, egzersiz aklınızdaki son şey olabilir. Ancak nazik egzersiz bile sizi mutlu eden, ağrıyı azaltan ve kaslarınızı gevşeten endorfin salgılar. Kendinizi daha iyi hissetmek için on beş dakikalık yoga, hafif esneme veya yürüyüş yapmanız gereken tek şey olabilir.

Stresi Azaltın

Stres krampları daha da kötüleştirebilir. Stresi azaltmak için meditasyon, derin nefes alma, yoga veya kendi favori yönteminiz gibi stres giderme tekniklerini kullanın. Stresi nasıl azaltacağınızdan emin değilseniz, yönlendirmeli görüntüleri deneyin. Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve sizin için önemli olan sakin, güvenli bir yer hayal edin. Yavaş, derin nefesler alırken en az birkaç dakika bu alana odaklanın.

Masaj Terapisini Deneyin

Bir çalışma, masaj terapisinin endometriozisli kadınlarda adet ağrısını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Masajlar uterusu gevşeterek rahim spazmlarını azaltabilir. Adet dönemindeki krampları en etkili şekilde yönetebilmek için masaj terapisi karın bölgesine odaklanmalıdır. Ancak genel stresi azaltan tam vücut masajı da adet kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Reçetesiz Satılan İlaçları Alın

Prostaglandin hormonu kas kasılmalarına ve ağrıya neden olabilir. İbuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar, vücudunuzdaki prostaglandin miktarını azaltarak hızlı etkili rahatlama sağlayabilir. En iyi sonuçlar için, reçetesiz ilaçları yalnızca kramp hissetmeye başladığınızda alın. Adet sancısı nasıl geçer hakkında birçok yöntem anlattık. Aşağıda bizlere hangisinin daha etkili olduğunu yazabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap