Saç Derisi Kokusu Neden Olur? Bitkisel Çözüm Önerileri

saç derisi kokusu neden olur

Saç Derisi Kokusu Nasıl Geçer?

 

saç derisi kokusu
saç derisi 

Saç derisi kokusu anlaşıldığı üzere saç diplerinde oluşur ve her yaşta insanın başına gelebilir. Yağlı saçlara sahip olan kadınlarda bu durum daha sık görülür. Bunun sebebi yağlı saçların çevredeki kötü kokuları ve kiri kolay emmeye yatkın olmasıdır. Sürekli olarak saçlarınızı yıkasanız bile saç derisi kokusu yaşayabilirsiniz. Hatta ve hatta yağlı saç tipine sahipseniz, saç derisi kokusu beraberinde sivilce oluşumuna da sebep olur. Beslenme alışkanlığınız, hormonsal değişimler ve kimi hastalıklar da saç derisi kokusuna neden olmakta. Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa evde uygulayacağınız bazı yöntemlerle saç derisi kokusundan kurtulabilirsiniz.

Limon

saç derisi kokusu
saç derisi bakımı için limon

Bir bardağa su koyun ve bir bütün limonun suyunu sıkın. Temiz olan saç derisine bu işlemi spreyli şişe yardımıyla uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra sadece su ile durulayın. Ayrıca limon suyu saç derisindeki kokuya çözüm olmanın yanı sıra, pürüzsüz ve canlı bir saça sahip olmanızı da sağlayacak.

Portakal Kabuğu

saç derisi kokusu
saç derisi

2 adet portakalın kabuklarını soyarak küp şeklinde ince halde doğrayın. Bir kavanoz ya da benzer şeyler kullanarak portakal kabuklarınızın içine bir fincanda elma sirkesi ilave edin. 2 hafta boyunca bu karışımı dolapta muhafaza ederek bekleyin. Her gün ter ve yüz ederek karışımı çalkalayın ve 2 hafta sonrasında kavanozun içinde bulunan sadece sıvı kısmı spreyli bir şişeye alın. Haftada 2 kez bu işlemi saç diplerinize uygulayın. Uyguladığınız işlemi yarım saat saçınızda beklettikten sonra yıkayın.

Bal Ve Tarçın

saç derisi kokusu
saç derisi için bakım 

Saç derisi kokusuna çözüm olarak bal ve tarçın oldukça etkili ve doğal yöntemlerdendir. Bal ve tarçının anti bakteriyel bir etkisi vardır ve saç diplerine bakım yapar. Bir bardak su içerisinde 1 çay kaşığı tarçını ekleyin ve 5 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra karışımın içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve karıştırın. Bu işlemi saç derinize masaj olarak uygulayın. Ilık su yardımıyla saçlarınızı ilk olarak durulayın sonrasında şampuan ile yıkayın. Haftada bir kez bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

Çay Ağacı Yağı

saç derisi kokusu
saç derisi bakımı

Çay ağacı yağı mikrop öldürücü bir etkiye sahiptir. Saç derisinde meydana gelen kötü kokuya son verir ve kepek problemi olanlar içinde etkili bir çözümdür. Bardağa koyduğunuz suyun içerisine bir miktar çay ağacı yağı ekleyin. 20-30 dakika saçınızda bekletin ve sonrasında şampuanla saçınızı yıkayın. Bu işlemi şampuanınıza 2-3 damla ekleyerek de yapabilirsiniz. Her iki yöntemde haftada sadece 1 kez yapılmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap