C Vitamini : Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Süper Besinler

Vücudunuzu süper besinlerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir. Kışın soğuk algınlığı ve gripten korunmanın yollarını arıyorsanız, C vitamini zengini süper besinler tam size göre… Aşağıda yer alan 15 farklı besini, yemeklerinize ekleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

C Vitamini : Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Süper Besinlerin Listesi.

  1. Narenciyeler

Çoğu insan gribe yakalandıktan sonra C vitamini kullanmaya başlar. Çünkü C vitaminleri bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini artırdığı düşünülmektedir. Narenciyeler C vitamini bakımından oldukça zengindir Narenciyeler vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasında büyük rol oynarlar.

Popüler narenciye çeşitleri şunlardır;

  • Greyfurt
  • Portakal
  • Mandalina
  • Limonlar
  • Misket Limon

Vücudunuz C vitamini üretmediği veya saklamadığı için, sağlığınızı korumak adına günlük C vitamini takviyesine ihtiyacınız vardır. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından oldukça zengindirler. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olan bu meyveleri yemesi oldukça kolaydır.

2. Kırmızı Biber

Kırmızı biber narenciyelere göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olabilmektedir… Beta karoten gözlerinizi ve cildinizi de sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

3.Brokoli

Brokoli, vitamin ve minerallerle dolu mucizevi bir sebzedir. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, yemek listenize ekleyebileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Vitamin değerlerinin kaybolmaması için çok fazla pişirilmesi önerilmemektedir.

 

4.Sarımsak

Sarımsak, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilmekte ve yetiştirilebilmektedir. İlk uygarlıklardan bugüne kadar enfeksiyonlarla mücadelede büyük rol oynamıştır. Ulusal Sağlık Merkezi, sarımsağın ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya da yardımcı olduğunu bildirmiştir. Sarımsak tam bir antioksidan kaynağıdır. Mide ve bağırsak florasında bulunan zararlı bakteri yok ettiği ispatlanmıştır.

HIZLI KİLO VERME: BİLİMSEL VERİLERE DAYALI 3 BASİT KİLO VERME TEKNİĞİ

5.Zencefil

Zencefil, hastalıklarla savaşmakta büyük rol oynamaktadır. İçinde bulunan enflamatuar ile gribal enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Boğaz ağrısında, ağrıların hafifletilmesinde ve ağız içi yaraların tedavisinde kullanılan mucize bir besindir. Zencefilin diğer bir özelliği de mide bulantılarını azaltılmasında yardımcı olmasıdır.

  1. Ispanak

Ispanak sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de doludur. Ispanak, vitamin değerlerini kaybetmemesi için olabildiğince az pişirilmelidir. Bununla birlikte, hafif pişirme A vitamini değerini düşürmez ve diğer özelliklerini kaybettirmez.

7.Yoğurt

Yoğurt büyük bir D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle D vitamini yüksek olan markaların tüketilmesi tavsiye edilir. D vitamini bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunma gücünü artırır.

  1. Badem

Soğuk algınlığını önlemek ve griple mücadele etmek söz konusu olduğunda E vitamini ve C vitamin değeri en yüksek besinlerin başında gelen badem önerilebilir. Bununla birlikte, E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Yağda çözünen bir vitamindir yani yağın düzgün bir şekilde emilmesini sağlar. Badem gibi fındıkta vitaminle doludur ve ayrıca sağlıklı yağlara sahiptir. Yaklaşık su bardağı (yarım porsiyon), önerilen günlük E vitamini miktarının yaklaşık %100’ünü sağlar.

9.Zerdeçal

Zerdeçal, rengi itibarıyla birçok yemekte ve tedavi amaçlı olarakta kullanıldığı hepimiz tarafından bilinmektedir. Zerdeçalın bir diğer özelliği ise gribe karşı vücut direncini artırdığı ve kas-eklem ağrılarının tedavisinde rol oynamasıdır. Zerdeçal, bağışıklık sisteminin korunmasında büyük rol oynadığı güvenilir kaynaklar tarafından doğrulanmıştır.

  1. Yeşil Çay

Yeşil çay tam olarak antioksidan kaynağıdır. İçerisinde bulunan antioksidan (flavonoid), vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede ve yağ yakımını hızlandırmada rol oynadığı güvenilir kaynaklar tarafından onaylanmıştır.

Yeşil çay aynı zamanda iyi bir amino asit L-theanine kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele eden yararlı bakterilerin oluşumuna yardımcı olabilir.

 

  1. Kivi

Kivi de doğal olarak folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dâhil olmak üzere birçok temel besin açısından oldukça zengindir. C vitamini, beyaz kan hücrelerini enfeksiyonla savaşması için güçlendirir.

 

13. Kümes hayvanları

Hasta olduğumuz dönemde, doğal tedavi yöntemlerinin başında en yaygın besin tavuk suyu çorbasıdır. Tavuk suyu çorbası, soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen semptomların iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, B-6 vitamini değerleri bakımından oldukça yüksektir. Yaklaşık 3 parça hafif hindi veya tavuk eti, günlük önerilen miktarda B-6’nın %40 ila %50’sini almanızı sağlar.

B-6 vitamini, vücutta meydana gelen birçok kimyasal reaksiyonda önemli bir oyuncudur. Yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için de hayati önem taşır. Tavuk kemiklerinin kaynatılmasıyla yapılan tavuk suyu, jelatin, kondroitin ve bağırsak iyileşmesi ve bağışıklığına yardımcı olan diğer besin maddelerini içerir.

 

14. Ayçiçeği Çekirdeği

Ay çekirdeği, fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini de dâhil olmak üzere birçok vitaminle doludur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan E vitamini değeri inanılmaz derecede yüksektir.

E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesinde ve korunmasında çok önemlidir. E vitamini yüksek olan diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yapraklı yeşillikler de sayılabilir.

15.Deniz Mahsülleri

Kabuklu deniz hayvanları, birçok insan tarafından tercih edilen bir besin olmasa da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve özellikle bazı kabuklu deniz hayvanları çinko açısından oldukça zengin özelliklere sahip olmasıyla bilinir.

Çinko diğer birçok vitamin ve mineraller kadar bilinmesede vücudumuzun buna ihtiyacı vardır. Çinko bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde büyük rol oynar ve diğer vitamin ve minerallerin vücutta düzgün sentezlenmesini sağlar.

 

Çinko bakımından zengin, kabuklu deniz ürünleri çeşitleri şunlardır:

Yengeç

İstiridye

Istakoz

Midye

Eğer bir diyet programı uyguluyorsanız belirtilen miktardan fazla çinko tüketmemeye dikkat edin. Yetişkin erkekler için bu değer 11 mg. ve kadınlar için 8 mg.’dır. Çok fazla çinko tüketmek bağışıklık sisteminizin bozulmasına yol açabilir. BU tip durumlarda doktorunuza danışmanız önerilir.

BU yazı bilgilendirme amaçlı yazılmış bir yazıdır. Olası bir sağlık probleminiz varsa önce doktorunuza danışın!

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap