Evlerinizde Bulunan Sağlığa Zararlı 5 Tüketim Ürünü

Sağlığa zararlı ürünler

Evlerinizde Bulunan Sağlığa Zararlı 5 Tüketim Ürünü

Hepimiz evimizin gıda ihtiyaçlarını marketlerden, bakkallardan gerçekleştiriyoruz. Senelerdir bildiğimiz, güvendiğimiz ürünlere olan bağlılığımız sonucu genellikle de aynı ürünleri almaya devam ediyoruz. Bu aslında bizlerin damak tadımızdan da kaynaklanmaktadır. Aynı üründeki aynı tatları alacağımızın garantisi, yapacağımız yemeklerde kötü bir sürpriz olmayacağının güvencesi sonucu marka sadakatimiz oluşmuştur. Peki aldığımız ürünler ne kadar masum hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda biz evlerimizde bulunan sağlığa zararlı 5 tüketim ürününü merak ettik ve sağlığa zararlı olan en yaygın ev tüketim ürünlerini araştırdık. Yediğimiz gıdalardan soluduğumuz havaya kadar günlük olarak birçok toksik kimyasala maruz kalıyoruz. Sizler için bir liste hazırladık. Birçoğumuzun neredeyse her gün yediği ve çoğumuzun bilmediği zararlı kimyasallarla dolu evlerinizde bulunan sağlığa zararlı 5 tüketim ürününün listesini şu şekilde hazırladık;

  • Diyet Kola
  • Cips Çeşitleri
  • Konserve Ürünler
  • Yapay Çikolata (Süs Çikolatalar)
  • Kahve Kreması

Ayrıca bu listede yer alan tüm ürünlerin neden tam olarak tehlikeli olduklarını ve bunların her birinin içerdiği kimyasalları isimlendireceğiz. Bu, tüketicilerin sadece etiketleri okuyarak bu tür toksik ürünlerden uzak durmalarını ve kendilerini ve ailelerini güvende tutmalarını sağlayacaktır. İşte Kadınca Özel okurları için hazırladığımız evlerinizde bulunan sağlığa zararlı 5 tüketim ürünü…

Diyet Kola Sağlığa Zararlıdır

diyet kola
Diyet kolalarında bulunan aspartam maddesi sağlığınıza zarar verebilir.

Diyet kolaların normal kolalardan daha iyi olduğuna inanıyorsanız eğer yanılıyorsunuz demektir. İster normal kola ister diyet kola olsun her ikisi de sağlıksızlar. Aslına bakacak olursanız diyet kola normal koladan daha da kötüdür. Kola için zararlı kimyasallardan oluşan bir kokteyl diyebiliriz. Üzerinde diyet yazan gazlı içeceklerin tüketilmesi en kötü tercihlerden bir tanesidir.

Bir pazarlama harikası olarak öne çıkan diyet kolalar sandığınızın aksine, herhangi bir şekilde bir kişinin kilo vermesine yardımcı olmaz öte yandan kilo alımına katkıda bulunurlar.

Diyet kolalarında bulunan aspartam, BPA ve karamel renklendiriciler kilo alımını teşvik ederler. Bu kolalar ayrıca yangın geciktiricilerde ve roket yakıtında sıklıkla bulunan bir madde olan BVA da içerir. Yapılan bir çalışmada BVA’nın, infertilite ve tiroid fonksiyonu bozukluğu ile ilişkili olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle bu gazlı içeceklerden uzak durmak sağlığınız için yapabileceğiniz en faydalı tercihlerden bir tanesidir.

Cips Çeşitleri Sağlığa Zararlı Bileşenler İçerir (Çin Tuzu )

cips görseli
Cipslerde de ayrıca çin tuzu gibi bağımlılık yapan bazı bileşikler vardır.

Cipsler, sağlığa hiçbir yararı olmayan ve sıfır besin değeri veren, buna ek olarak zararlı GDO’yu da bünyelerinde barındırırlar. Bildiğiniz gibi GDO, tüm dünyada sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmış ve çeşitli sağlık sorunlarının nedeni olarak ilişkilendirilmişlerdir.

Cipsler kabarıktır ve dilimize çarptığı anda temel olarak parçalanırlar ve bizi çok fazla yemek yemiyormuşuz gibi hissettirir. Bu yüzden ne kadar yediğimizin farkında olmadan yemeğe devam ederiz. Bu durum da, sağlığa zararlı tüm bileşiklerin vücudumuza daha çok girmesine neden olur.  Cipslerde de ayrıca diğer zararlı tüketim ürünleri gibi bağımlılık yapan bazı bileşikler vardır.   

Konserve Ürünler Kanserojen Maddeler İçerebilir

konserve kutusu
Hazır konserveler kanserojen Maddeler İçerebilir

Konserve turşu, konserve zeytin, konserve salata sosları, şuruplar ve meyve suları gibi favori market ürünlerinin çoğu, sodyum benzoat ve potasyum benzoat ile doludur.

Bilim insanları, sodyum benzoatın sağlığa son derece zararlı olduğuna inanıyorlar. Bu kimyasallar, DNA’mızın mitokondrisine veya kontrol merkezine zarar vermektedirler. Potasyum benzoat, doğada sodyum benzoata oldukça yakındır. Siz siz olun satın almaya niyetlendiğiniz tüm ürünlerin içeriklerini okumayı ihmal etmeyin ve bu bileşenlerden herhangi birinin adını bir ürünün etiketinde bulursanız, o ürünü satın almaktan kaçının.

Yapay Çikolatalar Nelerdir? Yapay Çikolataların Zararları

Yapay çikolata şurubu
Palmiye yağının doğaya ve insan sağlığına zararları oldukça fazladır.

Yapay çikolata şurubu, çikolatalı süsleme ürünleri ve süt ürünü olmayan çırpılmış süsleme ürünleri genellikle zararlı bir kimyasal olan, polisorbat 60 (veya polioksietilen- (20) -sorbitan monostearat) içerir. Bu birleşim; mısır yağı, palmiye yağının zararlı bir kombinasyonudur. Bu kimyasal hayvanlarda ve insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilen bir kombinasyondur. Bildiğiniz gibi birçok Avrupa ülkesi içerisinde palmiye yağı olan birçok ürünün satışını ülkelerinde yasaklamış durumdalar. Palmiye yağının doğaya ve insan sağlığına zararları açısından sizler de aldığınız ürünlerde palmiye yağı içeriğinin olmadığına emin olun.

Kahve Kreması Zararlı mı ?

Kahve kreması
Hazır kahve kremaları itanyum dioksit içerdiğinden sağlığa oldukca zararlı sonuçları olabilir.

Marketlerde satılan aromalı kahve kremaları, sağlığımıza çok zararlı toksik kimyasallar içerir. En popüler kahve kremalarından bir tanesi de “titanyum dioksit” olarak bilinen çok zararlı bir kimyasalla birlikte gelir.

Titanyum dioksit, neredeyse tüm güneş koruyucularında kullanılan bir UV engelleyici ve beyazlatıcıdır. Yanlış okumadınız, işte bu zararlı kimyasal hem cildinizi korumak için kullandığınız güneş kreminizde hem de içmek için hazırladığınız kahvenin kremasında bulunur.

Eğer bu bilgi sizi gerçekten etkilediyse eğer hâlâ bu kahve kremalarını satın almak istiyor musunuz? Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, bu titanyum dioksit kimyasalının, farelerde doku ve karaciğer hasarına neden olduğu göstermiştir. Uzmanlar ayrıca 45 yaşın altındaki yetişkinlerde hafızayı düşürdüğünü tespit etmişlerdir.

Sonuç

Bakkal ve market alışverişlerinizde izlenmesi gereken en iyi kural, alacağınız ürünlerin içeriklerini okumak, işlenmiş gıdalarla dolu koridorlardan kaçınmak ve doğrudan organik bütün gıdaların sergilendiği alanlara yönelmek olacaktır. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap