Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Yaşamanın İpuçları

Mutlu Yaşamın ipuçları

Sağlıklı,mutlu,huzurlu bir yaşam için kulak arkası etmek istemeyeceğiniz, mutlu yaşamın ipuçları için 10 altın kural.

Sağlık ve mutluluk hayatımızdaki en değerli 2 şeydir. “Kaybedene kadar bir şeyin değerini asla anlamazsınız” cümlesi aslında bu iki kavram için oldukça doğrudur. Tabii ki, hepimiz sağlıklı bir yaşamın önemini biliyoruz ancak sağlıklı kalmak için sanki bazı insanüstü alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor gibi görünüyor. Halbuki durum hiç de öyle değil.

Yapılan bir araştırmadan kısaca bahsetmek isteriz bu konuda. Bu araştırmada yer alan ülke, Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Birleşik Devletleri, bütçesinin büyük bir kısmını sağlık hizmetlerine harcıyor ancak tüm gelişmiş ülkeler arasında hâlâ en düşük yaşam beklentisi oranına sahip ülkeler arasında yer alıyor. Global Research’te yayınlanan bir rapor, ABD hükümetinin kişi başına 9.400 $ harcadığını ve bu miktarın tüm gelişmiş ülkeler arasında en yüksek değer olduğunu, buna karşılık ise yaşam beklentisi oranı listesinde sadece 31. sırada olduğunu göstermiştir.

Hepimiz, bir şekilde sağlığımızın her zaman yerinde olmasını istiyoruz ancak bunu başarmanın doğru yolunu maalesef ki bilmiyoruz. Sağlıklı kalmak için insanüstü bir çaba sarf etmemize gerek yok sadece bazı yeni sağlıklı alışkanlıklar edinmeli ve günlük yaşamınızdaki kötü alışkanlıklardan kurtulmamız gerekmektedir. Bu sayede yaşamımız boyunca hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olabiliriz.

İşte bu yazımızda tam da buna değineceğiz. Daha sağlıklı ve daha mutlu yaşamanın ipuçları! Sizlerle bu yazımızda sağlıklı yaşam tarzı sırlarını paylaşacağız ve bu ipuçlarının günlük yaşamınıza nasıl dahil edileceğini işleyeceğiz. İşte sizler için hazırladığımız ve hepinizin daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz sağlıklı ve mutlu yaşamın ipuçları listesi;

1. Erken Kalkmak
2. Dengeli Bir Diyet Uygulamak
3. Egzersiz Yapmak
4. İyi Bir Uyku Çekmek
5. Kendinize Zaman Ayırmak
6. Sigara ve İçkiyi Bırakmak
7. İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak
8. Sık Seyahate Çıkmak
9. Disiplinli Bir Hayat Yaşamak
10. Kaçamak Yapmak

Sağlıklı ve Mutlu Yaşamın İpuçları

1. Erken Kalkmak

Mutlu Yaşamın ipuçları – Erken Kalkmaya gayret edin.

Sabah erken saatlerde kalkmanın faydalarını zaten biliyorsunuzdur. Bu, dünyadaki neredeyse tüm başarılı insanların farkında olduğu sağlıklı yaşam tarzı sırlarından biridir. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı çok olumlu bir şekilde etkiler. En güzel ve olağanüstü olanı ise güneşin doğuşuna eşlik edebilmektir.

Erken kalkmak, iş yerinde üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olur. Yoğun saatlerin yorucu kaosuna girmeden huzurlu bir zaman geçirerek sizi daha stressiz bir hâle getirir. Bu zamanı, okuyarak ya da egzersiz yaparak daha iyi kullanabilirsiniz. Erken kalkmak, günün gidişatını sizin lehinize çevirebilir.

İpuçları: Erken kalkmakta sorun yaşıyorsanız eğer bunu yavaş yavaş yapmaya çalışın. Her zamanki saatinizden 15 dakika önce kalkın ve birkaç gün boyunca buna alışmaya çalışın. Sonraki birkaç gün boyunca ise 15 dakika daha erken kalkın. Bu işleme devam edin ve yavaşça istediğiniz uyanma süresine doğru ilerleyin.

2. Dengeli Bir Diyet Uygulamak

Dengeli bir diyet uygulamanın önemini zaten önceki yazılarımızda da detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Dengeli bir diyet uygulama konusunda sık sık kaçırdığımız önemli bir şey var. O da sadece kalorilerle ilgili olmadığıdır. Birçok doktor ve spor hocası kalori hakkında dengeli bir diyetin tek odak noktasıymış gibi konuşur. Elbette bu diyetin önemli yönlerinden biridir ancak diyetinize birçok sağlıklı ve doğa tarafından verilen bağışıklık artırıcı gıdaları da dâhil etmelisiniz.

Akdeniz veya Japon diyetini takip etmeyi deneyebilirsiniz çünkü diyetlerinde çok fazla yeşil sebze ve deniz ürünleri vardır. Yeme alışkanlığınıza getirebileceğiniz küçük ama güçlü bir değişiklik, her türlü yağı (tereyağı gibi) zeytinyağı ile değiştirmektir. Aslında zeytinyağı, Akdeniz diyetlerinin özüdür. Yunanlılar, İtalyanlar ve biz Türkler yemeklerimizin %40’ının bir şekilde zeytinyağı ile yaparız. Yapabileceğiniz bir diğer olumlu değişiklik, kırmızı eti deniz ürünleri ile değiştirmektir. Bu sizi daha sağlıklı hâle getirecek ve vücudunuzun yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

3. Egzersiz Yapmak

Vücudumuzu sağlıklı ve formda tutmak ve kilo vermek için düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmalıyız. İnsanlar genellikle fiziksel egzersizi halter veya vücut geliştirme egzersizleri olarak algılarlar. Bunlar da harika alıştırmalardır ancak onlarla ilgili sorun, çoğumuzun sahip olmadığı çok fazla motivasyon ve irade gerektirmeleridir ve eğer egzersiz yapmaktan gerçekten hoşlanmıyorsanız, er ya da geç havluyu atma şansınız oldukça yüksektir.

Çabalarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için kendi egzersiz türünüzü seçmelisiniz. Sizin için neyin işe yaradığını ve ne tür egzersizlerden hoşlandığınızı bulun. Sabahları uzun bir yürüyüş yapabilir veya plaj boyunca koşabilir veya başka kardiyovasküler egzersizler yapabilirsiniz. Ana nokta, herhangi bir fiziksel aktivite yapmak istemiyorsanız, bunları yaşam tarzınıza dâhil etmek zordur.

4. Mutlu Yaşamın İpuçları İyi Bir Uyku Çekmek

Uyku, vücut hücrelerimizin doğal iyileşme süresidir. Vücudunuz ve beyninizin zindeliği uykunuzun kalitesine bağlıdır. Fiziksel sağlığınız ve duygusal sağlığınız büyük ölçüde uykuya bağlıdır. Uyku süresi beynin bilişsel işleyişi ile pozitif ilişkilidir. Sağlıklı bir uyku alışkanlığı geliştirmeli ve gerekirse uyku yardımı takviyeleri almalısınız. Monofazik bir döngüde (kesintisiz uyku dönemi) uyuyan çoğumuz için 6 ila 8 saat uyku bizim için zorunludur ancak, uyumadan önce yatakta akıllı telefon veya herhangi bir alet kullanmayın. Günlük yaşamınız geceleri 7 veya 8 saat uyumanıza izin vermiyorsa, bifazik veya Dymaxion döngülerinde uyumaya çalışın.

5. Kendinize Zaman Ayırmak

Sağlıklı kalmak sadece fiziksel sağlığınızla ilgili değildir, zihinsel refahınız da sağlıklı olma çabanızın önemli bir parçasıdır. Sizi bir şekilde strese sokacak her türlü aktiviteden veya mekândan kaçınmalısınız. Stres seviyenizi mümkün olduğunca azaltın ve kendinize zaman ayırın. Bu zamanı ailenizle veya arkadaşlarınızla geçirebilirsiniz veya okuyarak, meditasyon yaparak değerlendirebilirsiniz. Özellikle yatmadan önce yaparsanız çok daha iyi olur. Bu şekilde bu iki sağlıklı alışkanlığı maksimum fayda ile birleştirebilirsiniz.

Çeşitli çalışmalar sosyal medya kullanımının doğrudan depresyon ve kaygı ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca beyninizin normal sinir yolunu da değiştirir. Sosyal medyayı kesin ve gerçek hayatta aktif olmaya çalışın.

6. Mutlu yaşamanın ipuçları : Sigara ve İçkiyi Bırakmak

Alkol ve tütün, tüm dünyada doğal olmayan insan ölümünün en önemli iki nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2020 yılına kadar 6,8 milyon insan sadece sigara içtiği için hasta yatağında ölümü bekliyor. Eğer düzenli olarak sigara ve alkol içiyorsanız, derhal bırakmalısınız. Eğer bunu kendi başınıza yapmakta zorlanıyorsanız da, Yeşilay’dan destek alabilirsiniz. Araştırmalar, sigarayı ve alkol içmeyi bırakmanın herhangi bir kalp hastalığı olasılığını %85 oranında, inme ve kanser vakalarını ise %70 oranında azalttığını gösteriyor. Vücudunuzdaki her organın bu zararlı alışkanlıklardan olumsuz etkilendiğini kesinlikle biliyorsunuz. Bu nedenle, kendinize bir iyilik yapın ve tekrar sağlıklı olmak için sigarayı ve alkol tüketmeyi mümkün olduğunca hızla bırakın.

7. İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durmak

Bugün karşı karşıya olduğumuz bir diğer büyük salgın ise işlenmiş gıdaların oldukça yaygın ve kolay erişilebilir olması. Hemen hemen her işlenmiş gıda, tatlı olsun ya da olmasın kimyasal şeker içerir. Bu yapay şeker, yapay açlık ve diğer sorunlara neden olan yeme alışkanlıklarımızı değiştirir. İşlenmiş gıdaların tüketilmesi doğrudan obezite salgını ile ilişkilidir ve dolaylı olarak diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve felçlerle ilişkilidir.

İpuçları: Sadece doğal yiyecekler yiyin ve abur cuburları diyetinizden tamamen kesin. Şeker içeren işlenmiş gıdalardan kaçının.

8. Sık Seyahate Çıkmak

Sağlıklı yaşam için seyahat etmenin gerekli olması şaşırtıcı değildir. Seyahat etmek, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmenize çok yardımcı olur. Sizi vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirmesine yardımcı olan yeni ortamlara maruz bırakır. Seyahat etmek zihninizi yeniler, stres ve kaygıyı büyük bir düzeyde indirir. Ayrıca sizin için yeni perspektifler de açar. Dünyanın bir kitap olduğu ve seyahat etmeyenlerin sadece bir sayfasını okuduğu söylenir. Yılda en az 2 kez seyahat etmeye çalışın.

9. Disiplinli Bir Hayat Yaşamak

Hayatınızı disipline edin. Genel sağlığınız ve yaşamınız üzerinde inanılmaz bir etkisi vardır. Günlük aktiviteleriniz için basit bir rutini takip etmelisiniz. Bu, günlük yaşamınızda katı olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu, doğru beslenme ve yaşam tarzı ile yaşamınıza bir tutarlılık düzeyi getirmeniz anlamına gelir.

10. Kaçamak Yapmak

Mutlu Yaşamın ipuçları için ayda bir kez, kendiniz için kaçamak planlayın. Bu alışkanlık öncelikle, yukarıda bahsettiğimiz alışkanlıkları gerçekleştirmekte zorlananlar içindir. Ayda bir kez zengin bir yemekle kendinizi şımartabilirsiniz. Bunu yapmak size çok fazla zarar vermeyecektir. Ufak bir kaçamak planlamak genellikle hayatın monotonluğunu kırmanıza izin verir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap