Arogyavardhini: Yararları ve Kullanımı

Arogyavardhini nedir

Arogyavardhini hakkında merak ettiğiniz tüm konular.

Ayurveda, zihinsel ve fiziksel sağlığı korumak için bitki dâhil olmak üzere bütünsel veya doğal tedavileri kullanan Hindistan’ın geleneksel tıp sistemine denmektedir.

Arogyavardhini de yüzyıllardır Ayurveda tıbbında, karaciğer ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan çok bitkili bir takviyedir. Bununla birlikte şimdiye kadar Ayurvedik tedavilerin güvenliği ve etkinliği hakkında ise sadece birkaç klinik çalışma yayınlanmıştır.

Bu yazımızda bilimsel verilere dayanarak arogyavardhini takviyeleri hakkında genel bir bakış sağlamaya çalıştık. Tipik olarak ne için kullanıldıklarını ve güvenli olup olmadıklarını sizler için araştırdık. Gelin şimdi dilerseniz Arogyavardhini nedir bir göz atalım…

Arogyavardhini Nedir?

Arogyavardhini, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere birkaç farklı isimle adlandırılmaktadır. Bunlar;

  • Arogyavardhini vati,
  • Arogyavardhini gutika,
  • Arogyavardhini rasa,
  • Sarvroghar vati.

Arogyavardhini, toz veya sıvı özler formundaki bileşenlerden oluşabilir. Nişasta gibi bir bağlayıcı madde ile bir arada tutulan bir macuna karıştırılır. Sonuçta Arogyavardhini, koyu siyah renkli ve acı tatlara sahip olmaktadır. 2016 yılında Arogyavardhini’nin farmasötik özelliklerini analiz eden bir çalışma, flavonoidler, alkaloidler, tanenler ve fenoller gibi bitki bileşiklerine ek olarak karbonhidratlar, proteinler, amino asitler, nişastalar ve steroidler gibi besinleri içerdiğini bulmuştur.

Arogyavardhini’nin Olası Sağlık Yararları ve Kullanımları

Ayurveda tıbbında yüzyıllardır kullanılıyor olmasına rağmen arogyavardhini ile ilgili bilimsel araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle geleneksel kullanımlar kanıtlanmamış olarak kabul edilmelidir.

Geleneksel Kullanımlar

Geleneksel Ayurvedik tıbbında ilk amaç optimal sağlığın vücuttaki üç hayati enerjiyi dengeleyerek elde edildiğidir. Aksi takdirde doshas olarak kabul edilir.

Üç adet doshas vardır bunlar, vata, pitta ve kapha’dır.

Bu enerjilerin dengesizliğinin birçok hastalığa yol açabileceğine inanılmaktadır. Arogyavardhini’nin üç doshas arasında denge sağladığına inanılıyor. Bu nedenle, Ayurveda’da dahil olmak üzere birçok durumu tedavi etmek için kullanılmıştır. Bunlar;

Karaciğer Sağlığını Destekleyebilir

Arogyavardhini’nin karaciğer hastalığını tedavi ettiğine inanılmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı çeşitli çalışmalar hem insanlarda hem de hayvanlardaki etkiyi inceledi.

Bir grup 1 hafta boyunca günlük vücut ağırlığının kilogramı başına 41 mg (kg başına 90 mg) arogyavardhini alırken, diğer gruplar ya geleneksel ilaç aldı ya da hiç tedavi almadı. Arogyavardhini alan sıçanlar tek başına toksik bileşiği alan gruba kıyasla kandaki yağ, üre seviyeleri ve alanin aminotransferaz (ALT) seviyelerinde daha küçük artışlara sahipti, bu da karaciğer fonksiyonunun kısmen korunduğunu göstermektedir.

ALT seviyeleri gibi yağlı karaciğer hastalığı belirtileri gösteren 32 kişiden oluşan bir çalışmada, bir grup bir diyet ve egzersiz rutini uygularken Triphala Guggulu adlı bir Ayurvedik formül ve arogyavardhini bitkileri aldı. Sadece diyet ve egzersiz rutinini takip eden insanlarla karşılaştırıldığında, Ayurveda formüllerini de alan grup karaciğer fonksiyon testlerinde, kan yağ seviyelerinde ve karın ağrısı ve mide bulantısını içeren azalmış semptomlarda önemli gelişmeler gösterdi.

Olası Yan Etkileri

Ayurvedik tedavilerin güvenliği ile ilgili en büyük sorunlardan birisi, belirli metal ve mineral içerikleridir. Arogyavardhinin, ağır metal zehirlenmesiyle ilgili bazı endişeler yaratmaktadır. 

Bu nedenle bitkisel Ayurveda formüllerinizi sadece reçete edilen miktarda almanız ve her zaman önce doktorunuza danışarak almanız son derece önemlidir.

Bununla birlikte özellikle arogyavardhin iyi araştıran diğer çalışmalar, bitkisel formülün insanlarda ve hayvanlarda güvenli olduğunu belirlemişlerdir.

Ne Kadar Almalı

Arogyavardh’nin güvenliği ve yan etkileri ile ilgili araştırmalar eksik olduğundan uygun dozaj bilgisi net olarak verilememektedir. Çocuklar, hamile veya emziren kadınlar ve belirli tıbbi sorunları olan kişiler veya belirli ilaçları alan kişilerin arogyavardhini’den tamamen kaçınması gerekmektedir.

Ayurveda literatürüne göre günde 500 mg ila 1 gram arogyavardhinin alınması önerilmiştir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap