Ayak Ağrısı Nasıl Geçer ? Ayak Ağrılarının Sebepleri ve Evde Tedavisi

yak ağrıları

Evde Ayak Ağrılarınızı Rahatlatacak 10 Harika Çözüm

Bu yazıda, ayak ağrılarınızı rahatlatmak için evde uygulayabileceğiniz 10 harika çözüm yöntemleri derledik. Günün ilk ışıklarından itibaren ayağa kalktığımız vaktin büyük bir çoğunluğunda ayaklarımızı çeşitli aktiviteler yapmak için kullanıyoruz ama ağrımaya başlayana kadar ayak sağlığımıza yeterince dikkat etmiyoruz. Ayak sağlığında ayak ağrısı çok rahatsız edici olabiliyor. Ayaklarınız ağrıdığı zaman ancak bu sorunu derhal yok etmeye çalışıyoruz halbuki ayak sağlığı genel olarak günlük aktivitelerimizi yerine getirebilmek için de çok önemlidir.

Ayak ağrılarına genel olarak;

  • Rahatsız edici ayakkabılar
  • Yüksek topuklu ayakkabılar
  • Sıkı egzersizler veya spor aktiviteleri
  • Ayak yaralanmaları
  • Obezite
  • Hamilelik 
  • Aşırı kilo alma
  • Ayrıca artrit, diyabet ve plantar fasiit gibi az sayıda tıbbi durum da ayak ağrılarına neden olabilir.

Ayak ağrısının nedenine ve türüne bağlı olarak ağrıların boyutu da büyük ölçüde değişebilir. İşte bu yazımızda ayak sağlığı konusunda evde ayak ağrılarınızı rahatlatacak 10 harika çözümü listeledik. Bu çözümleri sıralayacak olursak eğer;

1.Vitaminler
2. Zencefil
3. Sıcak ve Soğuk Kompres
4. Kabartma Tozu
5. Hindistan Cevizi Yağı
6. Susam Yağı
7. Epsom Tuzu
8. Uçucu Yağlar
9. Hardal Tohumları
10. Acı Biber

Vitaminlerin Ayak Ağrılarında Kullanımı

D vitamini Görseli
D vitamini açısından zengin gıdalar tüketin ve bolça Güneş enerjisi almaya gayret edin.

D vitamini eksikliğinin en belirgin belirtileri arasında kronik ağrılar ve güçsüzlük hissi vardır. Vitamin eksikliği aynı zamanda bilişsel bozukluk, kardiyovasküler hastalık, astım ve kansere de neden olabilir. Bu nedenle, sağlığınızı korumak için tüm önemli vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet uygulamak çok önemlidir.

Nasıl Yapılır?

Günlük diyetinize D vitamini açısından zengin gıdalar yani balık, yumurta, et, portakal, soya sütü, süt, peynir ve tahılları ekleyin. Ayrıca bir doktora danışarak ek vitamin takviyeleri de isteyebilirsiniz.

Zencefilin Ayak Ağrısı Tedavisinde Etkisi

Zencefil ayak ağrısı
Zencefil ödem sökücü özelliği sayesinde ayak ağrıları tedavisinde kullanılmaktadır.

Zencefil, birçok faydası olan en sağlıklı baharatlardan biridir. Zencefil güçlü bir anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Bu aynı zamanda bu özellikler ayak ağrısı ve iltihap ile mücadelede yardımcı olmaktadır.

Zencefil İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zencefilin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız eğer en iyi yöntem zencefil çayı yapıp içmektir. Önce küçük bir parça zencefil alın ve doğrayın. Bir fincan sıcak suya ekleyin ve 5 ila 10 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Zencefil çayını süzdükten sonra tatlandırmak için biraz bal ekleyebilirsiniz. Biraz ılıklaşması için bekledikten sonra zencefil çayını günde en az 3 kez içmek faydalı olacaktır.

Ayak Ağrısı İçin Sıcak ve Soğuk Kompres Uygulayın

sıcak soğuk kompres
Bu işlemi en az 2-3 kez tekrarlayın.

Sıcak ve soğuk kompres uygulamalarının ayak ağrılarının tedavisinde mükemmel bir yöntem olduğu bulunmuştur. Sıcak kompres, ayaktaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olurken, soğuk kompres de etkilenen bölgeyi uyuşturarak ağrı ve iltihabı azaltır.

Sıcak ve Soğuk Kompres  İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak ağrılı bölgeye sıcak su torbasını yerleştirin. 5-10 dakika kadar sıcak su torbasını ağrılı bölgede tutun. Ardından sıcak su torbasının yerine bir buz torbası koyun. Etkilenen ayak üzerinde yaklaşık 10 dakika tutun. Bu işlemi en az 2-3 kez tekrarlayın. Benzer acıyı her deneyimlediğinizde, bu işlemi uygulayın.

Kabartma Tozu Ayak Ağrılarını Hafifletin

Kabartma tozsu ile ayak bakımı
Kabartma tozu ile ayak ağırısı tedavisi.

Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, hepimizin mutfağında bulunan temel bir ürün olabilir. Ancak kabartma tozunun kullanımı yalnızca yemeklerinizi kabartmak için değil aynı zamanda bazı sağlık problemlerini gidermede de kullanılabilir. Yapılan bir çalışma, diz osteoartritine bağlı ağrının sodyum bikarbonat enjeksiyonları ile hafifletildiğini buldu. Bu sonuç aynı zamanda ayak ağrısını ve iltihabı hafifletmeye de çözüm olabilmektedir.

Kabartma Tozu İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce sıcak bir kovaya sadece 1/2 bardak kabartma tozu ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı 15 ila 20 dakika sıcak suda tutun. Burada dikkat etmeniz gereken konu kabartma tozunun suda tamamen çözündüğünden emin olun. Bu yöntemi günde bir kez tekrarlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Masajı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi

Hindistan Cevizi Yağı Masajı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi
Hindistan Cevizi Yağı Masajı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Görseli

Hindistan cevizi yağı, antimikrobiyal, antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip oldukça güçlü yağ asitlerini bünyesinde barındırır. Bu yağ asitleri, sağlığınız üzerinde yağ kaybını, kalp sağlığını ve beyin fonksiyonunu artırmak gibi birçok açıdan sağlığa olumlu etkiler sağlar. Bu özellikler ayak ağrılarının giderilmesine de etkili bir şekilde yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce sadece 2-3 çay kaşığı hindistan cevizi yağı alın ve ayağınıza uygulayın. Bölgeye birkaç dakika hafifçe masaj yaparak ovalayın. Ayrıca hindistan cevizi yağı ile birlikte uçucu yağlardan birkaç damla da kullanabilirsiniz. Bunu günde bir kez yapabilir ve en iyi çözümü almak istiyorsanız yatmadan önce masajı uygulayabilir ve sonra da çorap giyebilirsiniz.

Susam Yağının Ağrı Kesici Özelliği İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi

susam yağı görseli
Susam yağı antioksidanlar, yüksek anti-enflamatuar ve antinosiseptif özellikler sağlar

Susam yağı, çiğ ve preslenmiş susam tohumlarından elde edilir. Susam yağı, mutfak, kozmetik ve tıbbi amaçlar için kullanılan çok amaçlı bir yağ türüdür.
Susam yağı; antioksidanlar, yüksek anti-enflamatuar ve antinosiseptif özellikler sağlar. Bu özellikler sayesinde susam yağı, iltihabı ve ayak ağrılarının yoğunluğunun azalmasına yardımcı olur.

Susam Yağı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günde sadece 1-2 yemek kaşığı susam yağını ağrıyan ayaklarınıza sürerek hafifçe masaj yapın.

Epsom Tuzu Doğal Ağrı Kesici

Ayak ağrıları için Epsom tuzu kullanımı
Ayak ağrılarından kurtulmak için epson tuzu kullanımı.

Epsom tuzu, birçok rahatsızlığın giderilmesinde popüler bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Antienflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri sayesinde stresi, kas ağrılarını ve aynı zamanda ayak ağrılarını tedavi etmek için oldukça etkilidir. Epsom tuzundaki magnezyum ve sülfatlar cildiniz tarafından emilir ve birçok önemli vücut fonksiyonunda kullanılır.

Epsom Tuzu Kullanarak İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce bir kova sıcak suya yarım bardak epsom tuzu ekleyin ve tuz tamamen eriyene kadar suyu iyice karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı günde bir kez 10 ila 15 dakika olacak şekilde solüsyonda bekletin.

Uçucu Yağlar İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi

ucucu yağlar ile ayak ağrısı tedavisi.jpg
Uçucu yağlar ile ayak ağrısı tedavisi.

Okaliptüs Yağı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi

Okaliptüs yağı, yatıştırıcı ve anti-bakteriyel özellikleri için balsamlarda, inhalerlerde ve diş hijyen ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bağışıklık artırıcı bir yağ türüdür. Okaliptüs yağında bulunan anti-enflamatuar ve analjezik özellikler, ayak ağrısının tedavisinde oldukça etkilidir.

Okaliptüs Yağı Kullanarak Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce bir kâse sıcak suya sadece 10 damla okaliptüs yağı ekleyin. Ardından ayaklarınızı günde iki kez en az 10 ila 15 dakika sıcak suda bekletin. Bu tedavi düzenli olarak devam ettirildiği takdirde ayaklardaki ağrıyı yavaş yavaş azalacaktır.

Nane Yağı İle Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nane, watermintin melezi olan aromatik bir bitkidir. Bu bitkinin yağının tıbbi amaçlarla kullanılması oldukça eski zamanlara dayanır. Tarihine bakacak olursak eğer Eski Mısır, Yunanistan ve Roma dönemlerine kadar dayanmaktadır. Nane yağının anti-enflamatuar özellikleri, ayak ağrısının, şişlik ve kızarıklık gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. 

Nane Yağı Kullanarak Ayak Ağrılardan Nasıl Hafifletilir?

Önce sıcak bir suya 10-12 damla nane yağı ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı bu sıcak suya koyun ve bekletin. Her gün 1 defa bunu denemeniz sonucunda ayak ağrılarınızın azalacaktır.

Hardal Tohumları Kullanarak Evde Ayak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

hardal tohumu
Hardak tohumu görseli

Hardal tohumları antienflamatuar besinler açısından oldukça zengindir. Hardal tohumları da nane yağı gibi eski zamanlardan beri çeşitli ağrıları ve tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılan doğal bir maddedir. Hardal tohumları bünyesinde selenyum ve çeşitli kanserle savaşan bileşikler içerirken aynı zamanda mantar önleyici özelliklere de sahiptir. Bütün bu özellikler hardal tohumlarını şişlik, iltihaplanma ve hassasiyeti azaltmada, ayak ağrısının tedavisinde kullanılmaya uygun kılıyor.

Ayak Ağrılarını Hafifletmek İçin Hardal Tohumu  Tedavisi Nasıl Yapılır?

Önce bir kâse sıcak suya yarım bardak topraklanmış hardal tohumu ekleyin ve suyu karıştırmaya başlayın. Daha sonra hazırladığınız bu karışıma ayaklarınızı koyun ve 10 ila 15 dakika bekletin. Bunu günde 1-2 kez tekrarlamanın faydasını görmeye başlayacaksınız.

Acı Biber Ayak Ağrılarını Hafifletir Mi?

Acı biber görseli
Acı biber görseli

Acı biber de aynı nane yağı ya da hardal tohumları gibi tıbbi özellikleri nedeniyle binlerce yıldır kullanılan başka bir bitki çeşididir. Acı biber, mükemmel anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip bir bileşik olan kapsaisin kaynağıdır. Bu nedenle ayak ağrısının giderilmesi ve azaltılması için de kullanılabilir.

Nasıl Yapılır? Acı Biber Ayak Ağrısına İyi Gelir mi?

Önce yarım çay kaşığı toz kırmızı biberi ılık suyla dolu bir kapa boşaltın. Daha sonra ayaklarınızı bu hazırladığınız suya koyun ve 10 ila 15 dakika boyunca bekletin. Bu uygulamayı günde bir kez yapmanın faydalarını görmeye başlayacaksınız.

Sonuç

Ayak sağlığınız, büyük ölçüde günlük aktivitelerine bağlı olacak şekilde canınızı sıkabilir. Burada listelediğimiz çareleri ve ipuçlarını takip ederek ayak ağrısı semptomlarınızı hafifletebilirsiniz ancak ağrının geri gelmesini önlemek istiyorsanız eğer ayak hijyeninize çok dikkat etmelisiniz. 

Öncelikle ayaklarınızı rahatsız eden ayakkabılardan kaçının ve sadece sizi rahat ettiren ayakkabılar giyin. Dış görünüşünüz, sağlığınız kadar önemli değildir. Bu nedenle yüksek topuklu ve dar parmaklı ayakkabılardan kaçının. Sağlıklı bir diyet uyguladığınızdan ve doğru kilonuzu koruduğunuzdan emin olun. Herhangi bir aktivite veya egzersize başlamadan önce esneme-germe hareketlerinizi yapmayı ihmal etmeyin.

Kan dolaşımını sağlamak için ayaklarınıza ara sıra masaj yapmak oldukça etkili bir yöntemdir. Ayağınızdaki ağrı eğer bir yaralanma veya tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa vakit geçirmeden bir doktor tarafından kontrol edilmenizi tavsiye ederiz. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Kadinca Özel - Doğada seçimi kadın yapar !

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok

Giriş Yap