Hafif Şampuan Saçınızın Sağlığına Nasıl Yardımcı Olur

Mükemmel saç ürününü ararken, birisi “hafif” bir şampuan kullanmanızı tavsiye etmiş olabilir.

Bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz endişelenmeyin. Senin için bu yazımızda hafif şampuan’ın tüm inceliklerini anlatıyor olacağız.Hafif şampuan ile ilgili tüm detaylar ;

Hafif şampuan nedir?

Hafif şampuanlar, diğer şampuanlara kıyasla daha yumuşak ve genellikle daha zararsız temizleme maddeleri (deterjanlar ve yüzey aktif cisimleri) içeren şampuanlardır.

Zararlı ürünler saçtaki  kiri temizlemeye yardımcı olur, ancak tipik temizleme ve zararlı bileşen içeren şampuanlar saçı pürüzlü, kıvırcık ve karışıklığa eğilimli hale getirirler.

hafif şampuanlar ayrıca saçları yumuşak tutmak için hacimlendirme (kondisyonlama) maddeleri ve genellikle doğal yağlar veya botanik özlerden yapılmaktadır

Hafif bir şampuan bu kriterlerden herhangi biri için mükemmel bir seçim olabilir:

 1. Saçlarınızı her gün yıkamanız gerekir.
 2. Saçlarınız kimyasal veya ısı nedeniyle zarar görür.
 3. Saçlarınız kuru veya kırılgandır.
 4. Güzel saçların var.
 5. Kepek var.
 6. Saç dökülmesi yaşıyorsunuz.

Hafif şampuanlar yağ ve kiri temizleyebilir ve saçınıza zarar vermeden bunu yapar.

Yine de, saçlarınız çok yağlıysa veya saçlarınızda jel, saç spreyi veya köpük gibi çok sayıda şekillendirici ürün kullanıyorsanız, daha güçlü bir açıklayıcı şampuan saç bakım rutininizde hala bir yere sahip olabilir.

Saçlarınızda ve saç derinizde hafif şampuan kullanmanın faydaları

Hafif bir şampuanı daha güçlü bir şampuandan ayıran şey, sürfaktanlar ve deterjanlar olarak bilinen güçlü temizleme maddelerinin olmamasıdır. Sürfaktanlar ve deterjanlar saçlarınızdaki kalıntı, yağ ve kirlilikten kurtulmak için sabun benzeri bileşenlerdir.

Daha güçlü temizleme şampuanları (temizleme şampuanları gibi) genellikle aşağıdaki temizleyicilerden bir veya daha fazlasını içerir:

 • amonyum lauril sülfat
 • amonyum lauret sülfat
 • sodyum lauril sülfat
 • trietanolamin lauril sülfat
 • trietanolamin lauret sülfat
 • disodyum oleaminesülfosüksinat
 • sodyum dioktilsülfosüksinat
 • Bu güçlü temizleyiciler nedeniyle, temizleyici şampuanlar, ekstra temizliğe ihtiyaç duyduğunuzda gerçekten daha az sıklıkta kullanılır.

Hafif şampuanlar sürfaktanlar ve deterjanlar içerir, ancak şampuanları temizlemek için kullanılan temizlik maddeleri kadar güçlü değildirler.

Hafif şampuanlarda kullanılan yüzey aktif madde ve deterjan örnekleri şunları içerir:

 1. kokamidopropil betain
 2. uzun zincirli amino esterler
 3. ammonioesters
 4. setiltrimetilamonyum klorür
 5. polioksietilen yağ alkolleri
 6. polioksietilen sorbitol esterleri
 7. alkanolamidler
 8. sodyum lauraminopropionat

Daha yumuşak saç temizleme ürünlerinin üstünde, hafif şampuanlar doğal yağlar, silikon veya proteinler şeklinde ilave bakım maddeleri içerir. Örnekler:

 1. hidrolize ipek ve hayvansal protein
 2. amino asitler
 3. Gliserin
 4. dimetikon
 5. propilen glikol
 6. keratin
 7. doğal veya uçucu yağlar
 8. bitki özleri
 9. shea yağı
 10. pantenol ve provitaminler gibi vitaminler

 11. Hafif şampuanlarda kullanılan bileşenler birçok fayda sağlar. Hafif şampuanlar:
 • kafa derisini tahriş etmez
 • kafa derisini temizle, ama aşırıya kaçmaz
 • saç dökülmesine neden olmaz
 • hasarlı veya kuru saçların onarılmasına yardımcı olur
 •   Kuru saçlar için hafif şampuan

Kuru saçlar, saçlarınız yeterince nem tutmadığında gelişir. Hafif şampuanlar, hafif temizlik ve iyi bakım sağladıkları için kuru saçlar için mükemmel bir seçimdir, ancak saçlarınızın çok ihtiyaç duyduğu doğal yağlardan ayırmaz

Kuru saçlarınız varsa, şampuandan sonra her zaman bir saç kremi kullanın ve duş aldıktan sonra saç yağları veya saç kremi uygulayın.

Saç dökülmesi için hafif şampuan

Tüm saç dökülmeleri önlenemese de, özellikle yaşlandıkça, saç folikül iltihabını tedavi ederek saç dökülmesini yavaşlatabilirsiniz. Hafif bir şampuan kullanmak, folikülü zamanla tahriş etmenize ve zarar vermenize engel olabilir.

Saç dökülmesi veya incelmesi yaşıyorsanız, kafa derinizin kırılmasını ve kurumasını önlemek için hafif bir şampuan kullanın. Yanlış saç ürünleri saçları kurutabilir ve kırılmasına neden olarak daha fazla saç dökülmesine neden olabilir.

Yağlı saçlar için hafif şampuan

Yağlı saçlarınız varsa, muhtemelen haftada en az bir kez daha güçlü bir şampuan kullanmak isterteyebilirsiniz. Bu arada, hafif bir şampuan hala fazla yağı gidermek için yeterli temizleme gücüne sahiptir ve günlük kullanım için uygun olacaktır.

Silikon içeren hafif şampuanlardan (siklometikon ve dimetikon gibi) kaçınmak isteyebilirsiniz. Parlaklık ekleyebilmelerine rağmen, saçlarınızı daha yağlı hissettirebilirler.

İnce saçlar için hafif şampuan

Şampuanlar, kırılmayı önlemek ve saçı yumuşak tutmak için ince saçlar için iyi bir seçenektir. Aşağıdakiler gibi bir kıvam arttırıcı madde içeren hafif bir şampuan tercih edin:

 • amino asitler
 • biyotin
 • jinseng
 • nane yağı

Kıvırcık saçlar için hafif şampuan

Kıvırcık veya dalgalı saçlar kuru olma eğilimindedir, çünkü yağ telleri düz saçlar kadar kolay kaplayamaz. Kıvırcık saçlar yumuşak kalmak ve kabarmayı önlemek için daha fazla neme ihtiyaç duyar.

Kıvırcık saçlı insanlar, kabarmayı önlemek ve buklelerini tanımlamak için hafif bir şampuan kullanmalıdır, ancak her gün şampuanlamamaya dikkat etmelidirler.

Renkli veya kimyasal işlem görmüş saçlar için hafif şampuan

Şampuanlar, renkli veya kimyasal olarak işlem görmüş saçlar için harikadır, çünkü genellikle rengi sabitleyen veya daha fazla saça zarar veren kimyasal maddeleri içermezler.

Kepek için hafif şampuan

Güçlü kimyasallar, kafa derisini kurutup alttaki hücrelerin daha fazla yağ üretmesini sağlayarak kepeği daha da kötü hale gelmesine neden olurlar.

Kepekle mücadele etmek için, katkı maddesi olarak çinko pirition içeren hafif bir şampuan kullanmayı tercih edin.Az kimyasallı şampuanlar kepek hücrelerinin coğalmasını yavaşlatır ve dökülmeyi önler.

Bebeklerde hafif şampuan kullanabilir misiniz?

Bebeklerde Saç derisi çok fazla yağ üretmediği için bebekler için hafif bir şampuan tercih edilebilir. Özel olarak formüle edilmiş bebek şampuanları yetişkin şampuanlarından daha hafif olmalabilir ve tahrişi önlemek göz yanmasına karşı bazı bileşenler bulundurabilirler.

Hafif şampuan nereden alınır

Şampuanlar her zaman “hafif” olarak bilinmezler, ancak hafif bir şampuanın süpermarketlerde, eczanelerde veya internet sitelerinde bulunması zor değildir.

Sülfat içermeyen (sodyum laurel sülfat veya sodyum lauret sülfat gibi), ancak silikonlar, proteinler ve yağlar gibi iyileştirici maddeler içeren şampuanları tercih etmeniz daha doğru olur.

Şampuanlar, normal veya arındırıcı şampuanların aksine, hasar veya tahriş olmadan temizlik sağlar ve saçınıza ekstra bakım sunar.

Birçok şampuan, amaçlandıkları saç türüne göre pazarlanır. Yağlı saçlar için şampuanlar daha güçlü temizlemeyici  özelliklerine sahipken, renkli, kimyasal olarak işlemden geçirilmiş, ağartılmış veya kuru saçlar için olanlar, yağ giderimini azaltmak için daha hafif ürünler kullanır.

Bebek şampuanları genellikle en hafiftir ve gözleri tahriş etmezler.

Yine de, saçlarınız için en uygun şampuan türünü seçtiğinizi bildiğiniz için etikette listelenen özellikleri kontrol edebilirsiniz.

 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap