Yaz aylarında sağlıklı bronzluk mümkün mü?

Ayak Bakımı

Sağlıklı bronzluk için besin tüketimi

Yaz aylarında sağlıklı bronzluk ne kadar mümkün? Sağlıklı bronzluk için hangi besinler tüketilmeli? Hepimiz yaz aylarında sağlıklı bronzluk ve güzel görünen bir tene sahip olmayı çok isteriz. Gittiğimiz plajlarda, uzandığımız şezlonglarda cilt kanseri ve erken yaşlanma olasılığını düşünmeden saatlerce güneşleniyoruz. Tüketeceğiniz bazı gıdalar sizi hem zararlı ışınlardan olabildiğince koruyacak hem de hızlı bronzluk sağlamanıza yardımcı olacak. Cildinizin sağlıklı ve canlı gözükmesi bazı beslenme önerileriyle mümkün. Bahsedeceğimiz besinlerle daha bronz bir görünüm elde edebilecek, cildinizi güneşin zararlı UV ışıklarına karşı koruma sağlayabileceksiniz.

KAYISI

sağlıklı bronzluk
sağlıklı bronzluk

En yaygın olarak Anadolu’da yetiştirilen kayısı sağlığımız açısından önemli bir meyvedir. Kayısının en önemli bileşeni karotenoid grubu maddelerdir. Karotenoid grubu maddeleri vücudumuzdaki antioksidan etkiye sahiptir. Beta karoten içeren kayısı meyvesi ciltte sağlıklı bir görünüm elde edilmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildin yenilenmesini de sağlar.

 

Somon

sağlıklı bronzluk
sağlıklı bronzluk

Içerisinde A vitamini bulundurarak doku, kemik, diş korunmalarını sağlamanın yanı sıra cildimizi koruyan en önemli besinlerden biridir. Somon tüketerek cilt yaşlanmanızı yavaşlatabilir ve yaz aylarında istediğiniz o muhteşem bronz görüntüye sahip olabilirsiniz.

 

 

Yumurta sarısı

yumurta sarısı
yumurta sarısı

Yine yumurta sarısı içerisinde A vitamini bulundurduğundan bizler için zengin bir besin kaynağı. Bu sebeple bronz görüntüye hızlıca sahip olma yolunda yumurta sarısı en etkili ve sağlıklı gıdalardan biridir. Yaz aylarında sıcak hava yüzünden yumurta yemeği kokusu yüzünden pek tercih etmiyor olabilirsiniz. Fakat sebzeli ya da otlu bir omlet, menemen gibi yumurta kokularını çok hissettirmeyen yemekleri tüketmenizi cildiniz için öneriyoruz.

HAVUÇ

havuç
havuç

Parlak turuncu rengini içeriğindeki karotenden alıyor. Havuç A Vitamini yönünden oldukça zengin ve potasyum yönüyle zengindir. Havuç tüketimi cilde sağlıklı bir pembelik veriyor ve güneşe çıkmadan tüketilen havuç bronzlaşmanızı hızlandıracak yüz ve boyun kırışıklıklarına sahipseniz giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Şeftali

sağlıklı bronzluk
sağlıklı bronzluk

Şeftali meyvesi yüksek oranda A vitamini içerir, hazmı kolaylaştırır ve büyük ölçüde detoks etkisine sahiptir. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan şeftali, tüketimi sayesinde sağlıklı bronzlaşmanıza ve cildinizin ışıl ışıl parlamasına etkili olacaktır.

Bronzluk etkisi yaratan Smoothie tarifi

sağlıklı bronzluk
sağlıklı bronzluk

4 adet kayısı

2 adet orta boy havuç

1 adet salatalık ve 1 adet şeftali

Ilk önce şeftali ve kayısının çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra tüm malzemeleri katı meyve sıkacağının içerisine atın. İşte hepsi bu kadar! Güneşe çıkmadan önce içerisine isterseniz buz atarakta servis edebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap