Kabartma Tozunun Şaşırtıcı Faydaları ve Kullanım Alanları

CAnker yarası

Kabartma tozu, ihtiyaç duyduğunuz tariflerde sık sık kullandığınız, yükseltici bir madde ya da bir bileşendir diyebiliriz. Kabartma tozu kullanmanız gereken ancak kullanmadığınız tarifler örneğin kek ve kurabiye gibi yiyecekler kabarmaz ve dümdüz olurdu. Tabii tüm yemekler için kabartma tozu gerekmediğinden, diğer çeşitli şeyler için de kabartma tozundan faydalanabilirsiniz.

Mesela, kabartma tozu oldukça faydalı bir doğal temizleyicidir. Saçınız ve cildiniz için kabartma tozunu etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Kabartma tozu, her yerde bulunabildiğinden ve maliyeti oldukça düşük olduğundan, muhtemelen en uygun fiyatlı ve çok yönlü sağlık ve güzellik ürünüdür.

İşte bu yazımızda kabartma tozunun 7 şaşırtıcı faydası ve nasıl kullanılacağı hakkında bir araştırma yaptık. Gelin kabartma tozunun 7 şaşırtıcı faydası ve kullanımına bir göz atalım…

1. Dişleri beyazlatır
2. İdman temponuzu korur
3. Kötü kokuları bastırır
4. Mide ekşimesine engel olur
5. Güneş yanığına iyi gelir
6. Nasırları yumuşatır
7. Canker Yaralarını Tedavi Edin

1. Kabartma tozu ile diş beyazlatma

KArbonat ile diş beyazlatma
Diş beyazlatmada etkili

Kabartma tozu, ağız ve diş bakımı için de oldukça etkili bir yoldur. Kabartma tozu ayrıca etkili antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalara göre, kabartma tozu içeren diş macunu, diş plaklarından kurtulmada ve diş beyazlatmada diş macununa göre daha etkili olmaktadır.

Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir yöntemdir. Kabartma tozunu su ile karıştırarak diş fırçanıza sürün. Daha sonra da dişlerinizi fırçalamaya başlayın. Bu yöntem sayesinde dişlerinizde gözle görünür bir beyazlık elde edebilirsiniz. Ayrıca kabartma tozu gargarası, fırçalama sırasında gözden kaçabilecek dişler arasındaki ve çevresindeki çatlakları temizlemek için de mükemmel bir yöntemdir. Yarım çay kaşığı kabartma tozunu yarım bardak su ile karıştırarak birkaç saniye ağzınızın etrafında sallayın ve tükürün.

2. İdman temponuzu korur

KArbonat idman temponuzu korur
Egzersiz temponuzu korumak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Birçok sporcu kabartma tozunun dayanıklılığı artırdığını bildiği için spor esnasında sık sık kullanır. Kabartma tozu, özellikle yüksek tempolu idmanlar sırasında sizin en üst seviyede daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olan ekstra bir enerji artışı sağlayan yan maddedir.

Kas hücreleriniz yüksek tempolu idmanlar sırasında laktik asit adı verilen bir asit üretir. Laktik asit, sert egzersiz yaparken yanma hissi yaşamanıza neden olan ve hücrelerin içindeki pH’ı düşüren kasların yorgunluğuna neden olan şeydir. Kabartma tozu pH açısından zengin olduğu ve üretilen laktik asidi telafi edebildiği için sporcular tarafından tercih edilir. Böylece daha uzun süre devam etmenizi sağlar. Yapılan bir araştırma, insanların egzersiz yapmadan önce biraz kabartma tozu tükettiklerinde, tüketmeyenlere oranla yaklaşık 4,5 dakika daha uzun süre devam ettiklerini bulmuştur. Bu, en yüksek eforda 4.5 dakika daha uzun süre idmana devam etmek anlamına gelmektedir. Bu oran, günlük bir antrenman için çok fazla görünmese de bir yarışmadayken tüm sonucu etkileyebilir.

3. Kötü kokuları bastırmada etkili yöntem

KArbonat ve kötü kokuların yok edilmesi
Kötü kokuları bastırmada yardımcı olur.

Çok az insan bunu bilse de kabartma tozu genellikle deodorantlarda bulunmaktadır. Çünkü kabartma tozu kokuları emmek için mükemmel bir silahtır. Benzer şekilde, kötü kokuyu bastırması için veya kokuyu azaltmak için buzdolaplarınızda veya banyolarınızda açık bir kabartma tozu kutusu bırakabilirsiniz. Bu antimikrobiyal özellikleri sayesinde oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Bildiğiniz gibi insan teri aslında kokusuzdur ancak cildimizdeki bakteriler, asidik özellikler taşıdığından dolayı kokmaya başlar. Kabartma tozu, ter kokusunu tamamen kesmez ancak ter kokusunu önemli ölçüde azaltır. Tıpkı bir deodorantı koltuk altınıza sıktığınız gibi kabartma tozunu da koltuk altlarınıza sürebilirsiniz.

4. Mide ekşimesine engel olur

Mide ekşimesi görseli
Mide ekşimesi ve reflu tedavisinde kullanılabilir

Mide ekşimesi veya reflü, mide asidinin boğazdan yukarı doğru çıkmasına denir. Mide ekşimesi, sizi oldukça rahatsız eden ancak nispeten de sağlığa zararsız bir durumdur.

Genellikle, insanlar asitli veya baharatlı yiyecekler tükettikten sonra mide ekşimesi problemleri yaşarlar. Bununla birlikte, kronik mide ekşimesi yemek borusunda kalıcı ve kritik hasarlara yol açabilir.

Kabartmatozu, mide asidini nötralize etmeye yarayan oldukça faydalı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek yapmanız gereken bir çay kaşığı karbonatı, soğuk içme suyunda eritmek ve karışımı içmektir. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Hazırladığınız kabartma tozu karışımını bir kerede yutmamanız gerekir. Çünkü bu midenizde şişkinlik hissetmenize yol açabilir.

5. Güneş yanığına iyi gelir

Güneş yanığına iyi gelir
Güneş yanığına iyi gelir

Güneş yanığının neden olduğu kaşıntılı cilt, kabartmatozu banyosu ile tedavi edilebilmektedir. Çoğu cilt rahatsızlığı için bile, kabartmatozu iyi bir tedavi yöntemi olarak sayılmaktadır. Böcek ısırıklarının ve sokmalarının kronik kaşıntısını ve tahrişini azaltmada da oldukça etkili bir yöntemdir. Vücudunuzda etkilenen yerlere kabartmatozu ve biraz su ile ovalayarak uygulayabilirsiniz. Özellikle jakuzi veya küvetiniz varsa Ilık bir banyo suyuna 1-2 kaşık kabartma tozu ekleyin. Kendinizi en az 30 dakika boyunca suyun içerisinde bırakın. Bu, kabartma tozunun etkilenen alanlara tamamen nüfus etmesini sağlayacaktır.

6. Nasırları yumuşatır

NAsır görseli
Ellerde ve ayaklarda oluşan nasırların yumaşamasında önemli rol oynar.

Nasırlar, sürekli olarak sürtünme ve baskı oluşturulan bölgelerde oluşan sert, pürüzlü yaralardır. Nasırlar en çok ayaklar üzerinde yaygın olarak oluşur, çünkü düzenli olarak baskı altındadırlar. Bir diğer taraftan ise gitaristlerin ellerinde ayırt edici nasırlar gelişebilmektedir çünkü sürekli aynı bölge sürtünme ile tahriş olmaktadır.

Ancak bilinenin aksine oluşan nasırlar bizi tehdit değil, aksine korumaya çalışırlar. Ancak çirkin gözüktüklerinden dolayı bunları yumuşatmak veya azaltmak isteriz. Kabartmatozu, nasırlarınızı yumuşatmakta size yardımcı olabilir. Nasırlı bölgeleri bir kabartmatozu banyosuna yatırmak, nasır ağrılarını hafifletebilir ve pürüzlü lekeleri tıraş edecek kadar yumuşatabilir.

7. Canker Yaralarını tedavi edin

canker nedir görseli
Canker ağız içinde ve dışında olaşabilen yara çeşididir.Kabartma Tozunun yaralarada kullanılması

Canker, ağız içinde oluşan küçük dairesel ülserlerdir. Ağızda oluşan küçük yaralar çok fazla ağrıya ve tahrişe neden olabilir. Çok önemli bir problem olmasa da genellikle asitli veya baharatlı yiyeceklerden dolayı oluşurlar. Bu yaralar genellikle birkaç gün içinde kendi kendilerine iyileşirler ancak iyileşme süreci boyunca sürekli sizi rahatsız ederler.

Kabartmatozu ve su ile ıslattığınız pamuğu ağız yaralarınıza sürebilir ya da bir bardağa hazırlayacağınız kabartma tozu ve su ile gargara yapabilirsiniz. Uzmanlar, bu yöntemlerin canker yaralarını ve ağızda oluşan ağrıların hızla iyileşmesinde etkili olduğunu bildirmişleridir.

Sonuç

Kabartma tozunu muhtemelen mutfağınızda yemek yapmak amaçlı kullanıyordunuz. Ancak kabartma tozunun sağlık, güzellik ve temizlik amaçlı kullanabileceğinizi ve bunları çok basit uygulamalarla gerçekleştirebileceğiniz görmüş oldunuz. Kabartmatozu ile uygulayacağınız bu yöntemler son derece ucuz, bu yüzden evinizde tutmak için birkaç kutu alabilirsiniz. Dişlerinizi beyazlatmak, ağızda oluşan yaraları tedavi etmek veya nasırları yumuşatmak. Dilediğiniz uygulamayı gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan sadece birkaç kutu kabartma tozu sadece.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap