Karbonat Nedir? Karbonat Kilo Verdirir mi?

KArbonatin kilo verdirici etkisi

Karbonat birçok farklı alanda faydalar sağlamaktadır örneğin buzdolabınızın kokusunu gidermekten dişlerinizi beyazlatmaya kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir.Karbonat kilo verdirir mi? Karbonat, son zamanlarda en popüler özelliklerinden birisi de kilo kaybı sağladığı yönündedir.

Bazı insanlar karbonatı suda, elma sirkesinde veya limon suyunda seyrelterek aç karnına içmenin fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Kadınca Özel olarak bu yazımızda karbonatın kilo kaybı faydası sağlayıp sağlamadığını araştırdık. Dilerseniz sizler için edindiğimiz bu bilgileri birlikte inceleyelim…

Karbonat Kilo Verdirir mi?

Karbonat Kilo Verdirir mi?
Karbonat Kilo Verdirir mi?

Su, elma sirkesi veya limon suyu ile birleştirildiğinde karbonat, fazla vücut yağını atmaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir ancak bunu destekleyecek çok az bilimsel veri vardır.

Karbonatın, vücut üzerinde alkalileştirici etkilere sahip olduğu söylenir. Bunun da genellikle kilo kaybına teşvik ettiğine veya kilo alımını engellediğine inanılır ancak bu teori defalarca çürütülmüştür. Bunun nedeni, vücudunuzun pH seviyelerini kontrol etmek için sıkı bir şekilde düzenlenmiş süreçler kullanması ve yediklerinizin veya içtiklerinizin bunlar üzerinde çok az etkisi olmasıdır. Başka bir teori de banyo suyunuza karbonat eklemenin, magnezyum ve sülfat seviyenizi yenileyerek kilo vermenize yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Ancak bu teori de bilim tarafından desteklenmemektedir.

Tüm iddia edilen kilo kaybı özelliklerinin aksine karbonat, mide asidini nötralize etme özelliğine sahiptir ve mideyi rahatlatabilir. Bu kimyasal reaksiyon, geğirmenize neden olabilecek bir gaz olan karbondioksit oluşturur. Bu size daha hafif bir mide hissi verse de toplam vücut yağınız üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

Karbonat Kilo Kaybı Üzerinde Dolaylı Etkilere Neden Olabilir

Karbonat, karıştırmayı seçtiğiniz sıvı nedeniyle dolaylı bir yolla kilo vermeyi teşvik edebilir.

En popüler yöntemlerden bir tanesi karbonat ile elma sirkesini karıştırmaktır. Eskiden yapılan bir araştırmaya göre bu yöntem daha az aç hissetmenize yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, elma sirkesinin kilo verme etkilerini destekleyen son çalışmalar sınırlı sayıdadır.

Karbonat genellikle tek başına veya elma sirkesi veya limon suyu ile birlikte suda seyreltilmektedir. Günlük olarak tüketildiğinde bu tür içecekler, daha fazla sıvı alımına neden olabilmektedir. Bu da genel hidrasyon seviyenizi artırabilir. Bu sayede açlık hissi azalır, metabolizma hızınız artar. Tüm bunların sonucunda ise vücut yağ kaybını artırır.

Karbonatın Zararları Nelerdir?

Karbonatın zararları nelerdir sorusu için verilebilecek en güzel cevap birçok farklı spesifik etkiye sahip olduğudur.

Karbonatın zararları arasında;

Yüksek tansiyon ve diğer sağlık etkileri; Karbonat, sodyum bakımından yüksek olma eğilimindedir. Bu nedenle yüksek miktarda karbonat tüketimi, bazı insanlarda yüksek tansiyon, sıvı birikimi ve hatta kalp yetmezliğine neden olabilir. Alkolizm veya böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişiler özellikle dikkatli olmalıdır.

Karbonat küçük çocuklarda solunum güçlüğü ve nöbetlere neden olabilir. 5 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. Hamile ve emziren kadınlar da karbonat alımından kaçınmalıdır.

Karbonat, elma sirkesi veya limon suyu gibi bir asitle birleştirildiğinde ise karbondioksit gazı açığa çıkaran kimyasal bir reaksiyona neden olmaktadır. Bu durum yüzünden gaz çıkarmadan önce karışımı yerseniz daha çok gaz veya şişkinliğe neden olabileceğidir.

Metabolik asidoz: Vücudunuz, artık kanınızın pH seviyelerini kontrol edemediğinde ortaya çıkan yaşamı tehdit eden bir durum olan metabolik asidoza neden olabileceğinden büyük miktarlarda karbonat tüketmek riskli olabilir.

Metabolik asidoz, karbonat gibi alkali bileşiklerin aşırı alımından kaynaklanabilir ve kas güçsüzlüğüne, spazmlara, düzensiz kalp atışına ve zihinsel durumun değişmesine neden olabilir. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

İlaç etkileşimleri ve uzun vadeli güvenlik: Karbonat, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Düzenli ilaç kullanan kişiler, diyetlerine karbonat eklemeden önce doktoruna danışmalıdır.

Tek başına, limon suyu veya elma sirkesi ile birlikte karbonat almanın uzun vadeli güvenliği hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle daha fazla araştırma ortaya çıkana kadar bu tür karışımlardan kaçınmak en güvenlisidir.

Karbonatı içmenin yanı sıra bir küvette karbonat tozu ile yıkanmak daha güvenli olabilir ancak bu uygulamayla ilişkili yararları veya riskleri araştıran hiçbir çalışma yapılmamıştır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap