Hamilelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Normalde hamileyken seks yapmak tamamen güvenlidir. Size zarar vermeyen herhangi bir cinsel aktivite, anne karnında amniyotik sıvı tarafından korunduğu için bebeğinize zarar vermez. Seks yaptığınızda hareketleri hissedebilirler ama zarar görmezler. Hamilelikte cinsellik, bebeğiniz doğduktan sonra hangi doğum kontrol yöntemini kullanmak isteyebileceğinizi düşünmeye başlamak için ideal bir zamandır.

Hamilelikte Seks Bebeğime Zarar Verebilir Mi?

Hamilelik sırasında seks yapmak güvenli, sağlıklıdır ve bebeğinize zarar vermez. Bir erkekle seks yapıyorsanız, penisi vajinanızın ötesine geçemez, bu yüzden bebeğinize ulaşmaz. Bebeğiniz sıvı dolu bir torba ile korunur ve uterusunuzun güçlü kasları ve kalın mukus tıkacı rahim ağzınızı kapatır ve enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olur. Sonuç olarak, bebeğiniz iyice mühürlendi.

hamilelikte cinsellik

Bunun tek istisnası, şiddetli kanamanız varsa, sularınız kırılmışsa, rahim ağzınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, ikiz bekliyorsanız veya daha önce erken doğum geçirdiyseniz. O zaman ebeniz, hamileliğinizin bir kısmı veya tamamı için belirli cinsel ilişki türlerinden kaçınmanızı tavsiye edebilir.

Hamilelik Sırasında Seksi Farklı Hissedecek Miyim?

Hormonların neden olduğu birkaç fiziksel değişiklik hissedebilirsiniz, örneğin aşağıda daha az kayganlaşma, bu da penetratif seks yapıyorsanız biraz rahatsızlığa neden olabilir. Öyleyse bu olursa paniğe kapılmayın. Diğer kadınlar hamileyken kendilerini daha ıslak hissettiklerini söylüyorlar. Ve en iyi haber? Orgazm aslında hamilelik sırasında yoğunlaşır (buna kramplar veya kas spazmları eşlik edebilir).

Hamileyken Yine De Cinsel Yolla Bulaşan Bir Enfeksiyon Kapabilir Miyim?

Evet, hamilelik kadınlara veya bebeklerine koruma sağlamaz, dolayısıyla yine de enfeksiyon kapabilirsiniz. Siz veya eşiniz hamileyken birbirinizden başka biriyle seks yapıyorsanız, prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Hamilelikte Cinsellik Dürtülerim Etkilenecek Mi?

Bu kadından kadına değişir. Genel bir kural olarak, bu zamana kadar hamileliğine hem fiziksel hem de duygusal olarak daha iyi uyum sağlayabildikleri için, çoğu kadında ikinci trimesterde cinsel dürtü artar. Bazı kadınlar hamilelik sırasında kendilerini daha çekici hissederler ve partnerleriyle daha yakın olmak isterler. Tersine, diğer çiftler hamileliği tehlikeye atma olasılığı konusunda büyük endişe duymaktadır. Bu, libido azalmasına neden olur.

İlk üç aylık dönemde bulantı, kusma ve yorgunluk gibi normal hamilelik koşulları, annenin daha az seks arzusu hissetmesine neden olabilir. Birçok kadın, ilk üç aylık dönem sona erdiğinde artan libido yaşar. Gebeliğin sonlarında artan karın çevresi, bazı kadınları fiziksel olarak rahatsız edebilir. Yaklaşan emek konusunda daha endişeli olabilirler veya seks için çok yorgun olabilirler.

Seksten Ne Zaman Kesinlikle Kaçınılmalıdır?

Plasenta previa’nız varsa (plasentanın rahim ağzının iç açıklığının üzerinde olduğu bir durum), kanamaya neden olabileceğinden penetratif ilişkiden kaçının. Amniyotik keseniz yırtılırsa ve sularınız kırılırsa, enfeksiyon bebeğinize yükselebileceğinden cinsel ilişkiden kaçının. Erken doğum eylemindeyseniz, menideki orgazm ve kimyasallar uterus kasılmalarını artırabileceğinden, cinsel ilişkiden de kaçının.

Anormal vajinal akıntınız varsa veya herhangi birinizde uçuk salgını veya cinsel yolla bulaşan herhangi bir enfeksiyon varsa, hamilelikte cinsellik ilişkiden de kaçınmalısınız. Partnerinizde geçmişte genital uçuk varsa, şu anda iyi olsa ve yarası olmasa bile üçüncü trimesterde seks yapmaktan kaçının. Partnerinizin ağzında uçuk varsa oral seks yapmaktan kaçının.

Seks İçin Rahat Pozisyonlar Nelerdir?

Daha sonraki hamilelikte, karnınızdaki ağırlığı nedeniyle misyonerlik pozisyonu gibi pozisyonlar zor olabilir. Derin penetrasyon, üçüncü trimesterde daha rahatsız edici hale gelebilir. Alternatifler arasında kaşık pozisyonunda yanlara yatmak yer alır, çünkü bu derin penetrasyonu engeller.

Partnerinizin tepesinde olmak, penetrasyon derinliğini de kontrol etmenizi sağlar ve ağırlığı karnınızdan uzak tutar. Dört ayak üzerindeyken partnerinizin size arkadan girmesi de sizin için işe yarayabilir. Partnerinizin size oturma pozisyonundan girmesi, ağırlığı karnınızdan da uzak tutmayı başarır. İkiniz için de işe yarayan bir şey bulana kadar çeşitli pozisyonlarla denemeler yapın!

İlişkiye Alternatif Var Mı?

Partnerinize şefkat ve arzu iletmenin tek yolu cinsel ilişki değildir. Bazı çiftler ayrıca sarılma, öpüşme, masaj, oral seks ve mastürbasyon gibi çeşitli diğer aktivitelere de katılırlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap