E Vitamini – Sivilceye (Akne) yatkın olan ciltlerin bakımı nasıl olmalıdır

sivilce akne tedavisi e vitamini

E Vitamini Akne Tedavisinde Faydalı mı, Zararlı mı? Sivilce-Akne Tedavisi E Vitamini Araştırmaları

E vitamini, potansiyel bir akne tedavisi olarak bilinen en önemli antioksidanlardan sadece biridir.

Beslenme açısından, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi (anti-enflamatua), için gerekli olan hücre yenilenmesine yardımcı olabilir. Bu özelliklerin, aşağıdaki gibi kronik yaraların tedavisinde ve akne tedavisinde yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sivilce tipleri aşağıda yer almaktadır.

 • Nodüller
 • Kistler
 • Papul
 • Püstüller
 • Yara izleri (yukarıdakilerin herhangi birinden dolayı)

Teorik olarak, E vitamini akne ve sivilce tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir, ancak bu yöntem diğer sivilce ve akne tedavisinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Her yüz tipine, yağ oranına, hormonel değişime göre farklı sivilce-akne oluşumları gözlenmiştir. Bu konu, klinik araştırmalar ve test sonucu E vitamininin, sivilce tedavisinde kullanılmasının inceliklerini de bizlere göstermiştir.

Ek olarak, E vitamini uygulamak, e vitamini takviyeleri almak arasındaki farkı görmezden gelmemek çok önemlidir.

Eğer sivilce-akne problemi yaşıyorsanız bu araştırma yazısının söyledikleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve E vitamini denemeden mutlaka dermatologla konuşmanız gerektiğini sakın göz ardı etmeyin.

Sivilce-Akne Tedavisi Araştırması


Sivilce tedavisi söz konusu olduğunda en çok tercih edilen yöntemlerin başında, E vitamini içeren topikal ürünlerin en iyi sonucu verdiği gözlemlenmiştir. E vitamin eksikliğinin önüne geçebilmek için yemeklerinizde E vitamini aldığınızda emin olmalısınız. Dışardan alınan bazı destek E vitaminleri, doğal yoldan alınan E vitaminlerinden daha düşük seviyelerde olabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Bir Araştırma

3 aylık bir süre içinde şiddetli sivilce-akne tedavisi gören vakalarda, Tropikal E vitami ve çinko eklenerek uygulanan sivilce tedavisinin etkili olduğu gözlenmiştir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu testlerin E vitamininin gerçekten işi yarayıp yaramadığını kestirmek oldukça zordur.(1)

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Doktorunuza danışmadan E vitamini yüklemesi yapmanız, bazı semptomları tetikleyebilir. Eğer E vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız en yakın sürede doktorunuza danışın. Sivilce-Akne tedavisi e vitamini

Tropikal E vitaminleri genellikle yağlar, serumlar veya krem şeklinde satılırlar. Bu tarz ürünler akne tedavisi esnasında ciltte oluşan lekeleri azaltmak ve kabuk oluşumunu önlemek için farklı vitaminler ile karışımlar yapılarak satılabilirler. Bu vitaminler A ve C vitaminleridir.

Ayrı bu formüller yaşlanma karşıtı kremler ile karıştırılarak kullanılabilirler.

Sivilce tedavilerinde E vitamini (alfa-tokoferol) içeren kremler tercih edilebilir. Başka bir seçenek, saf E vitamini yağını jojoba gibi hafif bir taşıyıcı yağ ile birleştirmek ve daha sonra doğrudan sivilcelerin oluşturduğu lekelerinize hafifçe uygulamaktır.(2) 

Yemekleriniz ile birlikte E vitamini almanız çok önemlidir.

Aşağıda yer alan gıdalar, E vitamini almanız açısından oldukça zengin besin değerlerine sahiptir.

 1. Çiçek yağı
 2. Ayçiçek yağı
 3. Mısır yağı
 4. Soya yağı
 5. Badem
 6. Ay çekirdeği
 7. Fındıklar
 8. İşlenmemiş tahıllar

Beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam kalitenizi tedavi süresince kontrol altında tutmanız, oluşacak E vitamini eksikliğinde ise doktor kontrolünde tedaviye başlamanız önerilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, yetişkinler için önerilen günlük E vitamini miktarı 15 miligramdır (mg). Emziren kadınların günde biraz daha fazla veya 19 mg’a ihtiyaçları vardır.

E vitamini eksikliğinin semptomlarının olup olmadığını anlamak her zaman kolay değildir. Doktorunuz yapacağı testlere istinaden, E vitaminine ihtiyacınız olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Doktorunuza danışmadan ve test sonuçlarında E vitamini eksikliği çıkmamasına rağmen kullanırsanız sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

E Vitaminin Dezavantajları

Tropikal E vitamini cildinize zarar vermez. Bununla birlikte özellikle yağlı cildiniz varsa, yağ ve krem ​​bazlı versiyonların bazı dezavantajları olabilir.

Yağlı formüller kullanmak gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu uygulamalar aktif yağ bezlerine çok fazla yağ ekleyebilir ve sivilcenizi daha da kötüleştirebilir.

Birçok yiyecek E vitamini zengini olduğu için dışardan E vitamini almamız bazı riskleri beraberinde getirebilir. Cildinize saf E vitaminini uygulamadan önce yağı daha hafif yağlarla seyrelterek kullanmanız önerilir. Çok fazla E vitamini aldığınızı düşüyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap