Tasarruflu ampullerin patlaması durumunda neler yapılmalı

Tasarruflu ampullerin patlaması

Tasarruflu Ampuller Tehlike Saçıyor!

Artık çoğu yerde tasarruflu ampuller kullanılıyor ya da tasarruflu ampul kullanımı için teşvik ediliyoruz. Fakat uzmanlar tasarruflu ampullerin patlaması durumunda sağlığımızın tehdit altında olduğu konusunda bizleri uyarıyor. Evlerde kullanılan tasarruflu ampullerin patlama durumunda ne yapmanız gerekiyor? Tasarruflu ampuller patladığında insan sağlığı için ne tür tehlikeleri beraberinde getiriyor? Tasarruflu ampullerin patlaması sonucunda içerisinde bulunan cıva açığa çıkıyor ve insan sağlığını büyük derecede etkiliyor. Patlayan ampullerin, insan sinir sistemine verdiği zarardan tutun, solunum yollarıyla yüksek oranda solunduğu zaman kişiler için solunum yetmezliği yaratabiliyor.  Tasarruflu ampul kullanımı insan sağlığı açısından büyük bir risk taşımaktadır. Kalp krizi boğaz ağrısı bulantı göğüs ağrısı gibi göz ardı edilemez etkileri de söz konusu.

Tasarruflu ampullerin patlaması
Tasarruflu ampullerin patlaması

2008 yılında bir sağlık dergisinde yayımlanan bir makaleye göre evlerimizde kullanılan tasarruflu ampullerin içerisinde 3 ila 5 miligram arasında cıva bulunmakta. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kendi resmi web sitesinde, tasarruflu ampullerin içerisinde bulunan cıva sebebiyle, ampul patladığı zamanlarda tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor. Hatta Jackson State Üniversitesi araştırmacılarının 2011 yılında yaptıkları bir çalışma sonucu elde edilen verilere göre kırılan tasarruflu bir ampul, 24 saat boyunca patladığı yerde dokunulmadan bırakıldığında 0.04 ila 0.7 miligram arasında cıva salmaktadır. Kırıldığında civayı etrafa yayan tasarruf ampuller kesinlikle evlerimizde bulunan çöp poşetlerine atılmamalıdır. Toprağa, yeraltı sularına atmosfere karışan civa, çevreyi tehlike sokuyor bu yüzden emniyetli bir şekilde ortadan kaldırılmalıdır.

Patlayan tasarruflu ampuller sonucunda ne yapılmalı?

 Tasarruflu ampulün patladığı odayı havalandırın. Odada bulunan insanları ve hayvanları odadan çıkardıktan sonra içeriye kimsenin girmesine kesinlikle izin vermeyin (15 dakika boyunca)

 Elektrik süpürgesini patlayan ampulleri temizlemek için asla kullanmayın.

 Sert kâğıt ya da kartonla, elinize değmeyecek şekilde toplayın.

Bir bant yardımıyla kırılan parçaları ve dağılan tozları ortadan kaldırın.

 Parçaları evinizden ya da bulunduğunuz yerden dışarı çıkarın.

 Bu işlemlerden sonra ellerinizi yıkayın.

Içerisinde civa bulunan diğer aydınlatmalar:

 • Loresan ampuller
 • Düz, yuvarlak ve U şeklindeki floresanlar
 • Siyah floresanlar
 • Sinek öldürücüler
 • Antiseptik lambalar
 • Soğuk katot floresan lambalar
 • Yüksek yoğunluklu boşalmalı lambalar:
 • Metal halide
 • Seramik metal halide
 • Cıva ark lambası
 • Neon lambalar
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap