Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir?

Çatlak topuklar, ayakların topuklarındaki kuru, kalın deri çatladığında veya ayrıldığında oluşur. Çatlak topuklar sadece cildin dış katmanını etkilediğinde, herhangi bir ağrı hissetmeyebilirsiniz, ancak çatlaklar rahatsız edici olabilir ve çoraplarınıza takılabilir. Diğer zamanlarda çatlayan sadece kuru cilt değil, aynı zamanda altındaki sağlıklı cilttir. Bu acı vericidir, kanamaya neden olur ve çatlaklara bakılmazsa sizi enfeksiyona açık hale getirir.

çatlak topuklar

Çatlak Topuklara Ne Sebep Olur?

Topuk çevresindeki deri kuruduğunda, esnekliğini ve elastikiyetini kaybeder ve sıklıkla yarılmaya başlar. Çatlaklar tipik olarak ölü deri birikimi olan nasırlarla birlikte meydana gelir. Kalın nasırlar derin ve ağrılı çatlaklar oluşturabilir ve genellikle topuklardan gelen aşırı kuvvet ve basıncın sonucudur. Bunun nedeni şunlar olabilir;

 • Uzun süre ayakta olmak
 • Kayış ve arkası açık sandaletler veya çıplak ayak gibi sert, desteksiz ayakkabılar giymek
 • Topuklarda daha fazla baskıya neden olan biyomekanik faktörler
 • Sıcak, uzun süreli duşlar almak
 • Kilo artışı
 • Diyabet gibi tıbbi durumlar

Yüksek topuklu ayakkabılar genellikle sırtı açık ayakkabılar giymek ve daha sıcak günler ile ilişkilendirildiğinden, çatlamış topuklu ayakkabılar yaz aylarında yaygın bir şikayettir.

Çatlak Topuk Semptomları

Topuklarınızdaki çatlama ve yarılmanın yanı sıra, rahatsızlık, ayağa kalkarken ağrı, kaşıntı, çatlaklar derinse kanama, topuklarda beyaz, kuru görünüm gibi başka çatlak topuk semptomları da yaşayabilirsiniz.

Çatlak Topuk Tedavisi

Topuk çatlağı tedavisi, sert, kuru cildin çıkarılması, altta yatan sorunların veya enfeksiyonların tedavi edilmesi ve daha sonra bunların gelecekte tekrar etmesini önlemek için proaktif önlemler alınmasıyla başlar.

Çatlak Topukların Nasıl Önleneceğine Dair En İyi İpuçlarımız

 • Topuklarınızda nasır oluştuğunu fark ettiğinizde, topuk nasırının güvenli bir şekilde çıkarılması için ayak hastalıkları uzmanınızla görüşün.
 • Ayak parmakları arasındaki alanlardan kaçınarak ayaklarınızı günlük olarak nemlendirin. Bu genellikle cildin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olacak üre bazlı bir kremdir.
 • Nasır veya kuru cilt gelişimini teşvik etmeyecek uygun ayakkabı seçin. Uzun süre kayış veya çıplak ayak kullanımından kaçının ve mümkün olduğunca kapalı topuklu sandalet giyin
 • Mümkünse çorap giyin
 • Cildi nemli ve daha esnek tutmaya yardımcı olarak kuruluğu ve çatlamayı önlemeye yardımcı olabilecek beslenmenizde (örneğin Omega 3 yağ asitleri) yeterli su alımı ve gerekli yağ asitleri sağlayın.
 • Düzenli egzersiz, çatlakların iyileşmesine yardımcı olmak ve onları tekrarlamaktan caydırmak için dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bu durum beslenme veya diğer tıbbi bozukluklardan kaynaklandığında diğer sağlık uzmanlarına sevk gerekli olabilir.

Çatlak Topuklar Nasıl Düzeltilir?

Çatlak topukları düzeltmenin en iyi yolu ayak hastalıkları uzmanınızla randevu almaktır, böylece topuğunuzdaki kuru, sert deriyi çıkarabilirler. Ardından bölgeyi değerlendirebilecek ve altta yatan sorunları veya enfeksiyonları tedavi edebilecekler. Daha sonra tekrarlama olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için proaktif önlemler önerebilecekler.

Çatlak Topuklar Nasıl Yumuşatılır?

Çatlak topukları tedavi etmenin en etkili yolu, altta yatan sorunların veya enfeksiyonların resmi bir değerlendirmesi için ayak hastalıkları uzmanınızla görüşmektir. Bununla birlikte, kısa süreli bir rahatlama için, kalın bir nemlendirici veya üre kremi kullanarak çatlamış topuklarınızdaki cildi yumuşatabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı ılık sabunlu suyla 20 dakika ayak banyosunda bekletmek rahatlama sağlayabilir.

Çatlak Topuklar Ağrıyor Mu?

Sadece cildin dış tabakası etkilendiğinde herhangi bir ağrı fark etmeyebilirsiniz, ancak çatlaklar çoraplarınızda yakalandıkça rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, çatlaklar daha derin olduğunda ve altındaki sağlıklı cildi etkilediğinde, çatlak topuklar ağrılı olabilir, kanamaya neden olabilir ve uygun tedavi yapılmazsa enfeksiyona karşı savunmasız hale gelebilir.

Ayak Hastalıkları Uzmanları Çatlamış Topukları Tedavi Eder Mi?

Ayak hastalıkları uzmanları çatlamış topukları tedavi ederler, ancak bu durum beslenme veya başka herhangi bir tıbbi bozukluktan kaynaklandığında diğer sağlık uzmanlarına sevk gerekli olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap