Kolajen Nedir ? Kolajenin Mucize Yararları Ve Güzelliğe Etkisi

Kozmetik dünyasında, cilt bakım ürünlerinde, ‘pahalı içerik’ olarak gösterilen kolajen, vücudun temel taşlarından biridir. Kolajen eksikliği, cilt güzelliğini olumsuz etkiler. Cilt bakımı ile ilgili kozmetik ürünlerde en önemli maddedir.

Kolajen Nedir? Kolajenin Yararları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cilt güzelliğinin yanı sıra birçok faydası bulunan bu madde, bir tür amino asittir. Bunun yanı sıra 16 çeşit kolajen türü bulunmaktadır. Kas, kıkırdak, kemik ve cilt bakımına yardımcı olan ve vücut dokularını güçlendiren bir maddedir. Yunanca yapışkan anlamına gelen ‘kolla’ kelimesinden türemiştir. Yapışkan ve aynı zamanda sert bir maddedir. Kolajenin yararları şu şekildedir:

1- Vücudun kas ve bağ sistemini güçlendirin ve daha dayanıklı hale getirir. Özellikle sporcuların tercih ettiği bir maddedir.
2- Tırnak yapısı, cilt yapısı ve saç yapısı için faydalıdır.
3- Kemikleri sertleştirir ve yoğunluk yüzdesini artırır. Kemik gelişimini olumlu yönde etkiler.
4- Kalp-damar yapısını olumsuz etkileyen yağ tabakalarını ortadan kaldırır. Yağ tabakalarını ortadan kaldırarak, kan dolaşımını olumlu yönde etkiler.
5- Bağırsak sendromunun meydana getirdiği hasarı ortadan kaldırır. Bağırsak duvarının tamirinde önemli rol oynar.
6- Kornea için oldukça faydalıdır. Göz tedavisinde önemli rol oynar.

Kolajen
Kolajen hakkında mucizevi bilgiler

Kolajenin Mucizevi Etkileri İle Tanışın

Sağlıklı bir vücutta, sağlıklı bir cilt meydana gelir. Vücudun ihtiyacı olan kolajenin alınması, cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı olmasında önemli rol oynar. Cildin alt kısmında, cildi sıkı tutan bağlar, kolajen sayesinde güçlenir ve gergin hale gelir. Bu durumda cildiniz daha pürüzsüz hale gelir.

Güzelliği doğrudan etkileyen bu madde, kozmetik dünyasının en önemli içeriğidir. Hazır kolajen ürünlerini alarak veya bu maddeyi içeren gıdaları tüketebiliriz. Kolajenin yararları, çilek, yeşillik, mandalin, portakal, avokado, sarımsak ve ceviz gibi gıdalarda bulunuyor. Bu C vitamini gıdalarla, cildinizi gençleştirebilirsiniz.

Gıdaların yanı sıra kozmetik dünyasında, C vitamini içeren kremler satın alınabilir. Gençleştirme kremlerinde bu madde en önemli maddedir.

Kolajen İle Gençleşme

Cildin yaşlanmasında en önemli etkenler, stres, güneş, şeker ve aşırı şeker tüketimi etkili rol oynamaktadır. 25 -30 yaş arasında kolajen üretimi azalmaya başlar. Buna bağlı olarak ciltte yaşlanma belirtileri başlar. Bayanlarda menopoz döneminin başlamasıyla birlikte vücutta kolajen kaybı başlar.

Düzenli bir şekilde C vitamini alımı, vücut için çok önemlidir. Kolajenin yararlari kategorisinde C vitamini içeren gıdalar önemli yer tutar. Bunun yanı sıra prolin ve glisirin içeren gıdaların da tüketilmesi, kolajen için önemlidir. Hidroksiprolin ve diğer önemli protein çeşidi olan hidroksilizin amino asit, kolajendeki iki önemli maddedir. Prolin ve glisirin içeren gıdalar şu şekildedir:

1- Deniz ürünleri, vücut sağlığı için çok önemlidir. Omega 3 vitaminin yanı sıra Prolin ve glisirin içerir.
2- Hayvansal gıdalarda yüksek miktarda prolin ve glisirin bulunur.
3- Bitkisel ürünlerde Ruşeym, yüksek miktarda prolin ve glisin içerir.

Kolajenin korunmasını sağlayan en önemli maddelerden biri de fitobesinlerdir. Bu madde kırmızı meyvelerde bulunur. Özellikle kızılcık, kiraz, ahududu ve çilekte bulunur.

Sıvı Kolajenin Yararları Nelerdir? Sıvı Kolajen Nasıl Kullanılır?

Sıvı ürünlerin en önemli özelliği, kan dolaşımına karışarak tedavi işlemini hızlandırmasıdır. Doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullandığınız sıvı kolajenin yararları şu şekilde sınıflandırılabilir:

1- Erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Sarkan, kırışan ve yağlanan cildi daha pürüzsüz ve daha sağlıklı hale getirir. Cildin kuruması veya yağlanması, kolajen eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur.
2- Derinin iç kısmındaki damarları genişleten ve kan dolaşımını hızlandıran kolajen, cildin temel yapısını tamir eder.
3- Eklemlerde meydana gelen gerginlik ve hareket kısıtlılığı, bu sıvı sayesinde daha esnek hale gelir. Hareket kısıtlılığı ortadan kalkar. Eklem sağlığının korunmasında bu madde önemli bir yere sahiptir.
4- İncelen ve zayıflayan saçlar için destekleyici bir besindir. Saç köklerinin güçlenmesi, buna bağlı olarak saçın daha gür ve daha parlak olması bu maddeye bağlıdır.
5- Yaraların geç iyileşmesi, vücuttaki kolajenin eksilmesinden kaynaklanmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kolajenin alınması ile birlikte, vücuttu meydana gelen yaralanmalar da kısa sürede tedavi olacaktır.
6- Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasında etkili rol oynar. Sindirim sisteminin çalışma performansını artırır. Bağırsak ve mide şişkinliğini ortadan kaldırır.
7- Damar, yağ ve diğer dokuları düzenleyen bu madde, selülit düzenleme özelliğine sahiptir. Selülitlerin azalmasında önemli rol oynamaktadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap