Uyku Problemi Mi Çekiyorsunuz? Uyumaya Yardımcı Besinler

İyi bir sağlığın dört temel unsurunun kaliteli uyku, düzenli egzersiz, zihinsel sağlık ve beslenme olduğu iyi bilinmektedir – ancak bu faktörler birbirleriyle nasıl etkileşime girer? Çoğumuz sağlıklı beslenmek için yemek yeriz, ancak çoğumuz uykumuzu iyileştirmek amacıyla yiyecekleri seçmeyiz. Uykuyu tetikleyen hormonal tepkiyi tetikleyen ve sinir sistemini sakinleştirmeye çalışan belirli yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz? Uykusuzluktan veya uyku yoksunluğundan muzdarip olanlar için hangi yiyeceklerin uykuyu iyileştirebileceğini bilmek paha biçilmezdir. Peki uyumaya yardımcı besinler nelerdir?

En yaygın uyku bozukluğu, açık ara uykusuzluktur. Her üç yetişkinden biri ara sıra uykusuzluk çekerken, her 10 kişiden biri kronik uykusuzluk çekiyor. Çoğu insan için uykusuzluk normalde stres gibi çeşitli faktörlere bağlı bir aşamadır. Stres bittiğinde uykusuzluk da ortadan kalkar. Bu tür uykusuzluk genellikle birçok doğal yöntem denenerek giderilebilir.

uyumaya yardımcı besinler

Diyetinizi değiştirmek uykusuzluğunuzu iyileştirmenin kolay ve doğal bir yoludur. Her gece belirli uykuyu tetikleyen yiyecekler yiyerek, daha iyi uyku yaşama olasılığınız vardır. Şimdi, bu, bu yiyecekleri tüketmenin daha fazla uyumanızı garanti edeceği anlamına gelmez. Aslında, herhangi bir türden çok fazla yemek yemek, iyi bir gece uykusu alma şansınızı azaltacaktır. Bununla birlikte, ölçülü ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile bu yiyecekleri yemek, özlem duyduğunuz uyku saatlerini almanıza yardımcı olabilir. Peki, uyumana yardımcı olabilecek yiyecekler nelerdir?

Uyumana Yardımcı Olacak En İyi Yiyecekler

Kümes hayvanları – Tavuk veya hindi triptofan içerir. Triptofan, yalnızca yediklerinizden ve içtiklerinizden alabileceğiniz bir amino asittir. Vücudunuzun, daha sonra vücudunuzun melatonin (uyku döngülerini kontrol eden bir hormon) yapmasına yardımcı olan serotonin (rahatlatıcı bir ruh hali hormonu) üretmesine yardımcı olur.

Balık – Uyumaya yardımcı besinler arasında B6 vitaminidir. B6 vitamini balıkta bol miktarda bulunur; somon, ton balığı ve pisi balığı en çok içerir. B6, normalde karanlıkta olmakla tetiklenen melatonini yapan şeydir. Akşam yemeğinde balık yiyerek, ışıkları söndürmeden önce o melatonine bir başlangıç ​​verebilirsiniz.

Yoğurt – Kalsiyum, uyumanıza yardımcı olan hormonları, triptofan ve melatonini işler. Tabii ki, yoğurdu sevmiyorsanız, süt ürünleriyle ilgili her şeyde kalsiyum bulunabilir. Deneyebileceğiniz diğer şeyler süt veya peynir ve krakerdir.

Muz – Gece boyunca uykuda kalmanıza yardımcı olan potasyum bakımından zengindirler. Aynı zamanda doğal yatıştırıcılar olan triptofan ve magnezyum içerir.

Tam Tahıllar – Bu tahıllar, beyinde triptofan aktivitesi ile sonuçlanan insülin üretimini teşvik eder. Ayrıca uykuda kalmanıza yardımcı olduğu söylenen magnezyum içerirler. Magnezyum seviyeleri çok düşük olduğunda, gece uyanma olasılığınız daha yüksektir.

Bal – Baldaki glikoz, beyinde sizi daha fazla uyanık tutan bir nörotransmiter olan oreksin seviyelerini düşürür. Tatlım bu uyanıklığı tersine çevirecek.

Kuruyemiş – Buna ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeği dahildir. Bunların hepsi magnezyum ve triptofan içererek serotonin seviyelerini artırır.

Yumurta – Yumurtalar sabahları popülerdir, ancak triptofan içerdiği için sizi uykulu hale de getirebilirler. Akşam yemeği için biraz kahvaltı yapmayı deneyin ve ne olacağını görün.

Beyaz Pirinç – Beyaz pirincin yüksek glisemik indeksi vardır. Bu basitçe, kan şekeri ve insülin seviyelerinde doğal bir artış sağlayacağı anlamına gelir ve bu da triptofanın beyninizde daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Bu uykuyu tetikleyen en iyi yiyecekler, uyumanıza yardımcı olacak besinlere sahip olsa da, deneyebileceğiniz tek yiyecek kesinlikle bunlar değil. İzlenecek genel bir kılavuz, kalsiyum, potasyum, magnezyum, triptofan ve B6 karışımına sahip öğeleri seçmektir. Bu uykuya neden olan yiyecekleri akşamları deneyin ve ne kadar hızlı düştüğünüze ve uykuda kaldığınıza şaşırabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap