Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bu yiyeceklerin, vücudunuzun enfeksiyon ve hastalıklara karşı savunması olan bağışıklık sistemini güçlendiren besinler olarak bilinmektedir. Vücudunuzu oluşturan hücreleri tanıyarak çalışır ve alışılmadık her şeyle savaşır. Mikropları (bakteri ve virüsleri) ve parazitleri yok eder. Beyaz kan hücrelerinizi ve onları savaşa hazır tutan destek ekiplerini desteklemek için bunları yiyin.

Narenciye

Vücudunuz C vitamini üretmez, bu da sağlıklı kolajen oluşturmaya yetecek kadar günlük almanız gerektiği anlamına gelir. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, yapraklı yeşillikler ve turunçgillerde, özellikle greyfurt, portakal, mandalina, limon, misket limonu ve klementinlerde bulunan suda çözünür bir besindir. Hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasardan koruyan bir antioksidan görevi görür.

Günde ne kadar ihtiyacın var: Günlük çekim için önerilen günlük miktar 65 ila 90 miligramdır, bu da bir küçük bardak portakal suyuna veya bütün bir greyfurt yemeye eşdeğerdir. Neredeyse tüm narenciye meyveleri C vitamini bakımından yüksektir. Bu kadar çeşitlilik arasından seçiminizi yapmak çok kolay.

bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Brokoli

Brokoli, gezegendeki en süper süper yiyecek olabilir. A ve C vitaminleri ile E açısından zengindir. İçindeki fitokimyasallar bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında harikadır.

Brokoli, güçlü bir antioksidan olan iyi bir lutein kaynağı ve başka bir güçlü antioksidan olan sülforafandır. Bazı magnezyum, fosfor, çinko ve demir gibi ek besinler içerir. Güçlü besinlerini sağlam ve vücudun bağışıklık tepkisine yardımcı olmaya hazır tutmanın anahtarı, onu mümkün olduğunca az pişirmek – hatta çiğ yemektir.

Sarımsak

Sarımsak sadece harika bir lezzet arttırıcı değildir, sağlığınız için de gereklidir. Eski insanlar, sarımsağı bir enfeksiyon savaşçısı olarak değerlendiriyorlardı, bu yüzden geleneksel diyetlerimizin çoğunda onu ilk bileşen olarak yer alıyor. Değer verin ve enfeksiyonlarla savaşmak için bolca kullanın.

Sarımsağın bağışıklık artırıcı özellikleri, allisin gibi kükürt içeren bileşiklerine bağlıdır. Allisin, bağışıklık hücrelerinizin soğuk algınlığı, grip ve her türlü virüsle savaşma yeteneğini geliştirdiği düşünülmektedir.

Günde ne kadar yemelisiniz: Tüketmek için en uygun sarımsak miktarı çoğumuzun anlayabileceğinden daha fazladır: Günde iki ila üç diş. Bu mümkün olmasa da, gerçekçi olarak, bazı insanlar bir toz tablette 300 mg kuru sarımsak almak için sarımsak takviyesi alırlar.

Zencefil

Zencefil, hastalıkla mücadele söz konusu olduğunda süper özelliklere sahip başka bir bileşendir. İltihaplanmayı azalttığı gösterilmiştir, bu da şişmiş bezler veya boğaz ağrısı veya herhangi bir iltihaplı rahatsızlığınız varsa yardımcı olabilir.

Zencefildeki ana biyoaktif bileşik olan Gingerol, kapsaisinin bir akrabasıdır ve tatlı veya baharatlı yemeklerde kullanılabilir. Ağrıyı hafiflettiği ve mide bulantısıyla savaştığı bulunmuştur; bu, gerçek zencefil içerdiği zaman, mide bulantısı için zencefilli gazoz verilmesinin sebebidir. Şimdi mağazadan satın alınan çok az formül var. Kendi zencefil çayınızı yapın. Gingerol, tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur. Güçlü antienflamatuar ve antioksidan faydalara sahiptir.

Günde ne kadar yemelisiniz: Önerilerin çoğunda günde 3-4 gram zencefil özü veya dört bardak zencefil çayı yer alır, ancak hamileyseniz günde 1 gramdan fazla olamaz. Bazı çalışmalar, yüksek dozajları düşük yapma riskinin artmasıyla ilişkilendirmiştir.

Ispanak

Ispanak sadece C vitamini değil, aynı zamanda antioksidanlar ve beta karoten ile de doludur; bunların her ikisi de bağışıklık sisteminize istilacılarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu sağlıklı desteği verir. Ispanağınızı fazla pişirmeyin, çünkü ne kadar çok pişirilirse antioksidanlar o kadar az aktif olur. Çiğ veya hafif buharda pişirilmiş olarak yerseniz, besin maddelerinin çoğunu sağlam tutarsınız.

Günde ne kadar yemelisiniz: Günde 1 fincan taze ıspanak veya 1/2 fincan pişirmeyi hedefleyin, ancak bu, çiğ veya hafif solmuş yaklaşımı denemek için doğru zamandır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap